Szansa na rozwój przy niskich kosztach. Instruktorzy badmintona mówią o finansowych realiach

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/86/kurs-instruktora-badmintona/src-blogBadminton

Koszty trenowania badmintona w Polsce nie są znaczącą inwestycją, ponieważ większość wydatków jest w stanie pokryć klub, sponsor. Rozpoczęcie regularnych treningów to koszt rzędu 100 do 200 złotych. W ramach takiej opłaty zapewniona jest stała opieka trenera, wynajem hali i sprzęt potrzebny do uprawiania tej dyscypliny. Sprawia to, że badminton jest dostępny praktycznie dla wszystkich, wystarczy go rozpropagować, a wówczas instruktorzy będą bardzo potrzebni w wielu miastach Polski. Głównym problemem tej dyscypliny jest jednak pozyskiwanie sponsorów. Badminton to konkurencja olimpijska, ale na tę chwilę nadal mało popularna i rzadko emitowana w telewizji. Jedynie przy okazji najważniejszych imprez jest nieco głośniej o trwających rozgrywkach. Sponsorzy z tego powodu niezbyt ochoczo podchodzą do dofinansowania zawodników, klubów. Łatwiej jest o dziwo w mniejszych miejscowościach, gdzie silnie oddziałuje lokalny patriotyzm. W dużych miastach inne dyscypliny są finansowane przez głównych sponsorów.

Jak wygląda to z perspektywy instruktora badmintona? Prowadzenie treningów dla amatorów jest najczęściej opłacane według taryfy godzinowej. Inaczej wygląda system płac w przypadku profesjonalnego uprawiania tej dyscypliny. W tym przypadku Polakom wciąż daleko do profesjonalizmu jaki prezentuje zachód Europy. Nasi najlepsi zawodnicy wyjeżdżają właśnie tam, aby zacząć lepiej zarabiać i rozwijać swoją karierę. Oznacza to, że instruktor badmintona w Polsce ma jedyną i niepowtarzalną okazję wzięcia udziału w czynnym procesie rozpropagowania tego sportu. Dzięki czemu, za kilka lat możemy być świadkami rozkwitu lub pojawienia się wybitnego reprezentanta. Za sukcesami pojawia się większe zainteresowanie nie tylko widzów, ale także sponsorów. Będąc na starcie rozwoju badmintona w Polsce nie można załamywać rąk. Wręcz przeciwnie, czynny udział może zostać zapamiętany na kartach historii. To także jeden z wielu celów jakie stawiają sobie instruktorzy.

Wszystkim marzy się rozpalenie zapału do badmintona wśród dzieci i młodzieży. To właśnie od tej kategorii wiekowej powinno rozpocząć się ten cały proces twórczy. Nauka najmłodszych, może zaowocować w późniejszym czasie. Wyeliminowanie pierwszych błędów, złych nawyków, to kluczowe zadanie dla trenerów opiekujących się juniorami. Ich perspektywiczność musi być stale pielęgnowana. Ciągłe motywowanie, bycie opiekunem, to bardzo pożądane cechy, pozwalające przekonać młodzież do uprawiania badmintona. Podczas gry angażowane jest całe ciało, to jedna z najszybszych dyscyplin sportowych na świecie. To mocny, intensywny sport, ogólnorozwojowy. Instruktorzy badmintona są potrzebni, aby ta dyscyplina przestała kojarzyć się z piknikową grą w „rakietkę”, a zaczęła być przyswajalna jako profesjonalny sport.