Kurs instruktora nordic walking. Popularna aktywność fizyczna, która przebojem wdarła się do Polski

Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021

Nordic walking to sport dla każdego, zarówno dla dzieci, osób młodych jak i seniorów. Instruktorzy tego sportu wręcz przekonują, że osoby starsze nie powinny bać się długich marszy z kijkami, a wręcz na stałe wprowadzić je do swojej aktywności fizycznej. Regularne treningi nordic walking poprawiają kondycję, zwiększają pojemność płuc, korygują postawę, wzmacniają mięśnie (aż 90% mięśni z całego ciała uaktywnia się podczas jednego treningu), odciążają stawy, redukują masę ciała i zmniejszają ryzyko zawału serca. Tak więc zalet jest bez liku.

Nordic walking wymyślili Finlandczycy i była to z początku letnia alternatywa dla narciarstwa biegowego. Dziś sport ten jest popularny w całej Europie, a nawet i całym świecie. Również w Polsce zagościł on na dobre. W naszym kraju powstały nawet dwie placówki promujące ten sport: Polska Federacja Nordic Walking oraz Polskie Stowarzyszenie Nordic Walking.
Zanim jednak zacznie się samemu chodzenie z kijkami, warto zasięgnąć porad instruktora. Ważna jest bowiem technika marszu, którą on zademonstruje i nauczy swoich kursantów. Przede wszystkim podczas treningu należy utrzymać prawidłową postawę ciała, odpowiednio trzymać i wbijać w podłoże kijki, kroki zaczynać od pięty. Nie należy również zapominać o odpowiednim stroju, idealnie dobranych kijkach oraz rozgrzewce przed marszobiegiem i rozciągnięciu mięśni zaraz po nim. Dlatego tak ważna jest w tym wszystkim rola instruktora, który jest profesjonalistą z szeroką wiedzą teoretyczną, jak również bogatym doświadczeniem, a często nawet sukcesami sportowymi w tej dziedzinie sportu, zdobytymi na zawodach.

Nordic Walking przebojem wdarło się do Polski przede wszystkim dlatego, że jest to sport dla każdego, a po drugie można go uprawiać przez cały rok, niezależnie od tego czy świeci słońce czy pada śnieg. Chodzić można wszędzie, po łąkach, lasach, plaży czy górach, a nawet w wielkomiejskich parkach. Kijki bowiem pomagają utrzymać równowagę podczas pokonywania nierównego podłoża oraz wzniesień czy pagórków. Instruktorzy nordic walking jednak ostrzegają, aby osoby rozpoczynające dopiero swoją przygodę z tym sportem, zaczynały od mniej forsownych treningów, i wybierały łatwiejsze trasy, a ich trudność zwiększały wraz z upływem czasu i poprawą kondycji. Każdy bowiem sport, nawet marsz, uprawiany nieprawidłowo i bez profesjonalnych wskazówek instruktora, może spowodować kontuzję.

W Polsce nordic walking stał się tak popularny, że nie tylko na deptakach i w parkach można spotkać pojedyncze osoby trenujące ten sport, ale także we wszelkiego rodzaju placówkach sportowych i rekreacyjnych. Instruktorzy nordic walking zatrudnieni w klubach sportowych organizują dla swych członków specjalne marszobiegi, dwa a nawet trzy razy w tygodniu. Na sportowych grafikach, w sieciowych siłowniach, nordic walking jest wpisywany w grafik jako jedno z zajęć grupowych. Również placówki rekreacyjne, SPA & Wellness w swoich propozycjach atrakcji dla klientów, posiadają zajęcia z tej dziedziny sportu. Nordic walking wpasowany jest także w oferty sanatoriów rehabilitacyjnych, przeznaczonych dla osób z problemami układu oddechowego czy narządów ruchu. Instruktorzy zatrudniani są również przez działy marketingu prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw oraz dużych korporacji. Sport ten jest bowiem idealną formą zabawy w grupie, podczas spotkań i wyjazdów integracyjnych organizowanych przez daną firmę, ale także jako jedna z propozycji walki ze stresem, spowodowanym pracą. Duża aktywność fizyczna pozwala bowiem wytworzyć w organizmie dodatkowe pokłady adrenaliny oraz endorfin.