Ile trwa szkolenie psów powadzone przez profesjonalnego tresera?

szkolenie psów kurs online

Czas, który poświęca się na tresurę psa ma bardzo ważne znaczenie w kontekście więzi między czworonogiem a jego właścicielem. Wielu posiadaczy najlepszego przyjaciela człowieka szkoli swojego pupila samodzielnie – najczęściej są to popularne komendy odnośnie aportowania czy zmian pozycji.

Znacznie lepsze efekty można uzyskać w momencie, gdy szkolenie psów przebiega pod okiem profesjonalnego tresera. Może on nie tylko przygotować psa do zabaw czy interakcji w domowym zaciszu, ale przede wszystkim zająć się rasami startującymi w konkursach, na wybiegach czy pomagającym określonym służbom. Ile trwa takie szkolenie?

Tresura psów – dlaczego jest tak ważna?

Wyszkolony pies reagujący na określone polecenia z pewnością dostarcza więcej radości swojemu właścicielowi, który może nawiązać ze swoim pupilem znacznie bliższą relację. Dzięki odpowiedniej tresurze, można ukierunkować zachowanie psa w dogodny dla obydwu stron sposób.

Psy, z którymi nie spędza się czasu na szlifowaniu różnych umiejętności, również uczą się pewnych zachowań, jednak nie zawsze one pokrywają się z oczekiwaniami właściciela. Komunikacyjny trening z psem pozwala opracować swego rodzaju ramy jego zachowań – zarówno tych akceptowanych, jak i niedozwolonych. Dobry właściciel powinien znaleźć czas na naukę psa podstawowych reakcji w różnych sytuacjach. Pracę warto rozpocząć zanim zauważone zostaną problemy behawioralne, których można uniknąć właśnie dzięki tresowaniu pupila.

Treserzy psów – czym się zajmują?

Często bywa jednak tak, że czas spędzony z pupilem nad wykonywaniem określonych zadań nie przynosi spodziewanych rezultatów. Czasami wynika to z charakteru danego psa, specyfiki rasy czy po prostu niewystarczającej cierpliwości właściciela.

Zarówno w przypadku tresury czworonogów w celu poprawy zachowania w domu, jak również w innych celach, niezwykle efektywnymi dla psa będą zajęcia z profesjonalnymi treserami psów. Zajmują się oni szkoleniem zwierzaka, jego przewodnika, a także sprawdzaniem psychicznych predyspozycji czworonoga.

Profesjonalne szkolenie psów to usługa, która umożliwia przygotowanie psa do zachowań, które nie są uciążliwe i nie stanowią zagrożenia dla jego otoczenia. Treserzy psów przyuczają czworonogów do udziału w specjalnych dyscyplinach sportu stworzonych dla zwierząt, na wystawy i wybiegi, a także przystosowują do wykonywania specjalistycznych zadań, jak np.:

  • pomoc osobom niepełnosprawnym (w tym niewidomym czy poruszającym się na wózku),
  • ratownictwo,
  • detekcja węchowa (przydatna m.in. w służbie policyjnej),
  • pasterstwo.

szkolenie psów - kurs instruktorski

Treser psów – nie tylko szkolenie czworonoga

Osoby, które w sposób profesjonalny zajmują się tresurą psów, nie tylko dbają o umiejętności samego czworonoga, ale przekazują również wiele cennej wiedzy np. ich przewodnikom. Pozwala to ukształtować ich praktyczne umiejętności postępowania z psem, które mogą posłużyć do osiągnięcia przez czworonoga odpowiedniego poziomu posłuszeństwa i uspołecznienia.

Dodatkowo treser psów może sprawdzać efekty różnego rodzaju szkoleń w trakcie egzaminów oraz konkursów – zarówno dla zwierząt, przewodników, jak i właścicieli. W przypadku zauważonych nieprawidłowości pod kątem zachowania psa, treser może także skierować zwierzę na konsultacje do weterynarza.

Szkolenie psów – cena i czas trwania

Czas trwania szkolenia psów zależy od bardzo wielu czynników, w tym:

  • rasy i uosobienia psa,
  • celu szkolenia,
  • charakteru szkolenia (grupowe czy indywidualne),
  • zakresu i ilości zajęć.

Średnio szkolenie grupowe trwa od 10 do 14 lekcji po około 45-50 minut. Z kolei indywidualne zajęcia mogą trwać około 4-5 tygodni i mogą być realizowane na miejscu u właściciela bądź u tresera. Jeśli chodzi o szkolenie psów, cena również uzależniona jest od powyższych aspektów, a także poziomu wytresowania czworonoga. Jeśli właściciel psa dopiero zaczyna tego typu aktywności i chce nauczyć siebie i swojego pupila podstaw, musi liczyć się z kosztem około 700 zł za kurs grupowy. Na zajęciach psy uczą się m.in. chodzenia przy nodze, siadania, warowania i stania czy przychodzenia do właściciela.

Kolejne stopnie są bardziej wymagające nie tylko dla psa, ale również tresera, co może przełożyć się na wyższy koszt kolejnego pakietu zajęć i wynosić około 850 zł. Na tego typu lekcjach pies może przyswoić takie umiejętności, jak zawroty w marszu i miejscu bez smyczy czy zatrzymywanie w różnych pozycjach. Bez względu na stopień zaawansowania zajęć, treser musi zapewnić warunki bezpieczne dla wszystkich uczestników, a przede wszystkim zwierząt.

Jak zostać treserem psów?

Aktualnie nie istnieją formalne wymogi dotyczące poziomu wykształcenia dla aspirujących treserów psów. Jedną z możliwości jest zapisanie się na Kurs Instruktora Szkolenia Psów (Tresera Psów) oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Absolwenci nie tylko uzyskują ogromną dawkę niezwykle cennej wiedzy i umiejętności, ale również zaświadczenie w j. polskim oraz angielskim, zaświadczenie MEN i legitymację instruktorską.