Ile zarabia trener klasy I piłki nożnej?

trener piłki nożnej kurs

Piłka nożna jest jednym z najchętniej uprawianych sportów, zaczynając od małych chłopców, nastolatków, aż po dorosłych mężczyzn. Marzenia, aby dostać się do najwyższej ligi, kiełkują w głowach również kilkuletnich dziewczynek, które obserwują rozwój dynamiczny rozwój żeńskiej piłki nożnej. Niezależnie od płci, wieku, posiadanego talentu i predyspozycji fizycznych, podstawą niezmiennie pozostaje odpowiednie przygotowanie motoryczne i taktyczne, o które dba szkoleniowiec. W tym artykule przyjrzymy się, ile zarabia trener klasy I piłki nożnej oraz w jaki sposób zdobyć odpowiednie uprawienia.

Instruktor i trener piłki nożnej – duże zapotrzebowanie na usługi

Trzeba przyznać, że władze naszego kraju, swojego czasu zadbały o to, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać swoje sportowe pasje. Stworzono wiele nowych Orlików, wyremontowano i wybudowano wiele boisk szkolnych, dzięki czemu jest gdzie trenować i szkolić, być może przyszłą kadrę narodową.

Ze względu na stałe zainteresowanie piłką nożną amatorów tej dyscypliny, cały czas wzrasta także zapotrzebowanie na wykwalifikowanych trenerów piłki nożnej. Najmłodsze dzieci, te kilkuletnie, które zaczynają dopiero przygodę z tym sportem, szkolone są zazwyczaj przez instruktorów, którzy mają niewielkie doświadczenie w nauczaniu i niedawno ukończyli  kursy instruktorskie.

Młodzież i dorośli najczęściej natomiast trafiają pod skrzydła trenerów klasy I piłki nożnej. Ci także prowadzą zajęcia dla piłkarzy IV, III oraz II Ligi. Jednak wbrew pozorom ich praca nie polega tylko i wyłącznie na przeprowadzeniu treningu, który musi składać się z odpowiednich etapów.

Obowiązki trenera piłki nożnej

Co zatem należy do obowiązków trenera klasy I piłki nożnej? Przede wszystkim prowadzenie naboru do drużyny, układanie strategii gry, przygotowywanie długoterminowych planów rozwoju drużyny i klubu sportowego, w którym jest zatrudniony, prowadzenie szkoleń i treningów, przygotowywanie sportowców zarówno indywidualnie, jak i całych drużyn do zawodów sportowych, motywowanie zawodników do intensywnej pracy, współpraca z rodzicami dzieci i młodzieży, jeśli takową drużynę trener prowadzi, kontrola i ocena postępów piłkarzy.

ile zarabia trener piłki nożnej

Dużą uwagę trener musi też zwracać na prawidłowość prowadzenia szkoleń, czyli o odpowiednie przeprowadzenie rozgrzewki, treningu właściwego i stretchingu tak, aby u sportowców nie doszło do kontuzji.

Zarobki trenera piłki nożnej klasy I – od czego zależą?

Za swoją pracę trenerzy klasy I piłki nożnej otrzymują adekwatne wynagrodzenie. Jest ono zależne od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj zatrudnienia,
  • miejsce pracy,
  • klasa rozgrywkowa klubu,
  • renoma i budżet zespołu,
  • doświadczenie i umiejętności trenera.

Duży rozstrzał wynagrodzeń – wiele klas rozgrywkowych i form współpracy

Trzeba jednak pamiętać, że większość trenerów sprawowanie opieki nad drużyną traktuje jako pracę dodatkową, tym bardziej jeśli jest to klub dziecięcy, młodzieżowy lub tylko rekreacyjny i zawodnicy nie grają zawodowo.

Najczęstsze umowy podpisywane z trenerami klasy I piłki nożnej to kontrakty zobowiązujące prowadzenie drużyny przez sezon lub umowy zlecenie. Bardzo rzadko zdarza się, aby trener został zatrudniony na umowę na pełen etat.

Zarobki kształtują się od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na miesiąc. Najmniej zarabiają osoby prowadzące dziecięce drużyny w szkołach, przedszkolach czy klubach sportowych dla dzieci i młodzieży. Ich miesięczna pensja to zazwyczaj od 500 do 1000 złotych. Podobne zarobki mają osoby prowadzące wojewódzkie drużyny młodzieżowe.

Trenerzy dorosłych w miejskich lub wojewódzkich klubach sportowych otrzymują miesięcznie od około 1500 do 2 tysięcy złotych. Trenerzy II Ligi mogą liczyć się z przedziałem zarobków między 2,5 do 5 tysięcy złotych.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA LUB TRENERA PIŁKI NOŻNEJ I ROZPOCZNIJ KARIERĘ Z SZANSĄ NA BARDZO ATRAKCYJNE WYNAGRODZENIE

Wiedza i rozwój kluczem do większych stawek

To, ile zarabia trener piłki nożnej, zależy również od wykształcenia i kwalifikacji. Z tego powodu większość trenerów klasy II piłki nożnej nie przestaje się dokształcać i stale podwyższa swoje umiejętności i wiedzę uczestnicząc w wielu kursach dodatkowych, na przykład takich, które dają stopień trenera klasy I piłki nożnej. Bardziej zaawansowana wiedza pod kątem strategii, taktyki oraz przygotowania motorycznego pozwala szkolić bardziej doświadczonych zawodników grających w klubach dysponującymi większym budżetem.

