Jeżeli jeździectwo jest Twoim hobby i pragniesz uzyskać możliwość dzielenia się swoją wiedzą, doświadczeniem i pasją z innymi – skieruj swoją przyszłość ku profesjonalnemu jeździectwu – jako instruktor, a następnie jako trener.
Jak zostać instruktorem jazdy konnej?
Wiele osób lubi przebywać z końmi, czerpać z ich siły i majestatyczności. Już sama jazda rekreacyjna jest wspaniałym doświadczeniem – zarówno dla ciała, jak i zdrowia psychicznego. Osoby, które pracują przy koniach, często zaczynali swoją przygodę z tymi zwierzętami podczas przypadkowych przejażdżek, by po czasie stwierdzić, że jest to ich pasja i wymarzony sposób na życie.
Jeżeli posiada się już doświadczenie z końmi i wiedzę, jak się z nimi obchodzić, może to być świetny moment aby zacząć przekuwać swoje hobby na dochód pozwalający połączyć pracę ze swoim ulubionym zajęciem. Osoby pełnoletnie, które posiadają minimum średnie wykształcenie, mogą skorzystać z kursu instruktora nauki jazdy konnej – pozwoli on zebrać najważniejsze informacje, uzupełnić wiedzę i nabyć umiejętności przekazywania jej dalej, aby móc pracować jako instruktor rekreacji ruchowej.
Co obejmuje kurs?
Kursy na instruktora jazdy konnej w swoich programach obejmują najważniejsze zagadnienia, dotyczące pracy z końmi, ale przede wszystkim – jak nauczać tego innych. Główne tematy to:
- podstawy anatomii, biomechaniki i fizjologii człowieka,
- fizjologia wysiłku fizycznego,
- żywienie i dietetyka w sporcie,
- motoryka konia i jeźdźca,
- metodyka jazdy i skoków,
- praca z grupą jeździecką,
- jazda konna w ujęciu prawnym.
Kurs nie powinien opierać się wyłącznie na wyszkoleniu jeździeckim; przyszły instruktor powinien potrafić przekazać swoją wiedzę osobom, które będzie uczył. Przydają się tutaj predyspozycje i cechy charakteru, które szkolenie ma za zadanie wzmocnić, takie jak: cierpliwość, empatia, odpowiedzialność czy kultura osobista.
Praca jako instruktor jeździectwa
Jeżeli posiadamy już zaświadczenie instruktora rekreacji ruchowej o specjalizacji jazda konna, możemy podjąć zatrudnienie w takich miejscach, jak w różnego rodzaju związkach sportowych, ośrodkach sportu i rekreacji, w klubach sportowych i rekreacyjnych czy w ośrodkach komercyjnych. Uprawnienia uzyskane po szkoleniu pozwalają na przeprowadzanie jazd rekreacyjnych, lekcji instruktażowych oraz wydawania odznak “Jeżdżę konno”. Oprócz tego, instruktor zajmuje się:
- sporządzaniem harmonogramu nauki, prowadzeniem dokumentacji związanej z zajęciami,
- instruowaniem kursantów, jak postępować z końmi,
- nauczanie korzystania ze sprzętu jeździeckiego,
- udzielanie wskazówek dotyczących jazdy,
- kontrolowanie bezpieczeństwa klientów oraz zwierząt,
- udzielanie pomocy przedmedycznej w razie wystąpienia wypadku bądź urazu,
- opieka nad końmi.
Instruktor powinien mieć odpowiednie podejście do zwierząt, ale też lubić pracować z ludźmi; klienci trafiają się różni, różne są też grupy wiekowe. Szczególnie ważna jest umiejętność nauczania dzieci i młodzieży, gdyż wymagają oni innego podejścia do nauki. Istotna jest tu przede wszystkim nauka odpowiedniego traktowania zwierzęcia i wskazania, że jest to istota żywa i czująca, nie będąca jedynie narzędziem, zaś nawiązanie prawdziwej więzi z koniem pozwoli na pełne wykorzystanie potencjału zarówno konia, jak i jeźdźca. Praca instruktora jazdy konnej to nauczanie jeździectwa oraz popularyzowanie aktywności i rekreacji ruchowej klientów. To wspaniały sport, relaksujący i przynoszący wiele korzyści zdrowotnych.
Dalsze rozwijanie pasji zawodowych
W celu rozwijania swoich kompetencji instruktorzy mogą odbywać kolejne kursy i szkolenia, dzięki którym zyskają nowe kwalifikacje zawodowe. Może to być na przykład kurs instruktora hipoterapii lub nawet kurs trenera klasy II, co pozwala na trenowanie bardziej zaawansowanych kursantów.
Warto pamiętać, że niektóre placówki wpisane są do rejestru instytucji szkoleniowych urzędu pracy – w związku z tym osoby bezrobotne mogą otrzymać dofinansowanie do kursu. Polska Akademia Kultury i Sportu jest jedną z nich, co oprócz możliwości refundacji szkolenia gwarantuje jego jakość oraz profesjonalne podejście do kształcenia.