Zaktualizowano dnia 21 grudnia 2021
Dla miłośnika jazdy konnej praca przy koniach to szansa na zdobycie i sukcesywne zwiększanie doświadczenia jeździeckiego i obcowania z tymi zwierzętami. Jednak nie zawsze warunki pracy są takie jakie życzylibyśmy sobie. Jak w przypadku instruktora jazdy konnej prezentują się zarobki? To wszystko zależy od wielu czynników, które mają wpływ na wysokość wynagrodzenia.
Zarobki instruktora jazdy konnej
Jeśli chcemy mówić o jakichkolwiek pieniądzach należy ukończyć kurs instruktora jazdy konnej. Dlaczego? Osoby młode, które nie inwestują w tego rodzaju szkolenia przez dłuższy czas w stajni jako pomocnik mogą pracować pół-darmo lub za darmo. Tak naprawdę w tej branży szkoda czasu, ponieważ kochając to co się robi też trzeba znaleźć w tym wszystkim „złoty środek”.
Niestety nie każda stadnina w Polsce może szczycić się profesjonalizmem i perfekcyjnym zapleczem infrastrukturalnym. Warto poszukać miejsca z okazją do trenowania swoich umiejętności, zdobywania bezcennego doświadczenia. Stadniny potrzebują pracowników o różnym charakterze i obojga płci. Praca przy stosunkowo prostych czynnościach, takich jak karmienie i czyszczenie koni, sprzątanie boksów, wyprowadzanie zwierząt na łąkę wymaga podstawowej wiedzy, ale nie można w tym przypadku liczyć na duże zarobki. W takich przypadkach liczona jest stawka godzinowa, która wynosi zazwyczaj dla młodych osób bez doświadczenia od 7 do 12 złotych.
Przy tak niewielkich zarobkach praca staje się tym bardziej wymagająca, trudniejsza, gdy pod opieką mamy coraz więcej koni. W takich wypadkach konieczna jest dobra organizacja i wytrzymałość fizyczna. Zbierając doświadczenie można poszukać pracy przy ujeżdżaniu młodych koni bądź w charakterze instruktora grup dziecięcych w okolicznych szkółkach jeździeckich. Można też spróbować swoich sił w asyście dla jeźdźców podczas zawodów, opiece nad sprzętem i dbaniu o higienę i zdrowie konia. Te czynności nie należą do najłatwiejszych, ponieważ wykraczają poza godziny pracy jeźdźca, z którym się współpracuje. Trudno wtedy znaleźć czas na własny trening. Jest to jednak zajęcie lepiej płatne niż praca pomocnika w stajni. Tutaj można liczyć na stawkę godzinową w wysokości 15 złotych wzwyż lub umowę zlecenie podpisaną z jeźdźcem w wymiarze miesięcznym. Wtedy wysokość wynagrodzenia jest zależna od ustalonych warunków kontraktów, ale może sięgać nawet 2500 złotych.
Od czego zależą zarobki instruktora jazdy konnej?
Zarobki zależą nie tylko od charakteru pracy oraz uzyskiwanego z każdym dniem doświadczenia. Istotne są też szkolenia, warsztaty oraz treningi okazyjne z niezwykle doświadczonym znawcami jazdy konnej. Instruktor jazdy konnej musi wciąż zdobywać wiedzę, nie może poprzestawać tylko na zdobytym certyfikacie kursu instruktorskiego. Warto szukać pracy też za granicą. U naszych zachodnich sąsiadów osoba wykonująca prace w stajni zarobi od 800 euro na miesiąc. Zajęcia specjalistyczne jak np. pielęgnacja kopyt, praca jako luzak wyceniane są wyżej, bo mogą sięgać kwot powyżej 1200 euro.
Ciekawą szansą na zwiększenie wynagrodzenia może być też kształcenie się w innym kierunku, ale związanym wciąż z końmi. Hipoterapia, praca z grupami niepełnosprawnymi, to bardzo dobrze płatne zajęcie, które możemy potraktować jako dodatkowy angaż kilka razy w tygodniu. Jednak, aby podjąć się prowadzenia takich lekcji należy uzyskać odpowiednie wykształcenie pedagogiczne o specjalizacji specjalnej. Istnieje też możliwość pracy nie na etacie, tylko prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Przy odpowiedniej renomie w branży można udzielać w końcu lekcji prywatnie, indywidualnie dla osoby szkolonej czy też jeźdźca. Oczywiście można samemu założyć stadninę i prowadzić opiekę nad końmi na własną rękę.
Kurs instruktora jazdy konnej online
Należy zwrócić uwagę, że praca instruktora jazdy konnej jest bardzo często praca sezonową, co oznacza, że w okresie jesienno-zimowym nie ma lub jest niewielu chętnych do nauki jazdy. W tym czasie trudno o wysokie zarobki, a koszt utrzymania koni jest taki sam przez cały rok. Trudno znaleźć w Polsce hale, gdzie można zająć się szkoleniem jeźdźców biorących udział w np. wszechstronnym konkursie konia wierzchowego.
Brzmi ciekawie? Więcej informacji znajdziesz na stronie naszego kursu instruktora jazdy konnej online.