Wybieramy sportowca roku 2016, cz.2. Czy Robert Lewandowski zachowa status sportowca roku?

Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021

W poprzedniej edycji plebiscytu na najlepszego sportowca roku zwyciężył Robert Lewandowski. Obecnie, piłkarz Bayernu Monachium i kapitan reprezentacji Polski, osiąga kolejne sukcesy na boisku, jak i w życiu prywatnym. Jest na dobrej do uzyskania drugi raz z rzędu 1. miejsca w corocznym plebiscycie organizowanym przez „Przegląd Sportowy” i „Telewizję Polską”. Aczkolwiek konkurencja nie pozostaje w tyle. Każdy z nominowanych sportowców zasługuje na miano najlepszego na świecie. O tym, kto znajdzie się na podium, zadecydują głosy czytelników i kibiców. A oto lista kolejnych dziesięciu sportowców, których poczynania przed ekranami telewizorów oraz z trybun śledziły miliony oczu.

1. Monika Michalik (zapasy). W trakcie igrzysk w Rio była najbardziej doświadczonym sportowcem z całej, polskiej kadry olimpijczyków. Pokazała, że nadal w jej sercu tkwi ogromna wola walki i efektem jej starań był uzyskany w emocjonującej walce z Rosjanką, brązowy medal.

2. Beata Mikołajczyk, Karolina Naja (kajakarstwo). Mistrzynie świata, Europy, brązowe medalistki z Pekinu, Londynu i zdobywczynie srebrnego medalu z Rio w konkurencji K2 na 500 metrów.

3. Katarzyna Niewadoma (kolarstwo szosowe). Mówi się, że jest nadzieją polskiego kolarstwa. Choć młoda wiekiem, ma już za sobą niesamowite osiągnięcia, jak chociażby: srebrny medal mistrzostw Europy seniorek, czy 6. miejsce na igrzyskach w Rio.

4. Oktawia Nowacka (pięciobój). Jest przede wszystkim nastawiona na zwycięstwo. Zawsze daje z siebie 100%. Udowodniła to w trakcie igrzysk w Rio, gdzie zdobyła brązowy krążek. Dyscyplina, w której startuje jest niezwykle złożona, bowiem składa się na nią pięć różnych od siebie specjalizacji sportowych: szermierka szpadą, pływanie, jeździectwo, bieg przełajowy i strzelanie z pistoletu jednorącz. Zatem może pochwalić się sportową wszechstronnością. Biorąc pod uwagę jej dobre wyniki, a także ambicje, całkiem możliwe, że w przyszłości powalczy o kolejne krążki na IO.

5. Wojciech Nowicki (lekkoatletyka). Był największą niespodzianką igrzysk w Rio. W momencie, gdy zawiódł Paweł Fajdek, wziął młot w swoje ręce i potężnym ruchem ramion posłał go na 78 metr, co w ostateczności dało mu wysokie trzecie miejsce i brązowy medal.

6. Agnieszka Radwańska (tenis). 20 wygranych turniejów i 3. miejsce w rankingu WTA – nic więcej mówić nie trzeba. To najlepsza w dziejach polska tenisistka. Tenis towarzyszy jej już przeszło od ponad 20 lat. Sukcesy nie przychodzą jej łatwo, lecz, gdy już raz zabłyśnie na korcie, jej gwiazda olśniewa jej trenera i sympatyków zasiadających na kameralnych trybunach.

7. Marta Walczykiewicz (kajakarstwo). Wielokrotna zdobywczyni medalów z mistrzostw świata i Europy. Podczas igrzysk w Rio, startowała w konkurencjach K1 na 200m i K4 na 500m. W tej pierwszej, po raz pierwszy w karierze, wywalczyła srebrny medal olimpijski.

8. Anita Włodarczyk (lekkoatletyka). Od kilku lat zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najlepszych młociarek na świecie. Jest dwukrotną mistrzynią olimpijską i rekordzistką w rzucie młotem kobiet.

9. Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie). Choć drobna ciałem to wielka duchem. Podczas IO w Pekinie i w Rio zdobyła 2 srebrne medale.

10. Bartosz Zmarzlik (żużel). Najmłodszy z nominowanych sportowców, któremu rewelacyjnych wyników mogą pozazdrościć o wiele bardziej doświadczeni żużlowcy. Nieoficjalnie mówi się, że będzie następca Tomasza Golloba.

Głosy na sportowców można oddawać do 6 stycznia za pośrednictwem portali społecznościowych, strony internetowej „Przeglądu Sportowego”, oraz poprzez wysłanie SMS-a w dniu Gali – 7 stycznia.