Tresura psów na szkoleniu – co powinien wiedzieć przyszły treser?

kurs instruktora tresera psów

Nie bez powodu mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka spośród wszystkich zwierząt. Choć inne gatunki również potrafią nawiązać relację z ludźmi, żaden z nich nie potrafi współpracować na tak wielu płaszczyznach, jak on. Tresura psów pozwala wnieść na wyższy poziom umiejętności i zachowania czworonoga, który może stać się również uczestnikiem akcji policyjnych. Z uwagi na coraz szerszy zakres pomocy zwierząt w trakcie służby, zapotrzebowanie na usługi świadczone przez treserów stale rosną. Co powinna wiedzieć osoba aspirująca do poprowadzenia swojej kariery w tym kierunku?

Kynologia – co to jest?

Wzrost świadomości ludzi w zakresie tresury psów nastąpił wraz z rozwojem kynologii, czyli nauki o psie, jego hodowli oraz szkoleniu. Łączy w sobie zagadnienia z zakresu nauk, które bezpośrednio lub pośrednio odnoszą się do czworonoga – głównie genetyki, fizjologii, anatomii oraz weterynarii. Z biegiem lat rozwój tej dziedziny zaczął obejmować także behawioryzm, potrzeby środowiskowe psów czy psychologię zwierząt.

Wiele osób zastanawia się jednak nie tylko co to jest kynologia, ale również dla kogo wiedza z tego zakresu może okazać się niezwykle przydatna. Z pewnością będą to treserzy, którzy prowadzą szkolenia psów policyjnych – dla przewodników tej grupy czworonogów powstała specjalna kynologia policyjna.

Szkolenia dla psów – przygotowanie do pracy w służbie

Tresura psów policyjnych skupia się głównie na nauce posłuszeństwa oraz współpracy z człowiekiem. Z uwagi na fakt, iż psy pomagające w służbie policyjnej wykonują wiele zadań, szkolenie dopasowane jest do funkcji, jaką zwierzę ma pełnić w danej jednostce. Szkolenia obejmują więc kilka etapów, podczas których szlifowane są różne zakresy umiejętności przygotowujące psy:

  • patrolowe,
  • patrolowo-tropiące,
  • tropiące,
  • obronne,
  • poszukujące narkotyków,
  • poszukujące zwłok ludzkich,
  • poszukujące materiałów wybuchowych.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKORA I ROZPOCZNIJ NAUKĘ TRESURY PSÓW10

Zajęcia bazują w głównej mierze na węchu psa. W trakcie zajęć wprowadzane są kolejne zapachy, na które pies zostaje wyczulony. Tresura psów policyjnych najczęściej trwa z tego powodu około 5 miesięcy.

Rola instruktora szkolenia psów

Efektywna tresura psa może odbyć się jedynie pod okiem instruktora posiadającego odpowiednie przygotowanie – zarówno pod kątem teoretycznym, jak i praktycznym. Jego rola jest niezwykle ważna w kontekście bezpiecznego przebiegu zajęć. Skuteczne szkolenie możliwe jest dzięki odpowiedniemu podejściu do czworonoga oraz aspirującego przewodnika.

Instruktorami zazwyczaj zostają nie tylko miłośnicy psów, ale przede wszystkim osoby zorganizowane, skrupulatne, odpowiedzialne i – z uwagi na występujące trudności w trakcie szkolenia – cierpliwe. Ważne w kontekście przekazywania wiedzy aspirującym przewodnikom są także umiejętności dydaktyczne – komunikatywność, dobra organizacja pracy oraz empatia.

treser psów kurs instruktorskiKurs Instruktora Szkolenia Psów (Tresera Psów)

Podstawowym przygotowaniem dla nauczycieli tresury są specjalne kursy instruktorskie, które wyposażają kandydata w nowe umiejętności, a także pozwalają rozwinąć posiadane kompetencje. Polska Akademia Kultury i Sportu posiada w swojej ofercie Kurs Instruktora Szkolenia Psów (Tresera Psów), który dzięki rozbudowanemu programowi pozwala zdobyć przygotowanie z zakresu:

  • kynologii i etologii psa,
  • metodyki tresury,
  • psychologiczno-prawnych aspektów pracy instruktora szkolenia psów.

Ukończenie kursu daje możliwość legalnego zatrudnienia i przygotowuje do pracy instruktorskiej z właścicielami różnych ras psów zarówno w formie zajęć grupowych, jak i indywidualnych.

Jedną z korzyści wynagrodzenie, czyli ile zarabia treser psów?

Treserzy psów bardzo często decydują się na założenie własnej działalności gospodarczej, która pozwala wygenerować większy dochód. Na to, ile zarabia treser psów wpływa jednak również ich wykształcenie, kompetencje, renoma czy specjalizacja. Inne stawki dotyczą także szkolenia właścicieli czworonogów, a inne szkolenia psa do pracy w służbach. Szacuje się jednak, że średnio treser może zarobić od 5 do 8 tys. złotych brutto.