Joga lekarstwem na stres i zmęczenie. Kurs trenera klasy II jogi sposobem niesienia pomocy sobie i innym

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/155/kurs-trenera-klasy-ii-joga/src-blogTrIIJoga

Jeszcze kilka lat temu przeciętnemu Polakowi joga kojarzyła się z azjatycką, być może również na wpół mistyczną formą kontroli swojego ciała, ogólnie abstrakcyjną i niedostępną – poniekąd ten model myślenia nie odbiegał zbyt daleko od prawdy. Z upływem lat coraz większa część społeczeństwa zaczęła interesować się tą formą spędzania wolnego czasu, a kompleksy sportowe, widząc budzący się trend, zaczęły wprowadzać do swoich planów zajęć ćwiczenia wywodzące się z Indii. Dobrodziejstwa płynące z uprawiania jogi są naprawdę liczne: poprawia się kondycja fizyczna organizmu, mięśnie stają się mocniejsze i bardziej elastyczne, wyrabia się koordynacja i równowaga ciała. Joga wpływa również na prawidłowe funkcjonowanie układów oddechowego i krwionośnego, których praca staje się efektywniejsza. Osoby uprawiające jogę cieszą się też lepszą koncentracją i lepiej radzą sobie z emocjami. Zdecydowana większość twierdzi, że dzięki jodze zdołała zapanować nad swoim ciałem, ma więcej energii, jest pogodniejsza, bardziej odprężona i zrelaksowana oraz lepiej sypia. Mimo tego, że zajęcia te cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju, wciąż brakuje wykwalifikowanych nauczycieli, którzy byliby w stanie przekazywać zdobytą wiedzę. Naprzeciw wymaganiom rynku wychodzi kurs trenera jogi klasy II.

Całość szkolenia uczestnik wykonuje w domu, wystarczy tylko komputer i stałe połączenie z internetem. Za efektywność kształcenia odpowiada specjalnie przygotowana platforma e-learningowa, na której dostępne są materiały opracowane przez fachowców. Ogół informacji przekazywany jest w przejrzysty sposób w postaci prezentacji, filmów instruktażowych i plików tekstowych. Jedynymi kryteriami, jakie musi spełnić potencjalny kursant przed przystąpieniem do programu, są: ukończenie 18. roku życia, posiadanie wykształcenia średniego lub zawodowego oraz dyplomu instruktora jogi. Szkolenie jest podzielone tematycznie, z czego każdy temat kończy się testem cząstkowym. Finalną częścią kursu jest nagranie filmu, w którym przyszły trener w merytoryczny sposób dzieli się zdobytą wiedzą. Po zaakceptowaniu filmu następuje przejście do testu generalnego, którego pozytywne rozwiązanie decyduje o przyznaniu tytułu trenera jogi klasy II.

Zdobyte uprawnienia są zgodne z ustawą o sporcie oraz rozporządzeniami ministerialnymi. Ponadto pozwalają na podjęcie pracy w granicach państw zrzeszonych w ramach Unii Europejskiej, gdyż odpowiadają unijnym jurysdykcjom. Trener jogi klasy II z powodzeniem może ubiegać się o etat w różnego rodzaju siłowniach, klubach sportowych i rekreacyjnych, ośrodkach kultury czy ośrodkach sportu i rekreacji.