Jak zostać trenerem personalnym?

Jak zostać trenerem personalnym?

Wraz ze wzrostem świadomości społeczeństwa na temat zdrowego stylu życia i jego wpływu na codzienne funkcjonowanie, zwiększa się popyt na usługi osób, które pomogą wprowadzić zdrowe nawyki w codzienny plan dnia. Specjaliści, którzy prowadzą indywidualne zajęcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym artykule podpowiadamy więc, jak zostać trenerem personalnym.

Kim jest trener personalny?

Trener personalny jest osobą, która indywidualnie pracuje z klientem, dbając o jego prawidłowy rozwój fizyczny, jednak nie tylko. Poza ułożeniem odpowiedniego planu treningowego w celu uzyskania prawidłowej sylwetki, doradza także w kwestii odżywiania oraz wspiera psychicznie, motywując do zmiany nawyków na zdrowsze. Często trener personalny pozostaje do dyspozycji przez cały dzień, aby klienci zawsze mogli dopytać o nurtujące ich kwestie.

Układając trening, trener personalny bierze pod uwagę wszystkie kwestie – związane ze zdrowiem, możliwościami czy doświadczeniem swoich podopiecznych. Uczy, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia i monitoruje postępy – w przypadku niepowodzeń szuka przyczyn i różnymi działaniami eliminuje je. Motywuje do dalszych działań, wspiera i doradza tak, aby proces metamorfozy przebiegał sprawnie, przyjemnie i skutecznie.

Cechy dobrego trenera personalnego

Oprócz posiadania obszernej wiedzy z zakresu funkcjonowania ludzkiego ciała czy rodzajów treningów, trener personalny powinien wykazywać się empatią, chęcią pomocy i cierpliwością. Są to osoby, które pracują z ludźmi, i ich zadaniem jest pomaganie celem wprowadzenia dobrych zmian w ich życie. Przydaje się również charyzma, aby mogli być postrzegani jako autorytet dla swoich klientów, który skutecznie przeprowadzi ich przez proces prowadzący do zmiany stylu życia na zdrowszy.

Jak zostać trenerem personalnym?

Kandydatem do podjęcia zatrudnienia jako trener personalny są najczęściej osoby, które posiadają doświadczenie w treningach siłowych i nieustannie pozostają w świetnej kondycji fizycznej. Choć są to bardzo ważne aspekty, które stanowią podstawę w tym fachu, nie wystarczą do tego, aby podjąć legalną pracę w jednym klubów lub ośrodków sportowych.

Trener personalny to zawód, który nie jest uregulowany prawnie, dlatego nie posiada sztywnych wymogów i warunków, jakie należy spełnić. Mimo to, istnieje kilka podstawowych kroków, jakie należy wykonać, aby potencjalny pracodawca zatrudnił właśnie Ciebie.

ZAPISZ SIĘ NA KURS ONLINE I ZDOBĄDŹ UPRAWNIENIA DO PRACY JAKO TRENER PERSONALNY WRAZ Z PAKIS

Po pierwsze – Kurs trenera personalnego

Jeśli twoją pasją jest szeroko pojęta aktywność fizyczna i nie wyobrażasz sobie dnia bez treningu, z pewnością posiadasz już podstawową wiedzę na jego temat. To jednak nie wystarczy do tego, aby prowadzić zajęcia dla amatorów. Na efektywność danego treningu wpływa bowiem wiele czynników, które są niezwykle ważne w pracy trenera personalnego.

Jest to wiedza z zakresu anatomii i fizjologii człowieka – jest to ważne by znać mechanizmy, które wpływają na organizm podczas ćwiczeń i jakie mogą być tego efekty – także te niepożądane. Wiedza z zakresu prawidłowego żywienia również jest niezwykle istotna – same treningi mogą nie być wystarczające do uzyskania satysfakcjonujących wyników. Znajomość rodzajów treningów, jak i kto może je wykonywać – wszystkie te elementy trener personalny spina w całość, dopasowując je do konkretnej osoby.

Aby zdobyć kompleksową wiedzę, która okaże się niezbędna w trakcie wykonywania codziennych czynności, należy ukończyć Kurs Trenera Personalnego Online. Dzięki świetnej ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu aspirujący trener może zdobyć merytoryczne przygotowanie bez wychodzenia z domu.

Po drugie – znalezienie oferty i miejsca pracy

Jest wiele możliwości zatrudnienia dla trenerów personalnych – wszystko zależy od preferencji danej osoby, ponieważ lista ofert pracy dla tej grupy zawodowej jest bardzo długa. Mogą oni podjąć pracę w:

  • klubach fitness,
  • siłowniach,
  • ośrodkach sportowych.

Podczas pracy na siłowni trener wspiera i koryguje działania ćwiczących na niej osób, prowadzi także zajęcia indywidualne. Może też otworzyć własne studio, gdzie będą przychodzić klienci. Własna działalność gospodarcza polegać może również na przeprowadzeniu ćwiczeń w domu klienta, wspólnym bieganiu po parku czy wyjściach na basen. Każde działania, które zmotywują do zmiany, zbliżają do celu i satysfakcji – zarówno klienta, jak i trenera.

Po trzecie – nieustanny rozwój

Zatrudnienie w jednym z powyższych miejsc bądź rozpoczęcie działalności na własną rękę to dopiero początek drogi. Dopiero w codziennej pracy i wykonując bieżące obowiązki trener personalny tak naprawdę zdobywa praktyczne doświadczenie i rozwija swoje umiejętności.

Ci najbardziej ambitni trenerzy, którzy nie tylko chcą poszerzyć swoje kompetencje, ale również wzmocnić swoją pozycje na rynku pracy, mogą ukończyć kolejne kursy: