Zaktualizowano dnia 21 grudnia 2021
Czym jest dogoterapia? W jaki sposób można rozpocząć pracę w tymże zawodzie?
Zooterapia to jedna z najczęściej stosowanych form rehabilitacji osób niepełnosprawnych fizycznie oraz umysłowo, a także chorych niedołężnych oraz seniorów. Wykorzystuje się ją zarówno w specjalnych ośrodkach opiekuńczych, sanatoriach jak również jako prywatną i indywidualną terapię. W tym celu korzysta się z dobrodziejstw jakie przynosi kontakt z końmi (hipoterapia), kotami (felinoterapia) oraz psami (dogoterapia lub kynoterapia). Coraz częściej docenia się także współpracę z morskimi ssakami, delfinami (delfinoterapia).
Na czym polega dogoterapia?
Dogoterapia posiada bardzo szerokie zastosowanie w szczególności jeśli chodzi o pracę i rehabilitację dzieci oraz seniorów. Jednak nie wszystkie psy znajdą tu swoje zastosowanie. Są one najpierw pod tym kątem sprawdzane i szkolone. Jakie psy nadają się do dogoterapii? Najczęściej pracuje się z takimi rasami jak Labrador Retriever, Golden Retriever, Spaniele oraz Husky. Nie wolno szkolić i wybierać do terapii psów, które mają zakodowaną w swoim charakterze agresję, czyli pomija się takie rasy jak na przykład Rottweiler. Dogoterapia szczególnie sprawdza się w przypadku osób upośledzonych umysłowo, z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym oraz wśród ludzi chorych na padaczkę i Alzheimera.
Jak zrobić kurs instruktora dogoterapii?
Wszystkie zajęcia chorego z psami prowadzi wykwalifikowany instruktor dogoterapii. Aby nim zostać trzeba uzyskać odpowiednie wykształcenie w tym kierunku oraz certyfikaty potwierdzające naszą wiedzę i umiejętności, które zdobywa się na specjalistycznym kursie instruktora dogoterapii. Dają nam one możliwość legalnego zatrudnienia zarówno w Polsce jak i całej Unii Europejskiej, w specjalistycznych ośrodkach zajmujących się dogoterapią. Dzięki uzyskanym uprawnieniom możemy także samemu założyć działalność gospodarczą i prowadzić tego typu rehabilitację.
Podczas kursu przyszły instruktor zdobywa informacje dotyczące między innymi rodzaju metod kynoterapii, psychologii i pedagogiki, fizjoterapii a także narzędzi wykorzystywanych do szkolenia psów. Przyszli instruktorzy bardzo często na kurs uczęszczają ze swoimi psami, które przechodzą na zajęciach specjalną tresurę.
Kto może zostać instruktorem dogoterapii?
Instruktorem dogoterapii może zostać każdy, kto ma ochotę pomagać, wraz ze swoim czworonogiem, osobom chorym, depresyjnym, niepełnosprawnym, ale także nauczyciele, pedagodzy i psycholodzy. Po skończonych zajęciach instruktorzy dogoterapii potrafią sami zaplanować cały proces rehabilitacyjny pacjenta, a także przeprowadzić aktywujące gry i zabawy zarówno z dziećmi jak również osobami dorosłymi. Wiedzą także w jaki sposób powinna wyglądać praca z psem, jak go szkolić i tresować, oraz w jaki sposób wydawać mu polecenia, tak aby dogoterapia przynosiła jak największe postępy w najkrótszym możliwym czasie.
Dlaczego dogoterapia jest tak doceniana na świecie? Bowiem pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Nie ocenia, nie ma dla niego znaczenia czy człowiek jest chory czy zdrowy, ma cierpliwość i dużo miłości, którą chętnie się dzieli. Ludzie starsi, którzy posiadają psa są bardziej aktywni, bowiem muszą wyjść z nim na spacer, nakarmić go, ale także mają z kim porozmawiać, wiedzą, że jest ktoś kto ich obroni i przede wszystkim, kto ich nie zawiedzie. Psy przewodnicy pełnią rolę strażników osób niewidomych, ale są też psy, które potrafią powiadomić innych o tym, że jego Pan lub Pani zasłabła, a także takie, które przypilnują chorego dziecka i nawiążą z nim kontakt.
Jak wygląda dogoterapia?
Dogoterapia może być praktykowana indywidualnie lub w kilkuosobowych grupach. Najważniejsze jest nawiązanie relacji pomiędzy osobą chorą a zwierzęciem. Duża rolę pełni w tym instruktor dogoterapii, musi być on bowiem dobrym obserwatorem i sprawdzić czy osoba upośledzona psychicznie akceptuje danego psa, jeśli nie być może będzie trzeba go zmienić na innego.
Brzmi interesująco? Sprawdź i zapisz się na dostępny na naszej stronie kurs dogoterapii online.