Zaktualizowano dnia 5 stycznia 2024
Nie jest tajemnicą, że z każdym rokiem wzrasta zapotrzebowanie na indywidualne usługi trenerskie zarówno wśród amatorów, jak również bardziej profesjonalnych sportowców. Aktualnie jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się zawodów jest trener przygotowania motorycznego, który nadzoruje rozwój sportowca pod kątem wydajności oraz zminimalizowania ryzyka kontuzji. To właśnie dzięki takim specjalistom można obserwować sportowców bijących kolejne rekordy i przesuwających bariery ludzkiego organizmu. W tym artykule przyjrzymy się co to jest przygotowanie motoryczne i jaką rolę odgrywa trener.
Sekrety przygotowania motorycznego w sporcie
O sukcesach w danej dziedzinie sportu decyduje nie tylko określony zestaw cech charakteru i silna psychika, która pozwala przezwyciężać wewnętrzne limity sportowca. Pobijanie kolejnych rekordów – nawet tych personalnych – możliwe jest dzięki właściwemu przygotowaniu motorycznemu. To pewnego rodzaju fundament dotyczący mobilności oraz stabilności wykonywanych ruchów.
Co wchodzi w skład rozwoju motorycznego?
Warto zwrócić uwagę, że to właśnie sprawność fizyczna uzależniona jest w dużej mierze od stopnia ukształtowania cech motorycznych. Są one więc bazą dla każdego sportowca niezależnie od dyscypliny, ponieważ w każdej z nich kluczowe znacznie ma.
- skoczność,
- szybkość,
- gibkość,
- koordynacja ruchowa,
- wytrzymałość.
CHCESZ PRACOWAĆ JAKO TRENER PRZYGOTOWANIA MOTORYCZNEGO? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE
Co ciekawe piłkarz oraz tenisista – choć angażują inne partie mięśni oraz obciążają inne stawy – będą musieli poświęcić na rozwój powyższych cech tyle samo czasu, ponieważ prawidłowe przygotowanie motoryczne dotyczy ich wszystkich.
Czym się zajmuje trener przygotowania motorycznego?
W odróżnieniu od klasycznego stanowiska szkoleniowca, trener przygotowania motorycznego zazwyczaj pracuje z pojedynczymi osobami, nadzorując ich rozwój w celu poprawy wydajności oraz zmniejszenia ryzyka powstania kontuzji. Programowanie treningu zawodnika wymaga odpowiedniej wiedzy zdobytej z wielu dziedzin m.in. dietetyki, anatomii czy dotyczących poprawy siły, mocy i zwinności. Trener przygotowania motorycznego to także psycholog, który motywuje i wspiera swoich podopiecznych, aby zwiększyć szanse na poprawienie wyników sportowych.
Praca trenera motorycznego polega w dużej mierze na poprawie sprawności fizycznej, która wpływa na osiągane wyniki indywidualne – szybkość biegu, długość skoku czy siła wyskoku.
Trener przygotowania motorycznego – praca głównie z zawodowcami
Praca trenera motorycznego staje się coraz popularniejsza wśród amatorów przygotowujących się do rywalizacji sportowej, jak również wyczynowych sportowców. Warto zaznaczyć, że nie należy mylić funkcji trenera przygotowania motorycznego z trenerem personalnym – to dwie osobne funkcje. Trener dbający o przygotowanie motoryczne wykorzystuje zupełnie inne metody treningowe.
Kurs Trenera Przygotowania Motorycznego
Występujący popyt na wykwalifikowanych trenerów powoduje, że w Polsce jak grzyby po deszczu powstają kolejne placówki edukacyjne, które oferują szkolenia przyuczające do tego zawodu. Jednak każde z nich mają z góry narzucony harmonogram i odbywają się w określonych terminach, które często bywają niekorzystne dla uczestników. Jeśli jesteś zabieganą osobą, masz na głowie wiele podstawowych obowiązków, z których nie możesz zrezygnować, to powinieneś zapisać się na „Kurs Trenera Przygotowania Motorycznego” oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.
Z dowolnego miejsca, które posiada dostęp do Internetu zdobędziesz przygotowanie m.in. z zakresu:
- komunikacji personalnej i zespołowej,
- kontuzji sportowych i metod zapobiegania im,
- podstawowych zasad żywienia i suplementacji,
- kształtowania zdolności motorycznych.