Federer znowu górą nad Nadalem. Hiszpan już od trzech lat nie może znaleźć sposobu na Szwajcara.

Roger Federer wygrał turniej ATP World Tour Masters 1000 na kortach twardych w Szanghaju. Rafael Nadal już od trzech lat nie zwyciężył w finale wielkiego szlema ze swoim odwiecznym rywalem. Ostatni raz ta sztuka udała mu się w Australian Open w 2014 roku.

W Chinach nie było jednak zaciętej rywalizacji, Szwajcarowi wystarczyło siedemdziesiąt dwie minuty, aby rozprawić się z Hiszpanem. Nadal nie był wyraźnie sobą, nie wygrał ani jednego break pointa, trzykrotnie tracił serwis. Już w gemie otwarcia Hiszpan dał weź sobie na głowę tenisiście z Bazylei i w pierwszym gemie mimo obronionych dwóch break pointów przy trzecim był bez szans.

Federer serwował jak maszyna przez co ograniczył w dużej mierze jakiekolwiek szanse swojego rywala na końcowy sukces. W szóstym gemie, który trwał niespełna minutę zaserwował cztery asy z rzędu. Pierwszą odsłonę zamknął wynikiem 6:4.

Można sądzić, że wpływ na słabszą postawę Hiszpana miało zabandażowane kolano oraz mógł być zmęczony, ponieważ prosto do Szanghaju przyjechał ze zwycięskiego turnieju w Pekinie. Drugi set rozpoczął się dla Nadala znacznie lepiej, ale ciągle nie mógł rozpracować Szwajcara przy jego podaniu. Tenisista z Majorki został przełamany i to zdecydowanie podcięło mu skrzydła w drugim secie. W dziewiątym gemie Federer zwieńczył swoje dzieło.

To drugi zwycięski turniej w Szanghaju dla niżej notowanego Szwajcara. Bilans bezpośredni pomiędzy tymi tenisistami to 23-15 dla Federera. To dziewięćdziesiąty czwarty zwycięski turniej w jego karierze, dzięki temu triumfowi zrównał się z Ivanem Lendlem. Lepszy jest tylko Jimmy Connors z stu dziewięcioma zwycięstwami.