Zestawienie piłkarskich wydarzeń 1. kolejki LOTTO Ekstraklasy sezonu 2017/2018. Kto zaliczył falstart, a kto udanie rozpoczął rozgrywki?

W piątkowe popołudnie, 14 lipca 2017 roku, na stadionach w Płocku i Szczecinie zainaugurowano rozgrywki LOTTO Ekstraklasy 2017/2018. W pierwszym spotkaniu otwierającym zmagania Wisła Płock podejmowała Lechię Gdańsk. Płocczanie okazali się niezwykle gościnni dla swoich rywali i przegrali z Gdańszczanami 0:2. Pechowcem zespołu gospodarzy okazał się Dominik Furman, który w 56. minucie otrzymał czerwoną kartkę, osłabiając zespół prowadzony przez Jerzego Brzęczka, który debiutował w roli szkoleniowca Wisły. W drugim spotkaniu, rozgrywanym w piątek, Pogoń Szczecin musiała uznać wyższość Wisły Kraków. Portowcy przegrali 1:2.

W sobotę druga z krakowskich drużyn, występujących na najwyższym szczeblu piłkarskim w Polsce, podzieliła się punktami z Piastem Gliwice, remisując 1:1. W tym spotkaniu na ławce trenerskiej zasiadł kolejny debiutant – zespół gospodarzy po raz pierwszy w swojej karierze trenerskiej poprowadził Michał Probierz. Drugi sobotni mecz dostarczył kibicom o wiele więcej emocji niż ten rozgrywany w stolicy Małopolski. Powracający po rocznej przerwie do Ekstraklasy Górnik Zabrze nie dał szans warszawskiej Legii, ogrywając ją przed własną publicznością 3:1. W niedzielę Arka Gdynia pewnie pokonała u siebie Śląsk Wrocław 2:0, a Jagiellonia Białystok wywiozła cenne 3 punkty z trudnego terenu, jakim bez wątpienia jest stadion Termaliki Bruk-Bet Nieciecza. Udany debiut w roli trenera Białostocczan zaliczył Ireneusz Mamrot. Ostatecznie jego drużyna zwyciężyła 1:0. W ostatnim niedzielnym meczu Lech Poznań po słabych zawodach bezbramkowo zremisował na własnym stadionie z drugim z beniaminków, Sandecją Nowy Sącz. W poniedziałkowym spotkaniu zamykającym pierwszą kolejkę Korona Kielce pod wodzą kolejnego trenerskiego debiutanta, Gino Latteri, musiała uznać wyższość Zagłębia Lubin, przegrywając z nim na Kolporter Arenie 0:1.