Instruktor tenisa ziemnego zarobki. Ile zarabia instruktor tenisa ziemnego?

Instruktor tenisa ziemnego

Zaktualizowano dnia 27 grudnia 2021

Od wielu lat tenis ziemny jest jedną z najchętniej uprawianych dyscyplin. Ciągłe zainteresowanie tym sportem wśród osób młodych, które dopiero zaczynają treningi, motywuje właścicieli krytych obiektów i kortów do poszerzania swojej oferty. Sprzęt czy zaplecze technologiczne jest mniej ważne w porównaniu z wywalczeniem wolnego terminu u dobrego instruktora tenisa ziemnego. Od jakości tych zajęć zależy też stawka godzinowa za lekcję. Cenione jest zwłaszcza doświadczenie oraz umiejętności przekazywania wiedzy przez szkoleniowca.

Od czego zależą zarobki trenera tenisa ziemnego?

Osoba, która chce nauczyć się gry w tenisa zwraca szczególną uwagę na ogólny poziom reprezentowany przez instruktora. Ta dyscyplina to bardzo wąska specjalizacja, gdzie istotną rolę odgrywa technika gry i przygotowanie fizyczne. Różne rodzaje uderzenia rakietą piłki tenisowej, trening mentalny – to wszystko i więcej ma wpływ na poziom gry podopiecznego instruktora tenisa ziemnego. Części składowych w programie nauczania jest znacznie więcej i głównie od opanowania tych i innych elementów treningu zależna jest wysokość zarobków trenera.

Koszt lekcji prywatnych u instruktora tenisa, który ukończył kurs uprawniający go do pełnienia tego zawodu to minimum 35 a nawet 50 złotych za godzinę treningu. To porównywalna stawka co do wynajęcia kortu na ten sam czas. Taka stawka dotyczy instruktora, który zatrudniony jest w danym ośrodku na umowie zlecenie. Z kolei w sytuacji, kiedy osoba szkolona zasięga rad profesjonalnych szkoleniowców, to stawka za 60 minut zajęć może wynieść nawet do 200 złotych. Ta kwota nie powinna szokować, ponieważ lekcje u doświadczonego instruktora tenisa ziemnego to najwyższa troska o zdrowie zawodnika oraz gwarancja rozwoju umiejętności.

Jak zostać instruktorem tenisa ziemnego?

Jednak, aby dojść do takiego poziomu szkoleniowego należy zadbać o swój rozwój. Wykształcenie nie powinno dotyczyć samego tenisa, tylko również pokrewnych dziedzin nauki (np. dietetyka) i sportu. Popularnym zjawiskiem jest to, że instruktor utrzymuje kontakt ze swoimi podopiecznymi także poza kortem. Udziela porad w kwestii dietetyki, psychologii w zakresie motywowania, nagradzania oraz wpływania na zmiany niepożądanych postaw. Rozwój w tych dziedzinach jest warunkiem koniecznym, jeśli trener tenisa chce zwiększyć swoje wynagrodzenie.

Trener przekazuje swoje doświadczenie w głównie pojedynczym zawodnikom. Praca instruktora ze swoim podopiecznym bywa czasochłonna i nie pozwala na podjęcie zatrudnienia w kilku placówkach sportowych równocześnie. Stąd też najsłynniejsi trenerzy opiekują się jednym zawodnikiem lub zawodniczką. Kwoty jakie zarabiają szkoleniowcy gwiazd światowego formatu są astronomiczne.

Droga na sam szczyt to ciągły wkład w swój rozwój, częste wyjazdy na zagraniczne szkolenia i staże trenerskie. Częstą praktyką jest także otrzymywanie pewnego procentu z wygranych turniejowych swojego podopiecznego. Za zwycięstwo w danych zawodach przeznaczona jest nagroda pieniężna, której część zawodnik często według obowiązującego kontraktu musi przekazać swojemu trenerowi.

Instruktor tenisa ziemnego może zarabiać przez cały rok

Poza tym, tenis jest dyscypliną całoroczną. Instruktor tenisa ziemnego może liczyć na napływ podopiecznych nawet w okresie zimy, wówczas zajęcia przenoszone są na ogrzewane hale. Od stawki godzinowej jaką trenera zażąda, należy odliczyć koszt wynajęcia sprzętu w przypadku, kiedy zawodnik nie posiada własnego. Tak samo w przypadku, jeżeli lekcje odbywają się na obiektach wybieranych przez osobę szkoloną. Wówczas trener ma prawo doliczyć do stawki godzinowej koszt dojazdu oraz wynajęcia kortu.

Oczywiście początki nie bywają takie łatwe, dlatego często świeżo upieczony instruktor tenisa ziemnego rozpoczyna swoją pracę od edukacji w szkole lub innych placówkach edukacyjnych. Trenując grupy dzieci często pracuje w formie wolontariatu, wszystko zależy od zamożności ośrodka, w którym podjął się zatrudnienia.

Warto pamiętać, że praca instruktora tenisa w formie weekendowej to szansa tylko na dodatkowy zarobek, a nigdy możliwość utrzymania się z takiej pensji. Jeśli szkoleniowiec chce osiągnąć poziom wynagrodzenia największych trenerów na świecie, to musi w całości poświęcić swój wolny czas na rozwój i poszerzanie wiedzy na temat zawodowego tenisa.

Brzmi ciekawie? Sprawdź nasz kurs instruktora tenisa ziemnego online i zdobądź niezbędną wiedzą i uprawnienia.