Kurs instruktora kręglarstwa. Rola instruktora kręglarstwa w grze

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Po ukończeniu kursu na instruktora kręglarstwa nabywa się uprawnienia do wykonywania zawodu w tej dziedzinie sportu. Jednak należy pamiętać, że kręgle to nie tylko zajęcia ruchowe, ale przede wszystkim dobra zabawa. Cenną cechą osoby, która motywuje uczestników gry jest umiejętność nawiązywania kontaktów międzyludzkich. Pełnoprawny instruktor kręglarstwa może prowadzić zajęcia w klubach sportowych, stowarzyszeniach, organizacjach, ale także może prowadzić własną działalność w zakresie bardziej rozrywkowym dla grup początkujących, których łączą więzi koleżeńskie.

Praktycznie każdą rywalizację na torze kręglarskim, nawet tą na szczeblu turniejowym, określa się mianem dobrej zabawy. Kręgle to sport dla każdej kategorii wiekowej, począwszy od najmłodszych, młodzież po najstarszych. Dlaczego? Kręglarstwo to sport bardzo bezpieczny, gdzie wypadki praktycznie nie mają miejsca, zwłaszcza, jeśli rozgrywka odbywa się pod okiem doświadczonego instruktora. Poza tym każdy tor nadaje się do nauki tej dyscypliny. Instruktor kręglarstwa w swojej pracy powinien wyszkolić uczestników rozgrywki w taki sposób, aby umożliwić oraz urozmaicić im zabawę.

Kręgle to dyscyplina sportu dla każdego. Nie trzeba specjalnej siły, najważniejsza jest pewna ręka. Wypad na kręgle ze znajomymi to świetna zabawa, bo każdy wie ile radości dostarcza zbicie wszystkich kręgli w jednym rzucie. Z tego też zdaje sobie sprawę instruktor kręglarstwa, który przekazując fachową wiedzę nie może naruszyć wesołej atmosfery wśród uczestników. Nowoczesne kręgielnie to miejsce, gdzie często dochodzi do przyjacielskich wypadów. Koszt wynajęcia toru nie jest specjalnie wysoki, a do tego maleje, jeśli podzielony jest między wszystkich uczestników zabawy.

Instruktor kręglarstwa w swojej pracy często uświadamia osoby początkujące, że bez względu na doświadczenie każdy może doskonale się bawić. Z tego też powodu głównym zadaniem jest objaśnienie zasad, pomoc przy doborze kuli. Różnią się one rozmiarem, więc dla każdego uczestnika gry należy ją odpowiednio dopasować. Świetnie przeszkolony instruktor czuwa nad poprawnym przebiegiem rozgrywki i obsługą maszyn. Po rzucie jest w stanie dokonać analizy pozwalającej na udzielenie wskazówek, zwrócenie uwagi oraz co należałoby jeszcze poprawić, aby osiągnąć jeszcze lepsze rezultaty. W tym opiniowaniu nie może być przesady. Zbyt często zwracanie uwagi może wytrącić kogoś z dobrego nastroju, a wpędzić w zakłopotanie, że ciągle popełnia błędy. Zupełnie nie o to chodzi w całej zabawie!
Szczególnie ważną rzeczą w pracy instruktora kręglarstwa jest zwrócenie uwagi na szczególnie pozytywną motywację każdego z zawodników. Co jest nawet najciekawsze, gracze często kibicują pchniętym przez siebie kulom, podobnie jak kibice dopingujący swoich ulubionych zawodników. Współzawodnictwo wówczas odchodzi na dalszy plan. Wszyscy kibicują wszystkim, także w tym aspekcie czynny udział powinien wziąć instruktor. Inaczej sprawa wygląda podczas gier turniejowych, gdzie stopień rywalizacji jest znacznie wyższy. Liczą się zdobyte punkty, a nie sukces poszczególnych zawodników, którzy oddali dobry rzut.
Profesjonaliści starają się zachować zasady, nie dają szans słabszym, aby stopień zaciętości pojedynku mógł wzrosnąć. Dla grup początkujących liczba punktów schodzi na dalszy plan, bardziej zapamiętane zostaną pojedyncze rzuty, które zakończyły się strąceniem wszystkich kręgli. Żywiołowe reakcje towarzyszą amatorom, kiedy to odnoszą sukcesy. Instruktor pod tym względem nie może zabronić takich zachowań, a wręcz przeciwnie, postarać się je wzmocnić, żyć obcą dla niego rozgrywką, gdzie bierze tak naprawdę bierny udział. Każdy strike lub wygrana to pewna reakcja emocjonalna. Oszołomienie sukcesem u zawodników początkujących to zwycięstwo nie nad przeciwnikiem, ale nad losem, ponieważ rzut kulą jest nieprzewidywalny. Instruktor kręglarstwa w swojej pracy powinien wcielić się w rolę towarzysza, a nie pracownika obsługi. Odpowiednie wyczucie tej różnicy zaowocuje u grających osób chęcią powrotu w to samo miejsce w najbliższej przyszłości.