Instruktor fitness na własnej działalności – czy to się opłaca?

własna działalność instruktor fitness

Zaktualizowano dnia 24 lipca 2023

Praktycznie w każdej większej miejscowości istnieje przynajmniej kilka klubów fitness, siłowni lub ośrodków sportowych, w których swoje zajęcia prowadzą wykwalifikowani instruktorzy fitness. W największych miastach można spotkać nawet sieci siłowni, które oferują treningi w rozlokowanych na różnych dzielnicach profesjonalnych klubach. Mimo to, coraz więcej osób zastanawia się, czy instruktor fitness na własnej działalności może zarobić więcej niż będąc zatrudnionym przez jedną z placówek w oparciu o umowę.

Instruktor fitness – praca w klubie

Osoby, które posiadają uprawnienia do pracy jako instruktor fitness i stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie, często decydują się na podjęcie zatrudnienia w znanym klubie i siłowni. Nic dziwnego, ponieważ prowadzenie własnej działalności bez żadnego doświadczenia może okazać się ryzykowne i wymagać znacznie więcej wysiłku, jednak tego poza ośrodkiem sportowym.

Obowiązki

Będąc zatrudnionym instruktor nie martwi się o wiele aspektów związanych z prowadzeniem działalności, takich jak rozliczanie pracowników czy pozyskiwanie nowych klientów. Rzadko kiedy zajmuje się również marketingiem. Jego zadania skupiają się wokół prowadzenia zajęć dla uczestników – w formie indywidualnej lub grupowej. Może zdobyć jednak nie tyko doświadczenie stricte pod kątem prowadzenia treningów, ale innych obowiązków, jakie czekają na niego w trakcie codziennej pracy w klubie. Mowa m.in. o dbaniu o sprzęt i porządek na sali, obsłudze klientów czy sprzedaży produktów lub usług oferowanych przez daną siłownię. A tych w przypadku tzw. sieciówek jest całkiem sporo.

Trener zatrudniony w jednej z nich zajmuje się również sprzedażą:

  • odżywek,
  • akcesoriów,
  • planów treningowych,
  • konsultacji,
  • diet.

ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTORA FITNESS I ZACZNIJ PRACĘ W JEDNEJ Z SIŁOWNI LUB PROWADŹ SWOJĄ DZIAŁALNOŚĆ

Wynagrodzenie

Decyzję o podjęciu pracy w jednym z klubów na umowę lub pracy jako freelancer bardzo często aspirujący instruktorzy fitness podejmują w oparciu o jeden z najważniejszych aspektów każdej pracy, czyli wynagrodzenie. Na to, ile zarabia instruktor fitness zatrudniony w klubie, wpływa wiele czynników. Warto zwrócić uwagę m.in. na zmiany, podczas których jedynie instruktor nadzoruje to, co dzieje się na siłowni.

Nie ma wówczas możliwości prowadzenia treningu. Innym aspektem jest tzw. target sprzedażowy – w przypadku nieosiągnięcia wyznaczonego wyniku instruktor otrzymuje bazę klientów klubu i umawia na treningu lub konsultacje. Brak osiągnięcia targetu oznacza najczęściej, że instruktor musi spodziewać się znacznie niższej wypłaty.

Pensja instruktora fitness zatrudnionego w klubie składa się ze stawki godzinowej oraz prowizji od wykonanego treningu. Zarówno kwoty, jak i przedział procentowy jest bardzo różny, jednak aktualnie stawki te mogą wynosić około 40-75 zł brutto za 1 godzinę oraz od 40 do 70% prowizji za trening.

Instruktor fitness – własna działalność

Na początku zawodowej drogi dla każdego instruktora fitness własna działalność może okazać się bardzo atrakcyjną alternatywą dla pracy w jednej z sieci siłowni. Wiele osób podpatrując pracę w jednej z nich, decyduje się postawić na niezależność.

instruktor fitness własna działalność

Obowiązki i koszty

Najważniejszym aspektem założenia własnej działalności jest szereg aspektów związanych z zarejestrowaniem i prowadzeniem firmy. Instruktor fitness ponosi koszty stałe, takie jak:

  • ZUS,
  • podatek dochodowy,
  • koszty związane z księgowością.

Warto również wziąć pod uwagę nieregularność dochodów i duże rozbieżności pod względem przychodu pomiędzy kolejnymi okresami rozliczeniowymi. Samozatrudniony instruktor fitness jest uzależniony jedynie od swoich klientów – liczby przeprowadzonych treningów czy udzielonych konsultacji. Atutem jest jednak brak prowizji od przeprowadzonego treningu i nieregulowany czas pracy, co pozwala znacznie poprawić wynik miesięcznego dochodu.

Freelancer musi dbać jednak nie tylko o wysoką jakość świadczonych przez siebie usług, ale dbać o szereg aspektów, na których nie musi się skupiać pracując na umowie w klubie. Mowa przede wszystkim o pozyskiwaniu i docieraniu ze swoją ofertą do jak największej liczby klientów. Dla instruktora fitness własna działalność może przynieść jednak większe zyski ze względu na fakt, iż samodzielnie ustala on stawki dla klientów. Może mieć więc stosunkowo mniej klientów niż w klubie, lecz zarabiać więcej.

Kurs Instruktora Fitness

Bez względu na sposób poprowadzenia swojej ścieżki zawodowej, podstawą do podejmowania decyzji będą uprawnienia, które pozwolą aspirującemu instruktorowi podjąć pracę w takim charakterze. Dzięki świetnej ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu, każda zainteresowana osoba, która ukończyła 18 lat i posiada wykształcenie zawodowe lub średnie, może zapisać się na Kurs Instruktora Fitness (Aerobik) i zdobyć merytoryczne oraz praktyczne przygotowanie do pracy. Więcej informacji znajduje się na stronie kursu.