Poprawia się sytuacja polskich trenerów lekkoatletyki po kursach instruktorskich. Budowane są hale i zwiększają się wynagrodzenia

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/94/kurs-instruktora-lekkoatletyki/src-blogLekko

Wszyscy zajmujący się zawodowo lekkoatletyką wierzą w dobrą współpracę z władzami PZLA oraz ministerstwem sportu. Zaplanowana budowa większej liczby hal do zajęć przyciąga rzeszę nowych osób zarówno chętnych do uprawiania dyscyplin lekkoatletycznych jak i szkoleniowców gotowych do nauczania swoich podopiecznych. Druga istotna kwestia, to zadbanie przez władze o godziwe wynagrodzenia właśnie dla tych drugich. Dotychczas brakowało obiektów w wielu województwach, w szczególności na Dolnym Śląsku, gdzie można byłoby ćwiczyć. Nie chodzi o hale sportowo-widowiskowe, ale chociaż o typowe obiekty z bieżnią. Ich twórcy chcą, aby były funkcjonalne dla kilku dyscyplin, a w szczególności istotą przedsięwzięcia ma być możliwość treningu w okresie zimowym.

Kwestia płacenia trenerom dotychczas pozostawiała wiele do życzenia. Powiększająca się liczba szkoleniowców i absolwentów AWF sprawia, że chętnej młodzieży nie brakuje do zajmowania się lekkoatletyką. W Polsce zlikwidowano wszelkie zadłużenia PZLA odziedziczone niejako po poprzednikach, więc teraz najwyższa pora na rozwój. Kurs instruktora lekkoatletyki to dobry początek, aby wejść w tę uzdrowioną branżę. Tak jak zostało wspomniane, młodzieży zainteresowanej uprawianiem lekkoatletyki nie brakuje, więc wykwalifikowani szkoleniowcy nie będą narzekać na brak obowiązków. Obiecane szerokie wsparcie od związku ma zaowocować już niebawem w postaci szerokich i doświadczonych sztabów szkoleniowych.

Początki nie należą do najłatwiejszych, aby przebić się na wyższy szczebel kariery zawodowej potrzeba zadać sobie dużo trudu, ale on może być w dużej mierze bardzo opłacalny. Zapowiada się, że zakończone będą czasy pracy trenerów społecznie lub za symboliczną opłatą. Wielu może zadawać pytanie, dlaczego ktoś wybrał właśnie ten sport, a nie inny, bardziej popularny jak np. piłka nożna. Lekkoatletyka to dyscyplina indywidualna, w której każdy sam chce pracować na swój sukces, ponieważ to daje pełną satysfakcję.

Jedyne co można zrobić, aby promować „królową sportu”, to osiągać więcej sukcesów, które przyciągną sponsorów i widzów. Jednak, aby to zrealizować potrzebny jest wykwalifikowany sztab szkoleniowy, który po ukończonym kursie instruktora lekkoatletyki jest w stanie przygotować swojego podopiecznego do zawodów oraz sam spełniać się w swojej roli. Satysfakcja z obu stron, to gwarancja sukcesu i spełnienia zawodowego. Często łączy się to z przełamywaniem własnych barier, możliwości, ale zdobycie trofeum, medalu jest w pewnym stopniu wynagrodzeniem włożonego trudu treningowego. Poziom chwały jest podobny do tego, który osiągają sportowcy innych dyscyplin.