Co daje jazda konna?

Co daje jazda konna?

Jazda konna to aktywność idealna niemal dla każdego – niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Wpływa korzystnie na wiele układów i ośrodków w ciele, poprawia samopoczucie, a dodatkowo uczy troski, odpowiedzialności i buduje pewność siebie. Jak to wszystko wpływa na nasze zdrowie?

Jazda konna – aspekty fizyczne

Podczas jazdy na koniu – pomimo pozycji siedzącej – nasze ciało wykonuje sporo pracy, która korzystnie wpływa na nasz organizm. Nawet osoby, które dopiero zaczynają przygodę z jeździectwem – w tym dzieci – wykonując proste, podstawowe ćwiczenia, szybko zaczną odczuwać efekty treningu. Już samo oporządzanie konia, zakładanie uprzęży, noszenie siodeł powoduje, że przebywa się w ciągłym ruchu, co jest świetną rozgrzewką do największej przyjemności – dosiadanie konia i jazda na nim.  

Podczas jazdy na koniu, pracę rozpoczyna spora grupa mięśni – wpływa na to zarówno utrzymanie prawidłowej postawy i równowagi, jak i dopasowanie się do ruchów zwierzęcia. Pobudzają się nawet mięśnie, które są osadzone głęboko i nie są używane podczas standardowych ćwiczeń fizycznych. Najbardziej aktywne są mięśnie: łydek, ud i pośladków, a także brzucha i kręgosłupa – te ostatnie świetnie wpływają na prawidłową postawę, korygują jej wady i wzmacniają cały szkielet, co sprzyja poprawie sylwetki.

Dodatkowo, jazda konna doskonale dotlenia organizm, poprawia krążenie oraz koordynację; ruch całego ciała świetnie masuje narządy wewnętrzne, co sprzyja pracy wątroby i jelit – poprawia się przez to ich wydajność, czego efektem jest lepszy apetyt i trawienie; sprzyja to również utrzymaniu prawidłowej masy ciała.

Korzyści psychiczne – największe zalety jazdy konnej

Kontakt z koniem wpływa pozytywnie na samopoczucie oraz redukuje stres. Są to łagodne zwierzęta, z którymi można nawiązać więź i porozumienie. Taki kontakt przynosi radość – powoduje wydzielanie endorfin, dzięki którym dobry nastrój utrzymuje się jeszcze długo po treningu. Jest to jeden z najważniejszych czynników, który wykorzystywany jest podczas zajęć terapeutycznych z koniem (hipoterapia). 

Nauka jazdy konnej to – oprócz kontaktu z żywym zwierzęciem – również kontakt z innymi jeźdźcami oraz instruktorem. Dzięki temu takie treningi rozwijają emocjonalnie i społecznie, a prócz tego uczą dyscypliny i cierpliwości, pokory oraz opanowania. Już sama opieka nad koniem wyrabia systematyczność, wrażliwość i odpowiedzialność. 

Korzyści z jazdy konnej dla dziecka

Jak każdy sport, hippika świetnie kształtuje charakter. Pomaga to w zwiększeniu pewności siebie, koncentracji i doceniania własnego wysiłku; ułatwia zrozumienie swojego ciała i umysłu, co przekłada się na rozwój człowieka świadomego siebie i swoich możliwości, ale także – ograniczeń, które będzie mieć odwagę przełamywać.

Jazda konna to dyscyplina ogólnorozwojowa – kształtuje zmysł równowagi, korzystnie wpływa na sylwetkę, kształtuje mięśnie i zapobiega wadom postawy. Przebywanie na świeżym powietrzu świetnie wpływa na dotlenienie i układ krążenia, dzięki czemu organizm staje się bardziej wydolny, wzmacnia się również układ odpornościowy. Dzięki treningom można rozładować emocje, zredukować stres i wyciszyć myśli. Natomiast małe dzieci już tylko poprzez obcowanie z końmi – głaskanie, karmienie czy czyszczenie – uczą się ich zachowań i reakcji, a dbanie o nie wyrabia obowiązkowość i odpowiedzialność.

Hippika – dyscyplina dla każdego

Nauki jazdy konnej można się podjąć w każdym wieku. Jest świetnym sportem ogólnorozwojowym, działa również terapeutycznie, wycisza i uspokaja. Pod okiem instruktora uczy się obsługi sprzętu, postawy i zdobywa wiedzę o kontakcie z końmi. Jednakże bez nawiązania więzi ze zwierzęciem nie będzie możliwa pełna radość z jazdy, dlatego wymaga to od uczestnika wiele własnej pracy, często przełamania wewnętrznych barier – co tylko zwiększa satysfakcję i powoduje czerpanie pełną garścią ze wszystkich korzyści kontaktu z koniem. 

Osoby, które pokochały ten sport, mogą odbyć kurs na instruktora jazdy konnej, dzięki czemu będą mogły nauczać innych, jak – dzięki współpracy – kształtować samego siebie.