Greg Van Avermaet zwycięża UCI Word Tour 2017. Najlepszy z Polaków uplasował się na 6. miejscu

UCI World Tour to cykl 37 wyścigów, które uzyskały najwyższą rangę punktową w prestiżowej klasyfikacji Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Wśród tych elitarnych zawodów nie mogło zabraknąć Tour de Pologne, który podobnie jak w latach ubiegłych nadal cieszy się dobrą opinią wśród działaczy UCI. Prócz polskich zawodów w rozpisce międzynarodowego touru znajdują się między innymi: Giro d’Italia, Tour de France, Tour de Suisse, Tour of California, Tour de Romandie, Vuelta a Espana czy Giro di Lombardia.

Tegoroczną edycję UCI World Tour zwyciężył Greg Van Avermaet z grupy BMC Racing Team. Belg zgromadził łącznie 3582 punkty, co pozwoliło mu wyprzedzić tak znanych kolarzy, jak Brytyjczyk Chris Froome (Team Sky) – 3452 punkty, druga lokata; Holender Tom Dumoulin (Team Sunweb) – 2545 punkty, trzecia lokata. Wśród gwiazd światowego kolarstwa ujętych w prestiżowej klasyfikacji nie mogło zabraknąć zawodników z Polski. Reprezentanci naszego kraju aktywnie uczestniczą w niemal wszystkich wyścigach wysokiej rangi, niejednokrotnie odgrywając na nich znaczące role. Najwyższą lokatę wśród Biało-Czerwonych, szóstą, zajął Michał Kwiatkowski, który podobnie jak utytułowany Froome reprezentuje barwy Teamu Sky. Polakowi udało się łącznie wywalczyć 2171 punkty. Kolarz urodzony w Chełmży zwyciężył 3 imprezy zaliczane do UCI World Tour: marcowy Strade Binache, „Wiosenne Mistrzostwa Świata”, czyli wyścig Mediolan-San Remo oraz rozgrywany w lipcu Clasica de San Sebastian. Ponadto popularny „Kwiatek” zajął drugie miejsce w Amstel Gold Race, a na najniższym stopniu podium stanął w Liege-Bostogne-Liege. Biorąc pod uwagę fakt, że w końcowej klasyfikacji Polaka wyprzedziły takie tuzy kolarstwa jak Peter Sagan i Vincenzo Nibali, jego wynik należy uznać za znakomity.