Kurs instruktora alpinistycznych technik linowych. Rozrywka dla dorosłych i dla dzieci

Trudno dostępne miejsca, wysokość, zastrzyk adrenaliny, te wszystkie czynniki towarzyszą każdemu uczestnikowi zajęć wspinaczkowych. W trakcie wspinania się można poznać tę dyscyplinę sportu, zasady, a także jej techniki. W jaki sposób zarówno młodzi uczestnicy jak i dorośli mogą doskonalić we wspinaniu i sprawnie posługiwać się sprzętem wspinaczkowym? Oczywiście przy udziale dobrze wyszkolonego instruktora alpinistycznych technik linowych. Co należy zrobić i jakimi predyspozycjami powinna charakteryzować się taka osoba? Po odczytaniu poniższego tekstu, wszystko stanie się jasne.

Rozwój wspinaczki sportowej przypada na lata 90 i od tego momentu rozpoczął się boom na uprawianie tego sportu na sztucznych obiektach, ścianach wspinaczkowych, parkach linowych. Proporcjonalnie do wzrostu zainteresowania zwiększyła się liczba wyszkolonych instruktorów alpinistycznych technik. Ludzi, którzy szukają dreszczyku emocji, chcą pokonywać kolejne granice, słabości.

Czy wspinaczka jest sportem dla każdego? Tak, jeśli odbywa się pod opieką instruktora i trenera, który został odpowiednio wyszkolony. Sporty ekstremalne często zniechęcają amatorów ze względu na rzekome niebezpieczeństwo i wymagany wysoki poziom sprawności fizycznej. Wiele zależy od doświadczenia instruktora, który powinien przekonać swoich podopiecznych, że to sama wspinaczka nie jest aż taka trudna. Tylko osoba z odpowiednim podejściem i poczuciem odpowiedzialności może przyjąć taką rolę pedagoga wspinaczki.
Jakie cechy predestynują osobę, która może zostać pełnoprawnym instruktorem, nauczycielem wspinaczki? Kandydaci powinni cieszyć się dobrym stanem zdrowia, poświadczone odpowiednim orzeczeniem lekarskim mówiącym o braku przeciwwskazań do uprawiania wspinaczki. Poza tym przyszły instruktor alpinistycznych technik liniowych powinien odznaczać się dojrzałością emocjonalną, a przede wszystkim spokojem i opanowaniem.

Także umiejętność dokonania szybkiej oceny sytuacji, podejmowanie adekwatnych decyzji, konsekwencja w działaniu, spolegliwość oraz predyspozycje pedagogiczne, to niezbędne cechy, którymi powinna charakteryzować się osoba, która chce prowadzić zajęcia wspinaczkowe. Dodatkowo wymagane jest odpowiednie doświadczenie oraz ukończone kursy, które uprawniają do otrzymania uprawnień instruktora sportu o specjalizacji – alpinistyczne techniki linowe.

Czym powinna być wspinaczka dla przyszłego instruktora alpinistycznych technik linowych? Na pewno przedłużeniem jego hobby i obszarem do zawodowego spełnienia. Pasjonujący sport jakim jest wspinaczka wymaga dużej sprawności i siły fizycznej, ale też determinacji i odwagi. Jednak i te atuty czasami okazują się niewystarczające. Uprawianie tej dyscypliny profesjonalnie wymaga opanowania odpowiedniej techniki pokonywania przeszkód. Kluczowe w tej kwestii jest zniwelowanie ryzyka doznania kontuzji.

Zachowanie ostrożności i bezpieczeństwa, tzw. „oczy dookoła głowy”, to cechy, którymi powinien wykazywać się instruktor podczas zajęć zarówno z osobami dorosłymi jak i dziećmi. Każdy nowicjusz będzie chciał skorzystać z pomocy doświadczonego nauczyciela wspinaczki linowej. Niezwykle cenną cechą u potencjalnego kandydata na instruktora alpinistycznych technik linowych jest oczywiście pasjonowanie się tą dyscypliną. Wspinaczka nie powinna być tylko sposobem na zarobienie pieniędzy, ale także pewnym rodzajem hobby! Wspinaczka uczy odpowiedzialności za innych, dzięki niej każdy uczestnik takiej formy rekreacji i zabawy jest w stanie pokonać własne bariery fizyczne, psychiczne. Wiara we własne siły, przezwyciężenie słabości i lęków to zerwanie z monotonią. Z kolei dla instruktora alpinistycznych technik linowych to przede wszystkim satysfakcja płynąca z wykonywania zawodu.