Zaktualizowano dnia 3 listopada 2023
Boks to dyscyplina sportu, która pojawia się na letnich Igrzyskach Olimpijskich od ponad 100 lat zyskując sympatyków na całym Globie. Liczne sukcesy w tej odmianie sportów walki odnoszą również Polacy, którzy przygotowują się pod okiem swoich trenerów. Z uwagi na rosnącą liczbę profesjonalnych klubów bokserskich oraz adeptów pięściarstwa, można zauważyć coraz większe zapotrzebowanie na wykwalifikowanych trenerów. W tym artykule przyjrzymy się więc, jak zostać trenerem boksu i dlaczego pełni ważną rolę w przygotowaniu sportowca.
Pięściarstwo jednym z najstarszych i najpopularniejszych sportów
Boks to jedna z najstarszych dyscyplin świata – taki sposób walki mogli znać już 5000 lat p.n.e. Sumerowie, czego potwierdzeniem jest płyta znaleziona w rejonach Bagdadu przedstawiająca dwóch pięściarzy w bojowej postawie. Na przestrzeni wielu lat sport ten ewoluował, a prawdziwy przełom nastąpił w wieku XIX i XX za sprawą Amerykanów, którzy coraz częściej byli organizatorem walk o tytuł mistrza świata.
W naszym kraju za oficjalny początek rozwoju tej dyscypliny uważa się rok 1925, kiedy to Polski Związek Bokserski został przyjęty przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Boksu. W międzyczasie oprócz trenera dbającego o odpowiednie przygotowanie sportowca, znaczącą rolę zaczął odgrywać agent-menedżer, reprezentujący na arenie bokserskiej swojego podopiecznego i kontraktujący kolejne walki.
ZAPISZ SIĘ NA KURS I ROZPOCZNIJ PRACĘ JAKO TRENER BOKSU
Rosnące zapotrzebowanie na trenerów
Choć aktualnie rola agenta jest niewątpliwie dużo ważniejsza niż kiedyś, niezmienna pozostała rola trenera czuwającego nad optymalnym przygotowaniem boksera do każdej walki. Odnoszone przez naszych rodaków sukcesy na arenie europejskiej oraz światowej wraz z całą infrastrukturą niezbędną do profesjonalnych treningów nieustannie przyczyniają się do rozwoju tej dyscypliny. Aktualnie sale bokserskie powstają już nie tylko w największych polskich miastach, ale również w mniejszych miejscowościach, a na treningi uczęszczają mężczyźni oraz kobiety.
Na zajęciach pojawiają się nie tylko początkujący adepci tego sportu, lecz także bardziej zaawansowani bokserzy, którzy posiadają ambicje do rozwoju swojej kariery sportowej. W takim przypadku nie wystarczą zajęcia prowadzone przez instruktora, którego celem jest oswojenie amatora z dyscypliną sportu. Z tego powodu akademie bokserskie coraz częściej poszukują osób z uprawnieniami trenerskimi, którzy będą mogli prowadzić zajęcia dla bardziej zaawansowanych grup.
Czy trener musi mieć uprawnienia?
Osoby, które posiadają doświadczenie bokserskie i są pasjonatami tej odmiany sportów walk, bardzo często podejmują decyzję o poprowadzeniu swojej kariery w kierunku funkcji trenerskiej. W głowach zainteresowanych szkoleniowców często rodzi się jednak pytanie na temat tego, czy trener musi mieć uprawnienia? Otóż według przepisów Ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie osoba zainteresowana pełnieniem takiej funkcji nie musi posiadać konkretnych uprawnień. Ich osiadanie jest jednak niewątpliwą zaletą, która znacznie wzmacnia pozycję kandydata na rynku i zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia w jednym z klubów sportowych.
Kto może być trenerem boksu?
Aspirujący szkoleniowcy pięściarzy zastanawiają się więc kto może być trenerem boksu w świetle aktualnych przepisów. Jak można przeczytać w wyżej wymienionej ustawie, tytuł trenera lub instruktora w dyscyplinach, które podlegają polskim związkom sportowym może posiadać osoba:
- pełnoletnia,
- posiadająca co najmniej średnie lub średnie branżowe wykształcenie,
- posiadająca doświadczenie, umiejętności oraz wiedzę niezbędną do wykonywania trenera sportu,
- niekarana.
Kurs Trenera Klasy II – Boks
Jak wskazują powyższe przepisy, niezbędne do pełnienia funkcji trenera jest nie tylko posiadanie doświadczenia w danej dyscyplinie, ale również umiejętności oraz wiedza potrzebna do wykonywania tego zawodu. Osoby zainteresowane poprowadzeniem swojej ścieżki zawodowej w kierunku funkcji trenera boksu, mogą w łatwy sposób spełnić ten warunek zapisując się na Kurs Trenera Klasy II – Boks, oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu. Warto zaznaczyć, że na kurs trenerski mogą zapisać się osoby, które ukończyły wcześniej Kurs Instruktora Boksu – również dostępny w ofercie PAKiS.
Program kursu podzielony jest na dwie części. W ogólnej kursant poznaje:
- podstawy anatomii i biomechaniki człowieka,
- fizjologię wysiłku fizycznego,
- aspekty dietetyki i żywienia w sporcie.
Część specjalistyczna kursu skupia się stricte na zagadnieniach, które pozwolą poznać przyszłemu trenerowi aspekty związane z:
- planowaniem treningu bokserskiego,
- metodyką trenowania sportowca,
- rozwojem kompetencji trenerskich.
Absolwent kursu otrzymuje zaświadczenie MEN oraz certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim. Potwierdzenie posiadanej wiedzy jest przepustką do podjęcia legalnej pracy w ośrodkach sportu, związkach sportowych czy klubach rekreacyjnych. Osoba, która ukończy kurs wraz z PAKiS ma możliwość zdobycia Licencji Związku Bokserskiego.