Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Lato sprzyja urlopowym wypadom na północ Polski, gdzie można wygrzewać się na słonecznych plażach oraz korzystać z uroków fal morskich. Najczęściej wybierane przez turystów ośrodki wypoczynkowe znajdują się w Trójmieście, Darłowie, Ustce i Kołobrzegu. Dużą popularnością cieszy się także Hel, Władysławowo i Jastrzębia Góra. Miejscowości te, na swój urlopowy wypoczynek, wybierają osoby w różnym wieku i o różnym statusie społecznym. Są to zarówno młodzi single, rodziny z dziećmi, jak i seniorzy. Na wypoczynek nad polskim morzem stać każdego, a urokami krajobrazów i ofertą turystyczną nasze kurorty w niczym nie odbiegają od tych zagranicznych. Każdy przyjezdny znajdzie odpowiednie tu dla siebie możliwości spędzania wolnego czasu. W ich skład mogą wchodzić zarówno wycieczki krajoznawcze, które przybliżą historię oraz zabytki tych regionów, a także ich kulturę i tradycje, jak również oferty SPA i Wellness, które pozwolą poprawić wygląd, obozy sportowe, wzmacniające kondycję, a także możliwość korzystania z ofert ośrodków turystyki aktywnej. A tych na Pomorzu jest sporo. Survivale, nurkowanie, windsurfing, kitesurfing, kajakarstwo i żeglarstwo to tylko część bogatej oferty kierowanej zarówno do mieszkańców nadmorskich okolic, jak i turystów. Do tego dochodzą niebiańskie szlaki kulinarne, i czego chcieć więcej podczas wakacyjnego wypoczynku?
Jak wynika z przeprowadzonych ankiet oraz rozmów z osobami, które swój letni urlop spędzają nad polskim morzem, największymi tutejszymi atrakcjami dla nich jest możliwość plażowania, zażywania kąpieli w morzu, oraz korzystanie z ofert sportów motorowodnych. Niekoniecznie uprawianie ich wyczynowo czy zawodowo, ale choćby pojedyncza możliwość skorzystania z przejażdżki motorówkami czy sportowymi łodziami z napędem silnikowym. Taki rejs nie musi być długi, i nie chodzi w nim o to, aby łodzią przepłynąć z Ustki do Gdańska, ale o to, aby choć przez chwilę poczuć wiatr we włosach spowodowany pędem po morskich falach i rozpryskującej się wszędzie wody. Respondenci określają chwile spędzone na łodziach motorowych, wodnym szaleństwem i spełnianiem swoich wakacyjnych marzeń.
Aby wyjść na przeciw oczekiwaniom turystów, coraz więcej osób zakłada firmy oferujące swym klientom krótkie rejsy i przejażdżki łodziami z napędem motorowym lub motorówkami. Część z nich oferuje także zwiedzanie nimi polskich nadbrzeży. Dlatego wiosną i latem coraz więcej możemy spotkać ofert pracy dla instruktorów sportów motorowodnych. Nie każdy bowiem właściciel wypożyczalni łodzi ma w tym kierunku uprawnienia i skończył odpowiedni kurs kwalifikacyjny. Instruktorzy zatrudniani są zazwyczaj na umowę o pracę na czas określony, zazwyczaj do końca sezonu letniego lub umowę zlecenie. Forma zatrudnienia jest określana przez obie strony, tak aby były one zadowolone. A im większe instruktor sportów motorowodnych ma kwalifikacje, tym lepszą ofertę pracy dostanie, nie tylko pod względem umowy, ale także finansowym. Zarobki kształtują się bowiem od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za godzinę. Istnieje także możliwość otrzymywania procenta od utargu lub uzgodnienia płatności za każdego kursanta i klienta korzystającego z usług instruktora. Możliwości pracy i zarobków jest wiele. Turyści, jak sami deklarują, chętnie płacą instruktorom także za dodatkowe prywatne zajęcia dotyczące nauki pływania motorówkami lub łodziami z napędem motorowodnym, a także za lekcje pływania. Uważają oni bowiem, że tacy trenerzy mają swoje niezawodne sposoby, aby nauczyć zarówno dziecko jak i dorosłego bezstresowego unoszenia się na wodzie i pływania różnymi stylami. Do najczęstszych jednak obowiązków instruktorów motorowodnych zatrudnianych przez firmy, jest zorganizowanie i odbycie przejażdżek motorówkami. W ciągu dnia pracy, liczącego około 8 godzin, zazwyczaj muszą oni odbyć ich kilka do kilkunastu. Jeden rejs zajmuje bowiem najczęściej kilka do kilkunastu minut.
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/135/kurs-instruktora-sportow-motorowodnych