Co zjeść przed zawodami pływackimi?

kurs instruktora pływania

Przygotowując się do startu w sprintach lub do długich dystansów, zawodowi pływacy spędzają na treningach od 2 do nawet 4 godzin. Z tego powodu ich zapotrzebowanie energetyczne jest znacznie wyższe niż przeciętnej osoby. Odpowiedniej diety muszą jednak przestrzegać nie tylko podczas przygotowań, ale również przed startem w różnych zmaganiach. W tym artykule sprawdzimy, co zjeść przed zawodami pływackimi.

Dieta pływaka – dlaczego jest tak ważna?

Choć wyniki każdego pływaka zależą od jego indywidualnych predyspozycji fizycznych, doświadczenia oraz odpowiedniej techniki, ogromną rolę w przygotowaniach odgrywa dieta. Ma ona fundamentalne znaczenie dla wydajności oraz regeneracji osoby trenującej w wodzie. Aby zbudować najważniejsze w pływaniu sfery, czyli wytrzymałość, szybkość oraz gibkość, niezbędna jest zbilansowana dieta, bogata w niezbędne składniki odżywcze.

Ważne odpowiednie pory posiłków

Bardzo duży wpływ na rezultat osiągnięty na zawodach może mieć nie tylko sam posiłek, ale również pora jedzenia. Przed zawodami nie warto eksperymentować z ilością, rodzajem posiłków oraz czasem, jaki upłynie od zjedzenia do startu. Przyjmuje się, że najlepiej jest zjeść posiłek 2-3 godziny przed treningiem bądź zawodami. Jest to czas, który pozwoli uniknąć uczucia ciężkości w momencie startu i dyskomfortu żołądkowego.

ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ PRZYGOTOWANIE DO PRACY JAKO INSTRUKTOR PŁYWANIA

Co zjeść przed zawodami pływackimi?

Przygotowując się do zawodów pływackich warto pamiętać o diecie, która pozwoli:

 • utrzymać prawidłową masę ciała,
 • przyspieszyć regenerację organizmu,
 • zadbać o odpowiednie nawodnienie,
 • zapewnić dobre samopoczucie w czasie treningu oraz zawodów.

Dietetycy są zgodni odnośnie tego, co zjeść przed zawodami pływackimi. Podstawą są posiłki bogate w:

 • łatwo przyswajalne węglowodany o niskim indeksie glikemicznym – np. płatki owsiane, makaron czy ryż,
 • białko – np. ryby, jaja czy chude mięso,
 • niewielką dawkę zdrowych tłuszczy – np. orzechy, awokado czy oliwa z oliwek,
 • warzywa – np. pomidor, brokuł lub sałata.

Należy unikać ciężkostrawnych i tłustych posiłków, które mogą wpłynąć niekorzystnie na wydajność oraz samopoczucie. Tłuszcze i duże ilości białka potrzebują więcej czasu na trawienie, co dodatkowo obciąża organizm i odciąga przepływ krwi z mięśni do układu trawiennego.

Nawodnienie przed wysiłkiem w wodzie

Każdy pływak z pewnością codziennie myślą o wodzie, jednak warto przypomnieć, że powinien on dbać także o tę odmianę do picia. Nawodnienie organizmu pływaka ma ogromne znaczenie do utrzymania odpowiedniego poziomu wydajności, regeneracji oraz utrzymania zdrowia. W diecie osoby uprawiającej tę dyscyplinę woda pełni funkcję termoregulatora oraz transportera składników odżywczych. 

Co zjeść po pływaniu?

Zarówno zawodowcy, jak i amatorzy tego sportu powinni zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiedniego posiłku po pływaniu. Zastanawiasz się, co zjeść po pływaniu? Chcąc uzupełnić kalorie spalone w wodzie, warto sięgnąć po:

 • węglowodany – np. banana, płatki owsiane lub chleb pełnoziarnisty,
 • białko – np. kurczaka lub indyka,
 • warzywa – np. marchew lub szpinaka,
 • zdrowe tłuszcze – łosoś, orzechy włoskie czy pestki dyni.
co zjeść przed zawodami pływackimi

Warto dostarczyć organizmowi węglowodany i białko do 2 godzin po wysiłku. Jest to tzw. okno metaboliczne (znane również jako okno anaboliczne), w którym dochodzi do lepszej regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśniowych. 

Zdobądź kompleksową wiedzę na temat przygotowań do zawodów pływackich – Kurs Instrukora Pływania

Chcesz zdobyć kompleksowe przygotowanie z zakresu dietetyki i fizjologii wysiłku, a przy okazji zdobyć uprawnienia do pracy jako instruktor pływania? Dzięki PAKiS możesz poznać niezwykle przydatne zagadnienia teoretyczne oraz praktyczne bez wychodzenia z domu. Zapisz się na „Kurs Instruktora Pływania” i uzyskaj możliwość legalnego zatrudnienia m.in. w:

 • związkach sportowych,
 • klubach komercyjnych,
 • ośrodkach rekreacji.

Po ukończeniu kursu otrzymasz dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.