Kurs instruktora boksu. Etapy przygotowywania uczniów

Sport to nie tylko siła fizyczna, ale też wiele innych czynników, które w zasadniczy sposób wpływają na osiągnięcie najlepszych wyników. Podobnie sytuacja wygląda podczas treningu boksu, kiedy to nie tylko liczy się sile wyprowadzanych ciosów. Ogromną rolę przypisuje się także przygotowaniu zawodnika pod względem mentalnym, technicznym, i wytrzymałościowym. Opanowanie tych wszystkich elementów pozwala na stanie się zawodnikiem kompletnym.

Instruktorzy boksu w ramach treningu kształcą zarówno młodych, jak i bardziej doświadczonych pięściarzy także na płaszczyźnie psychologicznej. Opracowując program muszą zadbać nie tylko o siłę fizyczną, ale też o „głowę zawodnika”. Połączenie tych dwóch sfer pozwala na efektywniejsze rozwijanie umiejętności podczas zajęć. Pod względem fizycznym, oczywiście najważniejsze elementy boksu to przekładanie ciężaru ciała na nogę z tyłu, utrzymanie gardy, dystansu wobec rywala oraz wyczucie odpowiedniego momentu w celu wyprowadzenia skutecznego ciosu. Te wszystkie elementy bez odpowiedniej techniki, psychiki oraz rozłożenia sił nie dadzą pełnego sukcesu.

Świadome działanie w połączeniu z szybką analizą w myślach daje najlepsze rezultaty, dlatego instruktorzy boksu powinni ułożyć plan treningów w taki sposób, aby łączyły ćwiczenia umysłowe z fizycznymi. Każdy cios powinien mieć uzasadnienie w taktyce zawodnika. Bardzo ważną kwestią podczas walki jest kontrola emocji i uświadomienie sobie faktu, że podczas walki należy zmierzyć się z prawdziwym przeciwnikiem oraz otaczającą widownią. Podczas treningu sytuacja wygląda inaczej, na sali obecny jest tylko trener prowadzący zajęcia.

W okresie przygotowawczym instruktor boksu musi wytworzyć u swojego podopiecznego izolację antystresową. Ma to na celu zapobiec wydzielaniu niepożądanych emocji, które mogą sparaliżować zawodnika podczas walki, czyli np. uczucie strachu. Na bazie ćwiczeń mentalnych podopieczny jest przygotowywany do starć z drugą osobą, a pod względem technicznym i wytrzymałościowym pojmuje w jaki sposób należy rozłożyć siły. Podczas sparingowych pojedynków trener boksu nie bierze w nich udziału, a obserwuje go z boku. Dzięki temu jest w stanie wykluczyć błędy i ocenić, w których sytuacjach jego podopieczny czuje się spięty, niepewny.

Trening opierający się na kwestiach technicznych powinien obejmować przede wszystkim poprawienie motoryki, wykonywanie dokładniejszych ruchów tułowia, kończyn górnych oraz dolnych. Istotne jest to, ponieważ od tego zależy jak szybko pięściarz jest w stanie zareagować na poczynania swojego rywala. Udowodniono, że wyobrażenie sobie ruchów przeciwnika pozwala przewidzieć jego zamiary, a dzięki temu wykorzystywać odpowiednie okazje do wyprowadzenia ciosów. Taka forma rozpracowania rywala pozwoli na zwiększenie płynności oraz prędkości ciała.

Rola instruktora boksu podczas treningu obejmuje również sferę wytrzymałościową, a co za tym idzie typ takich ćwiczeń przybiera formę mobilizacyjną. Poprzez ciągłe dopingowanie np. komunikaty werbalne, zawodnik jest ciągle mobilizowany, zachęcany do wyprowadzania kolejnych ciosów, wykonywania następnych powtórzeń zadanych mu ćwiczeń. Wytrzymałość umożliwia pięściarzowi utrzymanie kondycji na wysoki poziomie podczas wszystkich rund. Skupienie się na tej warstwie treningowej to także okazja do przyszłego zmęczenia swoich rywali. Opadający z sił bokser, to zawodnik słabszy, mniej skupiony, bardziej podatny na siłę wyprowadzanych ciosów.

Poprawa osiągnięć sportowych w każdej bokserskiej kategorii wiekowej zależy w głównej mierze od nabycia umiejętności radzenia sobie ze stresem, nauki koncentracji i wypełniania założeń taktycznych, ale także odpowiedniej techniki i utrzymania wysokiego poziomu wytrzymałości. Odpowiednie zaangażowanie instruktora boksu w swoją pracę umożliwi podopiecznemu transfer umiejętności ze sfery sportowej do innych dziedzin życia.

Więcej informacji o kursie znajdziesz na: https://pakis.pl/kursy/112/kurs-instruktora-boksu