Najwyższe kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy złotych zarezerwowane są jednak dla trenerów posiadających dodatkowe uprawnienia w postaci licencji umożliwiających prowadzenie zespołów z najwyższej klasy rozgrywkowej, czyli Ekstraklasy.

Miejsce zatrudnienia Orientacyjne wynagrodzenie miesięczne uzależnione od opisanych wyżej czynników
Szkoły, przedszkola i szkółki piłkarskie – trenerzy dzieci i młodzieży 500-1000 zł
Miejskie i wojewódzkie kluby sportowe –trenerzy dorosłych 1500-2000 zł
Trenerzy II ligi rozgrywkowej seniorów 2500-5000 zł
Trenerzy najwyższej klasy rozgrywkowej Ekstraklasy ok. 30000 zł

Zarobki trenera piłki nożnej – wiele satysfakcji i jeszcze więcej zmiennych

Jak widać praca trenera piłkarskiego może przynieść nie tylko wiele satysfakcji w postaci zauważalnych postępów swoich podopiecznych, ale stać się również źródłem atrakcyjnego wynagrodzenia. Ze względu na specyfikę szkoleniową tej dyscypliny i bardzo wiele podziałów na klasy rozgrywkowe, wiek zawodników, region czy formy finansowania klubów, zarobki trenerów są trudne do ustalenia.

FAQ:

Ile zarabia początkujący trener? Zarobki trenera piłki nożnej dla dzieci i młodzieży

Osoba, która dopiero uzyskała uprawnienia do pracy jako trener, musi liczyć się z faktem, iż wynagrodzenie będzie stanowiło raczej źródło dodatkowego dochodu. Najczęściej początkujący trenerzy dostają angaż w szkółkach młodzieżowych lub klubach amatorskich, które nie dysponują zbyt dużym budżetem. Zarobki trenera piłki nożnej dla dzieci i młodzieży średnio może wynosić około 500-1000 zł.

Ile trzeba mieć lat, żeby zostać trenerem?

Według Ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. trenerem lub instruktorem w sportach, w których działają polskie związki zawodowe, może zostać osoba pełnoletnia. Aspirujący trener piłki nożnej musi więc mieć minimum 18 lat.

Ile zarabia trener klubu piłkarskiego?

Spośród wszystkich możliwych pracodawców trenera piłki nożnej to kluby piłkarskie dysponują największym budżetem. Choć wynagrodzenie zależy od renomy klubu, regionu i kontraktów ze sponsorami, kluby z najwyższych klas rozgrywkowych mogą wypłacać trenerom nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Za średnią przyjmuje się w polskiej Ekstraklasie kwotę 30 tys. złotych.

Jak zostać trenerem piłki nożnej?

Pierwszym krokiem do kariery trenerskiej jest Kurs Instruktora Piłki Nożnej, który pozwoli zdobyć kandydatowi podstawową wiedzę na temat podstaw gry w piłkę nożną, na czele z techniką gry i treningiem piłkarskim.

Następnym krokiem jest Kurs Trenera Klasy II, a następnie Kurs Trenera Klasy I, który wyposaża kursanta w bardziej zaawansowaną wiedzę, którą trener może wykorzystać w treningu bardziej zaawansowanych grup. Trenowanie zawodowych piłkarzy z wyższych klas rozgrywkowych wymaga uzyskania odpowiedniej licencji – pełną listę znajdziesz na stronie Polskiego Związku Piłki Nożnej.

ile zarabia trener piłki nożnej

Zarobki trenera piłki nożnej UEFA, czyli ile zarabiają najlepsi trenerzy piłkarscy?

Przedstawione powyżej kwoty dotyczą polskich realiów i orientacyjnych stawek. Oczywiście mogą być one kilkukrotnie wyższe na szczeblu europejskim, szczególnie wśród drużyn występujących w rozgrywkach UEFA. Zarobki trenera piłki nożnej mogą wynosić rocznie nawet kilkanaście milionów euro. Przykładowo aktualny trener Liverpoolu inkasuje rocznie ponad 17 milionów euro. Na liście najlepszych trenerów piłkarskich znajduje się również:

  • Graham Potter (Chelea Londyn) – ok. 14 mln euro,
  • Massimiliano Allegri (Juventus Turyn) – ok 13 mln euro,
  • Thomas Tuchel (Bayern Monachium) – ok 12 mln euro.

Warto zaznaczyć, że są to najlepsi i najpopularniejsi trenerzy, którzy przeszli długą drogę do osiągnięcia pozycji pozwalającej wynegocjować tak gigantyczne kontrakty.