Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/200/kurs-instruktora-szachowego/src-blogSzach
W Polsce profesjonalnych szachistów jest naprawdę niewielu, bo zaledwie kilkudziesięciu. Rozgrywka odbywająca się na szachownicy wbrew pozorom wymaga sporych nakładów sił, treningów. Sprawdzanie nowych wariantów, rozgrywanie sparingów, trenowanie ma miejsce pod czujnym okiem instruktora szachowego. Czy specjalista z tej dziedziny może liczyć na wysokie zarobki za swoją pracę?
Granie z zamkniętymi oczami daje potrzebne skupienie, podczas całej partii szachów. Wielogodzinna nauka gry przy użyciu komputera, to tylko kilka metod, które pozwalają na wyćwiczenie pewnych zachowań, zagrań potrzebnych do odnoszenia sukcesów w szachach. Instruktor szachowy pełni funkcję nauczyciela, który pracuje wspólnie ze swoim podopiecznym nad otwarciami, wariantami szachowymi, a także stara się w każdy możliwy sposób udoskonalić.
Praktycznie przez cały czas należy to pieczołowicie przygotowywać, praca nad tymi elementami przypomina grę na giełdzie. To nieustanne sprawdzanie kursu, który pokazuje jak wypada się na tle innych zawodników przy wykorzystaniu takich, a nie innych zagrań. Rozwiązań partii szachowych jest kilkaset, nauka na własnych błędach, to szansa na rozpracowanie ruchów przeciwnika, aby go odpowiednio poznać.
Ilu szachistów żyje z tego sportu, jest w stanie się utrzymać jedynie z uprawniania tej dyscypliny? Niestety niewielu, w Polsce podaje się 20-30 zawodników, zawodniczek. Można też do tego grona zaliczyć osoby, które przerzuciły się na inne gry logiczne, w ten sposób dorabiając do swoich pensji. Pocieszający jest fakt zarobków instruktorów szachowych. Są to osoby, które zarabiają wyraźnie ponad przeciętną krajową. Najczęściej te zarobki oscylują w granicach 5000 do 5600 złotych.
Instruktorzy z najwyższej polskiej półki są w stanie osiągnąć zarobki w granicach 10000 do 15000 złotych. Pensje te jednak w żaden sposób nie zaliczają się do tych, które dotyczą zawodników, szkoleniowców z innych krajów. Idealnymi przykładami mogą być najlepiej opłacani Rosjanie czy też najlepszy w tej chwili szachista na świecie Norweg Magnus Carlsen. Jednak te stawki stanowią wyjątki, za zwycięstwo w turnieju mistrzostw Polski trener wraz z zawodnikiem otrzymują 20000 złotych.
W zależności od liczby rozegranych partii szachowych można pomyśleć o możliwości utrzymania się z uprawiania tego zawodu. Warto z racji tego poświęcić się szkoleniu dzieci, młodzieży. Szachy uprawiane mogą być w każdym miejscu, gdzie tylko można usiąść wygodnie przy szachownicy. To zajęcie od dawien dawna funkcjonuje w polskich szkołach jako dyscyplina pozwalająca na założenie kółek szachowych, klubów, które umożliwiają rywalizację między szkołami.
Dziecko uczące się w danej szkole oczywiście nie płaci za naukę gry w szachy. Instruktor otrzymuje wynagrodzenie od szkoły, dla której pracuje. Wszystko zależy od wysokości sumy podanej na umowie o pracę. Jeśli jednak wspólne treningi z trenerem szachów odbywają się w klubu szachisty, czy też innych miejscach skonkretyzowanych na rozgrywkach na szachownicy, to wtedy uczestnik kursu musi zapłacić za godzinę takiej lekcji. W zależności od wielkości miasta, zamożności i osiągnięć danej placówki można spodziewać się wydatku rzędu od 10 do 50 złotych za godzinę gry.
Zatrudniony w takim miejscu instruktor szachowy i tak jest ograniczony zawartą umową ze swoim pracodawcą. Inaczej prezentuje się możliwość pracy zarobkowej trenera szachowego, który założył własną działalność gospodarczą. Wówczas tylko i wyłącznie od niego zależy wysokość kwoty, którą należy zapłacić za grę z nim i kierowanie się jego radami odnośnie rozgrywki.
Niemniej jednak, każdy instruktor szachowy musi stale kształcić się, aby nie nabyć zaległości, powinien odświeżać swoją wiedzę i stale szlifować zagrania taktyczne. Praca z podopiecznymi to często osiem godzin dziennie, zajęcie, któremu trzeba poświęcić całość swojego zawodowego czasu.