Kurs menedżera sportu. Różnice między dobrym a złym kursem instruktora.

Ścieżka edukacyjna wyznacza kierunek pracy, której w niedalekiej przyszłości można się podjąć. Im wyższy jest prestiż jednostki oferującej specjalistyczne kursy, tym wraz z ukończeniem procesu kształcenia, otrzymamy bardziej wartościowe dokumenty poświadczające o stopniu wiedzy i zdobytych kwalifikacjach. Aczkolwiek renoma szkoły bądź instytucji to nie jedyna wskazówka, którą powinniśmy się kierować w trakcie wyboru miejsca. Przed zapisaniem się na kurs menedżera sportu należy rozważyć wszelkie zalety i wady, które dotyczą wszystkich funkcjonujących na rynku usług placówek zajmujących się organizacją kursów.

Najłatwiejszym rozwiązaniem ku lepszemu poznaniu usługodawcy jest wykorzystanie zasobów internetowych. Wiarygodne firmy posiadają własne strony internetowe. Zawarte tam informacje mogą posłużyć do weryfikacji jakości programu zajęć, metod kształcenia, trudności egzaminów kończących kurs, a także wartości wystawianych dokumentów potwierdzających udział w kursie.

Rangę kursu wyznacza przede wszystkim jakość prowadzonych zajęć. Jak upewnić się, czy dana instytucja poważnie podchodzi do celów kształcenia swoich klientów? W tym przypadku jest tylko jedno rozwiązanie. Należy spojrzeć na wykaz przedmiotów znajdujących się w programie zajęć, ilość godzin przeznaczonych w obrębie jednostki tematycznej, formę prowadzonych zajęć z uwzględnieniem nowoczesnych metod nauczania (między innymi poprzez umożliwienie kursantom naukę w trybie e-learningowej, dzięki której można zaoszczędzić czas na dojazdach oraz przerabiać problematykę przedmiotu w dogodnym dla kursantów czasie). Tutaj można podzielić kursy na dwa obozy. Te dobre będą uwzględniać najważniejsze dziedziny wiedzy potrzebne w pracy instruktora. Instruktor docelowo pracuje samodzielnie, a więc wymaga się od niego rzetelnej wiedzy z zakresu danej branży i umiejętności pedagogicznych. Charakterystyczna dla wątpliwej jakości kursów jest dominacja przedmiotów odnoszących się do teoretycznego ujęcia zawodu. Tego typu kursy pomijają aspekty praktyczne, koncentrując się wyłącznie na „suchych” wiadomościach.
Kolejną ważną rzeczą przy wyborze kursu jest upewnienie się, czy z chwilą przystąpienia do kursu oprócz możliwości nauki otrzymamy ubezpieczenie (w cenie kursu). Ponadto, czy po otrzymaniu legitymacji ubezpieczenie będzie ważne jeszcze przez jakiś okres (w większości przypadków ubezpieczenie powinno być ważne przez 6 miesięcy lub 1 rok po zakończeniu nauki).

Pozostaje jeszcze kwestia certyfikatów przekazywanych kursantom na koniec nauki. Przed podpisaniem umowy edukacyjnej z jakąkolwiek instytucją, warto sprawdzić, czy wydawane certyfikaty poświadczone są przez Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz czy program nauczania spełnia aktualne normy ISO. Jest to o tyle istotne, bowiem dokumenty bez insygniów państwowych, stają się bezwartościowe. Kwalifikacje zawodowe muszą odzwierciedlać podstawy prawne do wykonywania zawodu określone przez MEN. Dokument bez choćby jednej pieczątki w oczach pracodawcy będzie rzutował na wątpliwości, co do wiedzy posiadanej przez kandydata. Na wskutek ukończenia lichego kursu możemy stracić szansę na dobrze płatną pracę i dalszy rozwój.

Polacy coraz częściej poszukują pracy za granicą. Nie dziwi to wcale, gdyż po zachodniej stronie zarobki w branży sportowej, w stosunku do naszych warunków wynagrodzeń, wyglądają o wiele lepiej. Toteż chcąc podjąć pracę w zagranicznych ośrodkach, klubach sportowych, czy też w innych podmiotach komercyjnych, potrzebne będą kwalifikacje uznawane na terenie Unii Europejskiej. W tym przypadku przyda się certyfikat upoważniający do podjęcia pracy za granicą, dołączony do dokumentów potwierdzających ukończenie kursu.
Jeśli już zdecydujecie się zapisać na kurs menedżera sportu, weźcie pod uwagę wszystkie wcześniej wymienione cechy kursu wskazujące na to, czy będzie on dla Was zły bądź dobry.