Trener przygotowania motorycznego zarobki. Ile zarabia trener przygotowania motorycznego?

Blog - kurs trenera przygotowania motorycznego

Zaktualizowano dnia 18 sierpnia 2021

Na Polskim rynku wciąż brakuje kompleksowych szkoleń czy też programów, które oferują kształcenie w zawodzie trenera przygotowania motorycznego. Niestety, aspirujący trenerzy są zmuszeni czerpać wiedzę z różnych źródeł, nie zawsze dostępnych w języku polskim. Wielu specjalistów kształci się samodzielnie, choć nie są pewni czy w ten sposób otrzymają szansę angażu. Ci, którzy mieli więcej szczęścia doskonalą swoje umiejętności w instytucjach szkoleniowych. I to rodzi pytanie – jak wygląda rynek pracy w kwestii zarobkowej dla trenerów przygotowania motorycznego? Czy kurs trenera przygotowania motorycznego to gwarancja dobrego startu na tej ścieżce kariery?

Kurs na trenera przygotowania motorycznego

Działania profilaktyczne, kształtowanie stabilności, trening plyometryczny, kształtowanie techniki przyspieszenia, szybkości maksymalnej, zwinności, siły i mocy w zwrotach rotacyjnych, a także wszelkie aspekty regeneracji, odżywiania się i testowania sportowców. To praktycznie całościowy plan, zakres tematyczny pracy trenera przygotowania motorycznego. Samo to pokazuje, że nie należy mylić tych obowiązków z tymi, należącymi do trenera personalnego.

Różnice pomiędzy trenerami od motoryki, a instruktorami zajmującymi się crossfitem, kulturystyką i fizjoterapią są bardzo istotne. Każda z tych osób jest specjalistą w swojej dziedzinie. Usługi trenerów od przygotowania motorycznego stają się coraz bardziej popularne w naszym kraju. Wiele klubów sportowych, komercyjnych i innych placówek decyduje się na zatrudnienie takich szkoleniowców, którzy umożliwią swoim zawodnikom skuteczny rozwój. Programy treningowe układane przez trenerów od motoryki pomagają zapobiegać kontuzjom i utrzymywać najwyższą formę.

Zwinność, kondycja, przyrost masy mięśniowej, utrata tkanki tłuszczowej, to zadania, które stoją przed każdym certyfikowanym trenerem. Uzyskanie licencji pozwalającej na legalne zatrudnienie jest konieczne, aby rozpocząć karierę trenera przygotowania motorycznego. Trenerzy motoryczni zajmują się też przygotowywaniem planów żywieniowych i diet. To jeden z wielu dowodów na to, że osoba, która planuje zajmowanie się tą profesją w przyszłości, musi stale podejmować się nowych wyzwań i uzupełniać wiedzę. Ważna jest nie tylko siła i ogólna kondycja fizyczna, ale również wiedza na temat anatomii człowieka, dietetyki i wielu innych dziedzin.

Każda dyscyplina sportowa jest inna, więc potrzebuje innego przygotowania motorycznego od pozostałych. Zapobieganie kontuzjom to wiedza z anatomii, fizjologii, biomechaniki człowieka. Każdy sportowiec ma inne zapotrzebowanie oraz zdolności motoryczne i siłowe. Różne są też przyczyny i predyspozycje uczestników do kontuzji i urazów co sprawia, że nie można przygotować jednego uniwersalnego programu treningowego.

Po dzień dzisiejszy brakuje specjalistów z dziedziny przygotowania motorycznego. Ukończenie kursu to tylko jeden z wielu ważnych czynników, które pozwolą trenerom motorycznym na zdobycie większego doświadczenia. Łączy się oczywiście to z wyjazdem zagranicznym. Podejmowanie staży poza granicami Polski i czynny udział w warsztatach pokazowych mogą sprawić, że dany trener znajdzie się wyżej w hierarchii wśród przyszłych pracodawców w porównaniu z tymi, którzy nie zdobywali doświadczenia poza granicami kraju.

Zarobki trenera przygotowania motorycznego

Jak prezentują się zarobki trenerów od przygotowania motorycznego? To jeden z najbardziej zróżnicowanych zawodów w kwestii otrzymywanych pensji. Wszystko zależy od tego, do jakiego klubu sportowego pod względem zamożności trafi szkoleniowiec oraz jakimi sportowcami z jakiej dyscypliny będzie się opiekował. Oczywiście piłka nożna, siatkówka i koszykówka to te najbardziej opłacalne i najpopularniejsze profesje. Klientem tak naprawdę może być każdy. Do trenera przygotowania motorycznego zgłaszają się zarówno doświadczeni sportowcy jak i ci początkujący.

Stawka trenera odpowiadającego za przygotowanie motoryczne sportowców zależy od ilości i długości treningów z poszczególnymi klientami, miejsca wykonywania treningów oraz zasady współpracy z klubem lub innej placówki, w której certyfikowany szkoleniowiec podjął się zatrudnienia. Godzina treningu w Warszawie kosztuje w granicach od 50 do 200 złotych. Podsumowując, najsłabiej zarabiają instruktorzy pracujący na podstawie umowy i wykonujący treningi na zlecenie klubu – do 30 złotych netto za godzinę. Najlepiej zarabiają freelancerzy, którzy posiadają własną bazę klientów. Za godzinę ćwiczeń mogą osiągnąć stawkę sięgającą nawet 150 złotych.

Jeżeli interesujesz się tą tematyką, zachęcamy do sprawdzenia dostępnego na naszej stronie kursu na trenera przygotowania motorycznego.