Zaktualizowano dnia 8 sierpnia 2023
Aby podjąć legalne zatrudnienie w jednym z klubów fitness, każdy instruktor musi wcześniej zdobyć uprawnienia świadczące o jego merytorycznym i praktycznym przygotowaniu do pracy. Dzięki Polskiej Akademii Kultury i Sportu możliwe jest to dzięki realizacji jednego z kursów, których ukończenie możliwe jest bez wychodzenia z domu. Pozyskaną wiedzę każdego kursanta sprawdzają testy i egzamin końcowy. Jak wyglądają i w jaki sposób należy się do nich przygotować?
Instruktor fitness – kurs uprawniający do pracy w wielu miejscach
W ostatnich latach usługi instruktora fitness cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Nie tylko w okresie wakacyjnym, w którym klientom zależy na utrzymaniu dobrej kondycji eksponowanej sylwetki, kluby w całej Polsce są oblegane zarówno przez amatorów, jak i doświadczonych sportowców.
Z uwagi na fakt, iż fitness jest jednym z najpopularniejszych rodzajów aktywności sportowych, które może uprawiać praktycznie każdy, kto nie posiada przeciwwskazań, tego typu zajęcia oferują nie tylko profesjonalne siłownie, ale również:
- ośrodki rekreacyjne,
- centra SPA,
- ośrodki odnowy biologicznej,
- kluby sportowe.
ZAPISZ SIĘ NA KURS INSTRUKTOR FITNESS ONLINE I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI BEZ WYCHODZENIA Z DOMU
Instruktor fitness może dzięki temu znaleźć zatrudnienie w wielu różnych miejscach i pracować z różnorodną grupą klientów. Duże zapotrzebowanie na jego usługi sprawia, że coraz więcej osób chce zdobyć niezbędne uprawnienia. Dzięki PAKiS jest to prostsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Kurs Instruktora Fitness online
Tempo życia znacznie przyspieszyło i nie lada wyzwaniem jest pogodzenie pracy z innymi obowiązkami, hobby czy zdobywaniem nowych kompetencji. Wychodząc naprzeciw osobom, które upatrują swoich szans w zawodzie instruktora fitness i chcą zdobyć uprawnienia wymagane do pracy, PAKiS umożliwia ukończenie kursu bez wychodzenia z domu.
Kursanci realizują tematy zawarte w programie dzięki nowoczesnej i intuicyjnej platformie dydaktycznej, na której umieszczone są wysokiej jakości materiały naukowe opracowane przez zespół specjalistów. Kurs podzielony jest na dwie części – ogólna przeprowadza kursantów przez najważniejsze aspekty anatomii, fizjologii oraz biomechaniki człowieka.
Aspirujący instruktorzy poznają także fizjologię wysiłku fizycznego, a także zasady żywienia oraz dietetyki w sporcie. Dzięki wiedzy z tego zakresu osoby zatrudnione na tym stanowisku mogą przeprowadzać treningi z dbałością o bezpieczeństwo klientów proponując również różnego rodzaju suplementację.
Druga część kursu zawiera specjalistyczne zagadnienia związane ściśle z fitnessem. Kursanci poznają jego historię, jego teoretyczne aspekty, a także najważniejsze elementy treningu.
Kurs Instruktora Fitness – testy cząstkowe i test końcowy
Po każdym z omawianych tematów kursanci przystępują do cząstkowych testów wielokrotnego wyboru, które sprawdzają zdobytą wiedzę. W przypadku niezaliczenia, kursant może nieodpłatnie przystąpić do testu ponownie. W każdym momencie może on wrócić do każdej z lekcji, aby jeszcze raz przyswoić materiał.
Po zaliczeniu wszystkich testów cząstkowych kursant przystępuje do testu generalnego, który składa się z 30 pytań. Aby go ukończyć i przejść do egzaminu na instruktora fitness, należy odpowiedzieć prawidłowo na 25 z nich.
Praktyczny egzamin na instruktora fitness – film zaliczeniowy
Ostatnim etapem kursu jest film zaliczeniowy, który jest praktyczną formą egzaminu na instruktora fitness. Powinien trwać od 5 do 10 minut, a jego temat wybiera samodzielnie kursant z dostępnej listy. Film zaliczeniowy jest podstawą, aby ocenić zdobytą wiedzę na dany temat, a także sposób jej przekazania.
Może być nagrany jednym ujęciem, a do jego wykonania wystarczy smartfon – ocenie podlega wyłącznie wartość merytoryczna materiału, a nie jakość nagrania. Ważnym aspektem jest samodzielne omówienie i wykonanie ćwiczenia, a także zastosowanie się do wybranego tematu zaliczeniowego.
Kursant załącza film przez platformę dydaktyczną. Pozytywna ocena oznacza ukończenie kursu przez uczestnika, który otrzymuje niezbędne dokumenty – certyfikat w języku polskim oraz angielskim, a także zaświadczenie MEN.