Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/95/kurs-instruktora-akrobatyki-sportowej/src-BlogAkSpor
Kurs instruktora akrobatyki sportowej jest nie tylko przygotowaniem do opanowania salta w przód, czy w tył. Każda tego typu ewolucja osoby szkolonej przez trenera to sukces zarówno dla sportowca jak i właśnie jego opiekuna, dobrego mentora. Jakość pracy, której dowodem jest ważna legitymacja instruktorska, to gwarancja także jakości wykonania każdego ćwiczenia technicznego przez akrobatę. Instruktor akrobatyki sportowej to osoba, która kieruje się pasją i może liczyć na godziwe zarobki.
Potrzeby emocjonalne, możliwość wykorzystania sił witalnych w sposób indywidualny, to tylko kilka powodów, dla których można swoje życie zawodowe przekuć w sport. Instruktor akrobatyki sportowej to osoba, która nie tylko dba o swój wygląd, chce odreagować na stres, czy zmienić swój dotychczasowy styl życia. Akrobatyka to dyscyplina, która ma na celu wytyczyć ścieżkę samorealizacji, od stopnia amatorskiego po uprawianie tego sportu w sposób zawodowy, jako główne źródło utrzymania.
Praca trenera akrobatyki sportowej to pasmo wyrzeczeń, poświęcenie, cierpliwość i motywacja, która popycha do dalszej pracy. Aktywność fizyczna i jej polubienie to w głównej mierze wpływ trenera, który może pobudzić do działania swoich uczniów. Motywacja potrzebna jest także instruktorowi akrobatyki, który nie może spocząć na laurach, bo sam kurs instruktorski nie daje gwarancji wysokich zarobków. Nieustannie należy się rozwijać, zbierać kolejne certyfikaty. Akrobatyka to dyscyplina, która podlega ciągłym zmianom i dlatego należy odświeżać swoje umiejętności trenerskie.
Warto wziąć udział w stażach, warsztatach i imprezach pokazowych. To moment, kiedy można rozszerzyć horyzonty i zainteresowania dotyczące akrobatyki. Niedoświadczony trener akrobatyki w ten sposób może czerpać swoją wiedzę od bardziej doświadczonych szkoleniowców, którzy znacznie więcej czasu poświęcili na praktykę. Akrobatyka sportowa to sport, który oddziałuje na atletów w sposób wszechstronny. To zarazem spełnienie jak i wyzwanie, tj. pokonanie swoich słabości. W akrobatyce ważna jest mentalność, wojna w głowie, dlatego instruktor powinien posiadać duże umiejętności pozyskane na wykładach dotyczących psychologii.
Rozwijanie swojego ciała pod względem szybkości, zwinności, gibkości i koordynacji jest celem treningu akrobatycznego. W dużych miastach zainteresowanie tą dyscypliną jest zdecydowanie większe, można liczyć na wyższe wynagrodzenie niż w mniejszych aglomeracjach miejskich. Po uzyskaniu licencji instruktora akrobatyki sportowej można pracować w wielu placówkach edukacyjnych, ale także w klubach sportowych, komercyjnych. W szczególności w tych pierwszych akrobatyka zdaje egzamin w przypadku wzmacniania najsłabszych części ciała, uzyskania zgrabnej sylwetki i zdrowego kręgosłupa.
Średnie zarobki instruktora akrobatyki sportowej wynoszą 3000 złotych brutto. Nie jest to dużo, dlatego takie osoby często decydują się na pracę w wielu miejscach na kilka etatów lub ich części. Pracę w szkole można połączyć z prowadzeniem treningów profesjonalnych odbywających się w klubach sportowych popołudniu. Mając podstawy z akrobatyki sportowej można znaleźć zatrudnienie także w produkcjach filmowych jako kaskader. Wówczas wynagrodzenie może być zdecydowanie wyższe w zależności od wysokości kontraktu. Stanowi to jednak odejście od sportu i wielu akrobatów sportowych decyduje się na taki krok zawodowy w momencie konieczności lub otrzymania intratnej propozycji.
Podaje się, że najlepsi trenerzy akrobatyki sportowej, którzy prowadzą niewielu zawodników, ale tych sięgających po najwyższe laury mogą zarabiać nawet około 6000 złotych. Taki instruktor posiada już spore doświadczenie, ale mimo tego nie zatrzymuje się i dalej poszerza swoje zainteresowania zawodowe. Akrobatykę sportową powinno się uprawiać od dzieciństwa i pielęgnować jak najdłużej jest to możliwe. Warto rozwijać się w tym kierunku, aby nie tylko zachować odpowiednią gibkość, ale zadowolenie zawodowe.