Kurs trenera klasy II – karate. Program zajęć prowadzony w trakcie treningu z trenerem klasy II

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

Karate to jedna z japońskich sztuk walki, która w dość szybkim tempie rozpowszechniła się na całym świecie. Obecnie trenują ją zarówno kobiety jak i mężczyźni, w różnym wieku. Poczynając od małych dzieci w wieku przedszkolnym , na seniorach kończąc. Karate jak każdy inny sport podzielony jest na swoje różne style, warto jednak zaznaczyć, że ta dyscyplina ma ich aż sto. Pomimo, iż w Japonii, karate przyjmuje także formę sztuki walki na śmierć i życie, to na świecie rozpowszechniła się ona jako jedna z dziedzin sportu, która zawiera w sobie elementy samoobrony. W zależności od zaawansowania, sportowcy uzyskują odpowiednie kolory pasów. I tak laicy mają białe, a następnie wraz z rozwojem umiejętności otrzymują kolejno żółte, pomarańczowe, zielone, niebieskie, brązowe i czarne. Na tym jednak nie poprzestaje się nauki, bowiem najwyższy pas posiada aż 10 stopni zaawansowania, które zależą także od wieku ucznia. Ostatni, DAN 10, otrzymuje się pośmiertnie i jest on adekwatny z uzyskaniem tytułu mistrzowskiego.

Aby zostać licencjonowanym instruktorem karate, należy ukończyć kurs instruktora karate. Instruktorzy jednak nie poprzestają na tym doskonalenia swoich umiejętności. Zdobywają kolejne stopnie oraz tytuły, stając się między innymi trenerami wyższej klasy. Aby jednak tak się stało muszą ukończyć dodatkowo specjalny kurs trenera klasy II karate, który zapoznaje ich między innymi z wiedzą nie tylko tą dotyczącą karate, ale także z fizjologią organizmu, marketingiem, psychologią i pedagogiką sportu, zarządzaniem i udzielaniem pierwszej pomocy.

To bardzo ważne informacje dla trenera klasy II karate, bowiem w przyszłości będzie on musiał sam prowadzić, wysokiej klasy, zajęcia ze swoimi podopiecznymi, a Ci będą tworzyć grupy na różnych poziomach umiejętności. Osoby, które dopiero zaczynają swą przygodę z karate zazwyczaj uczęszczają na lekcje organizowane przez instruktorów karate, ale im wyższy poziom i ciemniejszy pas, tym klienci szukają bardziej profesjonalnego nauczyciela.
Program zajęć prowadzony w trakcie treningu z trenerem klasy II tego sportu obejmuje zarówno wiedzę teoretyczną jak i umiejętności praktyczne. Podstawą jest przekazanie lub przypomnienie uczniom etykiety karate. Jest to zbiór zasad zachowania podczas walki na treningach. Już samo rozpoczęcie treningu i ćwiczeń to cała ceremonia, rozpoczynająca się od powitania i ukłonów. Kursanci muszą także wiedzieć jakie postawy mają przyjąć w jakim momencie, w jaki sposób oddychać, jak odnosić się i zwracać do swojego trenera, jak się pożegnać, oraz w jaki sposób przygotować strój do treningu (np. nie może być pognieciony, winien być odpowiedniej długości itp.) oraz znać wszystkie komendy. Część praktyczna treningu polega na nauce techniki walki. Tak jak w każdym innym sporcie podstawą karate jest rozgrzewka. Na nią trener klasy II w szczególności zwraca uwagę. Dzięki niej zapobiega się bowiem kontuzjom i nadmiernym obciążeniom mięśni i ścięgien. Trening właściwy to nauka i doskonalenie technik walki, czyli wszystkich kopnięć, bloków, ciosów i pozycji, jakie należy przyjąć podczas ćwiczeń, ale także prowadzenie walk pomiędzy kursantami, analiza ich błędów i omówienie ich, w taki sposób, aby więcej się nie powtarzały. Ostatnia część zajęć z trenerem klasy II karate to kolejna ceremonia etykiety.
Uczniowie trenerów klasy II zgodnie przyznają, że treningi z nimi są bardziej męczące aniżeli z instruktorami, ale też dające więcej satysfakcji. Dzięki temu w bardzo szczegółowy i intensywny sposób można podszkolić swoje umiejętności, tym bardziej jeśli jest się już zaawansowanym karateką i pragnie się zdobywać kolejne stopnie, których zdobycie, wiąże się z coraz trudniejszymi egzaminami.