Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Uprawianie snowboardu stanowi coraz większą konkurencję dla narciarstwa. Jazda na dwóch nartach jest integralną częścią sportów zimowych, ale do dzisiejszych periodycznych turystów i młodzieży bardziej przemawiają hasła wolności. Gdyby porównać obydwie dyscypliny, to właśnie snowboard oferuje więcej swobody i ponadto dostarcza mnóstwo adrenaliny. Dla wielu pasjonatów białego szaleństwa snowboard to nie tylko sport, a styl życia. Charakterystyczne dla niego są ubiór, muzyczne upodobania oraz żargon, nigdzie indziej niespotykane. Tym się oddycha i żyje.
Początkujący mogą nie rozumieć tej całej otoczki, która zbiera się wokół miłośników snowboardu, jednak z treningu na trening wzrasta ich świadomość tego, czym jest ten sport. Duży w tym udział mają instruktorzy, bowiem ich rola nie kończy się na nauce techniki jazdy. Ich celem jest zaszczepienie u swoich podopiecznych niesamowitej pasji do snowboardu. To, czy ktoś z zewnątrz zainteresuje się tym na dłużej i będzie wracać na stok każdego kolejnego sezonu zależy od profesjonalistów. Instruktora musi przede wszystkim cechować niespożyty entuzjazm, gdyż ma za zadanie oczarować kursantów i udowodnić im, że snowboard jest swego rodzaju przeżyciem, a obcowanie z nim dostarczyć może wiele satysfakcji. Zajęcia z instruktorami nie są adresowane wyłącznie do amatorów, ale również do osób mających dłuższy kontakt z tym sportem, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności.
Każdy dyscyplina sportowa wymaga od praktykujących opanowania podstawowych elementów związanych z techniką i ze sprzętem wykorzystywanym do jej uprawiania. Obowiązkiem instruktora jest przygotowanie podopiecznych do samodzielnej jazdy. Droga do tego wiedzie przez dobór odpowiednich ćwiczeń, a także oswojenia kursantów ze stokiem. Oddawanie się swoim przyjemnościom to jedno, ale nie można zapomnieć o osobach, które również korzystają z tego samego obiektu sportowego. Zachowanie bezpieczeństwa i rozwagi jest najważniejsze. Brawurowa jazda jest niewskazana, ponieważ będzie stanowić zagrożenie dla innych snowboardzistów i narciarzy. Instruktor sygnalizuje podopiecznym w jaki sposób zachowywać się w trakcie zjeżdżania, wstrzymywania jazdy, korzystania z wyciągów oraz podczas nagłych wypadków. Nauka jazdy na desce jest tak samo istotna, jak nauka jazdy na wyciągach. Na całym świecie stoki narciarskie różnią się swoją infrastrukturą i nie zawsze trafi się na kolej kabinową. Instruktor przestrzega by zachować wszelkie środki ostrożności w trakcie korzystania z wyciągów krzesełkowych, gondolowych oraz orczyków. Do wywołania wypadku wcale wiele nie trzeba. Jeśli już do nich dojdzie, zajęcia z instruktorem dostarczają odpowiedzi, jak postępować w zaistniałych sytuacjach.
Wróćmy jednak do zasadniczego celu nauki, czyli umiejętności jazdy na desce. Edukacja dzieli się tu na ćwiczenia podstawowe i specjalistyczne techniki jazdy. Instruktor snowboardu w praktyczny sposób uczy m.in. jak utrzymywać równowagę, kontrolować kierunek jazdy. W szczególności krzewi zasady bezpiecznego spadania na śnieg. Brzmi to może trywialnie, ale nie każdy wie, że podczas upadku należy obniżyć środek ciężkości, dzięki czemu upadek na plecy bądź na brzuch będzie mniej bolesny. Instruktor jest również otwarty na osoby, które chcą doskonalić swoje umiejętności freestylowe, bowiem nie obce mu są techniki rotacji, odciążania, czy jazdy na krawędzi.
Wiedza instruktora idzie w parze z wysokimi zarobkami i potencjalnie z szerokimi możliwościami kariery. W Polsce instruktor snowboardu jest w stanie zarobić od 3500-8000 zł za miesiąc. Za granicą wygląda to jeszcze ciekawiej, ale wszystko zależy od posiadanych kwalifikacji. Ukończenie kursu instruktora snowboardu w renomowanej szkole, która wydaje certyfikaty uznawane na terenie Unii Europejskiej to najlepszy sposób na kultywacje swojego hobby i zarobienie wielkich pieniędzy.