Kurs instruktora kajakarstwa. Po ukończeniu kursu instruktora kajakarstwa wypłyniesz na szerokie wody.

Kajakarstwo jako forma rekreacji nie ma sobie równych. To jedna z najbardziej popularnych form aktywności uprawiana zarówno przez osoby dorosłe, jak i młodszych pasjonatów spływów. Kajakarstwo jest wspólnym mianownikiem dla sportu wyczynowego, turystyki oraz kontaktów międzyludzkich. Należy pamiętać o tym, że choć kajakarstwo karmi oczy i umysł, to jednak należy do kategorii najcięższych sportów, testujących wytrzymałość i tężyznę fizyczną.

Dynamika spływów wymusza, aby być sprawnym fizycznie. Ten element w szczególności nakręca pasjonatów do wskoczenia w kajak i zmierzenia się z dziką naturą. Kajakarstwo to sport w czystej postaci, ale to także sposób na miłe spędzenie czasu wraz z całą rodziną lub znajomymi. Przebywanie na otwartym terenie, wśród szumiących drzew i plusku wody jest czymś niezapomnianym. Możliwość podziwiania niepowtarzalnych krajobrazów sprawia, że przyroda choć na chwilę przestaje być tajemnicza. Mając to wszystko na wyciągnięcie dłoni, można odprężyć, odetchnąć pełną piersią i brnąć po przodu.

Każda przygoda na wodzie to okazja do zachowania dobrego samopoczucia i kondycji fizycznej. Dostarcza tyle samo radości, co emocji. Wodowanie kajaka na wartkiej rzece nigdy nie jest takie samo. Nurt raz jest silniejszy, innym razem spokojną falą obmywa burty podłużnej łódki. Jednak trzymając w dłoniach pojedyncze wiosło, na pełnej wodzie jest się zdanym na swoje umiejętności i intuicję. Trzeba wiedzieć, jak reagować w różnych sytuacjach. Natury nie da się kontrolować, wobec czego kajakarze, nawet ci mniej zaznajomieni z regułami bezpiecznego kajakarstwa, winni są bezwzględnie zachować otwarty umysł i móc odpowiednio reagować do nieprzewidzianych zdarzeń.

Samodzielna nauka w poruszaniu się kajakiem może być niebezpieczna. Woda to żywioł i daje surową lekcję każdemu, niezależnie od posiadanego stopnia pewności siebie. Tutaj liczy się praktyka i doświadczenie. Dlatego osoby chcące rozpocząć swoją przygodę z kajakarstwem powinny zapisać się na zajęcia prowadzone przez instruktorów kajakarstwa. Będąc pod nadzorem osoby, która wie jak należy się zachowywać na wodzie, ryzyko zagrożenia życia spada do zera. Instruktorzy zapewniają bezpieczeństwo przez cały okres zajęć. Są właśnie po to, by uczyć zdrowego podejścia do kajakarstwa. Powodem współpracy między instruktorem a podopiecznym, jest przyswojenie przez uczniów najważniejszych elementów, które w przyszłości zaważą na tym, czy będą potrafili w pojedynkę brać udział w spływach kajakowych.

Praca instruktora jest pełna wyzwań i w żaden kolwiek sposób nie można nazwać jej nudną. Instruktorzy decydują, gdzie odbywają się spływy, układają plan treningu i dobierają odpowiednie ćwiczenia wykonywane w terenie zalesionym lub w środowisku wodnym. Muszą uwzględniać wiek i predyspozycje fizyczne uczestników zajęć, ponieważ od tego zależy przebieg zajęć, a także wybór zbiornika, na którym mają się odbyć. Instruktorzy jednocześnie pełnią funkcję nauczyciela oraz ratownika, w związku z czym szczególnie ważne jest ich przygotowanie do samodzielnego prowadzenia zajęć. Bliska korelacja obowiązków przemawia za argumentem posiadania wyspecjalizowanej wiedzy, a tę można nabyć podczas kursu instruktora kajakarstwa. W ciągu kilku dni kursanci mają szansę utrwalić wiedzę z problematyki organizacji i prowadzenia zajęć z kajakarstwa, np.: bezpieczeństwo i pierwsza pomoc, turystyczne szlaki kajakowe, sprzęt pływający i biwakowy, zasady eksploatacji sprzętu, technika pływania, wodowania, manewry na wodzie, organizacja spływu, organizacja turystyki kajakowej.

Po otrzymaniu legitymacji instruktora można rozpocząć poszukiwanie nowego pracodawcy, albo otworzyć prywatną szkółkę kajakarstwa. Jeśli nie chcesz zajmować się sprawami administracyjnymi, szukaj wolnej posady w ośrodkach sportowych, ośrodkach kultury lub klubach sportowych.