Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Kształcenie na instruktora lekkoatletyki odbywa się za pomocą specjalistycznego kursu sportowego, który daje uprawnienia do trenowania amatorów i przyszłych kadrowiczów. W skład tej dyscypliny sportowej wchodzi wiele jej dziedzin, między innymi biegi, rzuty, skoki, chód. Adeptów tych aktywności fizycznych dzieli się na osiem kategorii wiekowych, dzięki temu wyrównują się szanse na uzyskanie zwycięstwa podczas zawodów i olimpiad tych konkurencji. Sportowcy z każdej kategorii wiekowej uczą się pod czujnym okiem instruktorów lekkoatletyki, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje i są profesjonalistami w swojej dziedzinie.
Szkolenie przyszłej kadry instruktorskiej lekkoatletyki, odbywa się na różnych poziomach. Pierwszy etap to zdobycie tytułu instruktora lekkoatletyki. Osiąga się to za pomocą kursu, na którym zdobywa się wiedzę i umiejętności z tak zwanej części ogólnej czyli między innymi fizjologii i anatomii człowieka, dydaktyki i metodyki nauczania, teorii i metodyki sportu, fizjologii wysiłku fizycznego oraz emisji głosu, a także z części specjalistycznej, w skład której wchodzi prowadzenie i hospitacja zajęć z lekkoatletyki. Każdy kurs kończy się egzaminem. Uzyskanie pozytywnego wyniku pozwala na odebranie legitymacji instruktorskiej i podjęcie pracy w tym zawodzie. Drugi etap kształcenia zawodowego umożliwia uzyskanie tytułu trenera klasy II lekkoatletyki. Na zajęciach poszerzana i udoskonalana jest wiedza, i umiejętności zdobyte podczas pierwszego etapu kształcenia.
Wiele osób może zadawać sobie pytanie, czym się różni zawód instruktora lekkoatletyki od trenera klasy II lekkoatletyki. Ale to jakby zapytać czym się różni lekarz ogólny od lekarza specjalisty, albo lekarz z pierwszym stopniem specjalizacji od lekarza z drugim stopniem. Wiadomo, że im wyższy stopień instruktorski, tym większa wiedza i praktyka trenerska. Większe doświadczenie w tej dziedzinie przekłada się na lepsze oferty pracy i przede wszystkim lepsze zarobki. Liczy się także możliwość rozwoju oraz zdobycie większej ilości klientów, czyli przyszłych adeptów tego sportu i co za tym idzie, większy dochód miesięczny.
Instruktorzy lekkoatletyki zatrudniani są przeważnie w klubach sportowych, siłowniach i ośrodkach rekreacyjnych. W miejscach tych pracują z amatorami tego sportu, kształtując u nich prawidłowe nawyki żywieniowe, pracując nad formą i kondycją, jak również dbając i ucząc prawidłowej techniki w różnych kategoriach lekkoatletyki. Instruktorzy układają też i organizują plany treningowe. Często jest również tak, że uczą oni tylko jednej dyscypliny lekkoatletyki i to na niej w głównej mierze się skupiają.
Wyższym poziomem doświadczenia i wiedzy teoretycznej mogą pochwalić się trenerzy klasy II lekkoatletyki. Cieszą się oni także większym uznaniem zarówno wśród osób uprawiających ten sport, jak i pracodawców. Trzeba także zaznaczyć, że większość ośrodków sportowych na terenie Unii Europejskiej preferuje współpracę z trenerami klasy II aniżeli instruktorami. Odznaczają się oni bowiem większym profesjonalizmem. Trenerzy oprócz ośrodków sportowych i olimpijskich zatrudniani są również przez związki sportowe oraz w ośrodkach szkoleniowych, które organizują kursy na instruktorów lekkoatletyki, na stanowisku nauczyciela. Stopień ten pozwala także na prowadzenie treningów wśród zawodowców, a nie tylko amatorów. Cieszy się także większym uznaniem i szacunkiem wśród uczniów jak i kadry sportowej. Trenerzy klasy II lekkoatletyki często także zakładają swoją działalność gospodarczą i własne szkoły sportowe specjalizujące się w tej dziedzinie.
Oczywiście są też różnice w zarobkach, i tak jak instruktor lekkoatletyki zarabia zazwyczaj kilkanaście złotych za godzinę, tak trener klasy II osiąga stawkę kilkudziesięciu złotych. Również na terenie Unii Europejskiej trenerzy mają minimum dwa razy większe stawki godzinowe aniżeli instruktorzy .
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/124/kurs-trenera-klasy-ii-lekkoatletyka