Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Polskie powiedzenie mówi, że w zdrowym- ciele zdrowy duch. Odnosi się ono do każdego człowieka, niezależnie od wieku, płci, rasy czy też stanu zdrowia. Udowodniono, że nawet najmniejsza aktywność fizyczna jest wskazana także przy najcięższych chorobach. A przecież ciąża nie jest chorobą, tylko stanem fizjologicznym. Dlatego kobiety w tym stanie nie powinny unikać ruchu w trosce o zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Można więc śmiało zmodyfikować to powiedzenie i rzec, że w zdrowym ciele- zdrowy płód.
Po pierwsze aktywność fizyczna w ciąży poprawia stan zdrowia matki, a wiadomo, że on ma największy wpływ na rozwój płodu. Instruktorzy fitness dla kobiet w ciąży uważają, że dzięki ćwiczeniom fizycznym w tym okresie, poprawia się wydolność oddechowa ciężarnej, organizm matki oraz płód stają się bardziej dotlenione, nie dochodzi do zastoju krwi w żyłach kobiety, przez co zmniejsza się ryzyko powstawania żylaków, zmniejsza się również ryzyko wystąpienia u niej cukrzycy oraz nie dochodzi do gromadzenia się w jej ciele zbędnych kilogramów. Po drugie aktywność ruchowa poprawia nastrój ciężarnej oraz zapobiega występowaniu huśtawek nastroju oraz depresji poporodowej. Tak więc zalet uprawia sportu podczas ciąży jest bardzo dużo. Warto jednak zaznaczyć, że w tym okresie kobiety nie każdy sport mogą uprawiać. Z części z nich, tych bardziej ryzykownych, należy zrezygnować, a niektóre ćwiczenia uzgodnić z lekarzem i wykonywać pod ścisłym nadzorem instruktora fitness dla kobiet w ciąży.
W klubach sportowych czy siłowniach istnieją specjalne zajęcia kierowane dla ciężarnych i są one odpowiednio dopasowane do trymestru ciąży. Prowadzą je wykwalifikowani instruktorzy fitness, którzy pokończyli specjalistyczne kursy instruktora fitness (dla kobiet w ciąży), umożliwiające prowadzenie profesjonalnych zajęć dla tej grupy docelowej.
Pomimo, iż aktywność fizyczna i ćwiczenia są w ciąży zalecane, to prowadzący zajęcia fitness trenerzy często proszą przyszłe mamy, aby przyniosły od lekarza ginekologa prowadzącego ciążę, zaświadczenie, że mogą one uczestniczyć w konkretnych zajęciach sportowych. Instruktor chce bowiem wiedzieć, że ciąża nie jest zagrożona, a ciężarna nie ma zaleconego przymusowego leżenia. Jeśli wszystko jest w porządku i lekarz udzieli pozwolenia, przyszła mama może bez obaw zacząć ćwiczyć pod okiem instruktora. Zanim jednak tak się stanie, kobiety przechodzą zazwyczaj także część teoretyczną, która zawiera informacje na temat prawidłowego oddychania podczas ćwiczeń, odpowiedniej diety oraz porady jak radzić sobie z odpowiednimi dolegliwościami w trakcie ciąży. Podczas ćwiczeń praktycznych spora ilość instruktorów uczy także swoje kursantki w jaki sposób ćwiczyć podczas porodu, aby zmniejszyć ból oraz w trakcie połogu, aby dojść do formy.
Chcąc, aby aktywność fizyczna pozytywnie wpływała na stan zdrowia oraz poczucie zarówno ciężarnej jak i płodu, powinna ona zrezygnować ze wszelkich sportów ekstremalnych, ćwiczeń siłowych oraz takich, gdzie ryzyko wystąpienia urazów kostno-stawowych bądź jamy brzusznej jest bardzo wysokie. Instruktorzy fitness, którzy zajmują się prowadzeniem zajęć dla kobiet w ciąży w szczególności zalecają zapisywanie się na jogę, aerobic na basenie, spacery i marsze, slowrun oraz gimnastykę ogólno- usprawniającą i rozciągającą.
Bardzo często to właśnie ciąża jest momentem kiedy kobiety zaczynają uprawiać jakikolwiek sport. Dzieje się tak dlatego, że dzisiejsza ich świadomość na temat prawidłowego rozwoju płodu oraz czynników korzystnych dla tego procesu, jest coraz bardziej powszechna. Z pewnością przyczyniły się do tego również wystąpienia licznych ekspertów w dziedzinie medycyny i neonatologii, a także instruktorów fitnessu, którzy na co dzień pracują z ciężarnymi. Promują oni bowiem wszelkie korzystne zachowania dla rozwoju płodu i dobrego samopoczucia ciężarnej. Taka zmiana stylu życia często procentuje i zostaje zachowana także po porodzie, dzięki czemu zdrowy noworodek po przyjściu na świat otrzymuje pełnowartościowe mleko matki wraz z odpowiednią zawartością hormonalną.