Zaktualizowano dnia 15 listopada 2023
Trudno wyobrazić sobie pracę bardziej skrojoną dla miłośnika treningu siłowego niż stanowisko instruktora fitness. Połączenie pracy zawodowej z pasją to aktualnie pewnego rodzaju luksus, który umożliwia realizację na dwóch płaszczyznach życiowych jedocześnie. W wielu zawodach pasja oraz doświadczenie w danej dziedzinie nie okazuje się wystarczające, aby móc podjąć pracę na danym stanowisku. W tym artykule przyjrzymy się więc co należy zrobić, aby pracować jako instruktor oraz czy można prowadzić zajęcia fitness bez uprawnień.
Instruktor fitness – praca coraz bardziej pożądana
W żargonie branżowym mówi się, że instruktor fitness to osoba, która ma pełne ręce roboty. Dosłownie, gdy unosi obciążenia demonstrując poprawną technikę wykonywania ćwiczeń i w przenośni, kiedy zobaczyć można grafik każdego z instruktorów przygotowywany przez osobę zarządzającą w danym klubie.
Choć do obowiązków instruktora należy również układanie jadłospisów czy sprzedaż produktów oferowanych przez dany klub, jego głównym zadaniem jest prowadzenie zajęć dla grup lub indywidualnie dla osób, które chcą osiągnąć cel treningowy. Z uwagi na wszechstronne zastosowanie fitnessu i uczestnictwo w zajęciach różnych grup pod względem płci, wieku oraz stopnia zaawansowania, zapotrzebowanie na instruktorów fitness rośnie bez względu na region kraju.
Kto może zostać instruktorem fitness? Przydatne cechy
Pracę jako instruktor fitness najczęściej chcą podjąć osoby, które same odznaczają się ponadprzeciętną formą fizyczną oraz posiadają doświadczenie w treningu, a obsługę każdego sprzętu znają jak własną kieszeń. Oprócz doświadczenia i predyspozycji do wykonywania ćwiczeń bardzo ważne są:
- komunikatywność,
- charyzma,
- otwartość do ludzi,
- skrupulatność,
- konsekwencja,
- cierpliwość.
Czy można prowadzić zajęcia fitness bez uprawnień?
Choć powyższe aspekty okażą się niezwykle przydatne w realizacji codziennych zadań, aspirujący instruktor sportu powinien zadbać również o merytoryczne przygotowanie do pracy. Wynika to z przepisów Ustawy o sporcie, która nie wskazuje bezpośrednio na konieczność posiadania uprawnień, jednak zawiera zapis o tym, iż pracę w charakterze instruktora sportu może podjąć osoba:
- pełnoletnia,
- posiadająca co najmniej średnie lub średnie branżowe wykształcenie,
- posiadająca wiedzę, doświadczenie, a także umiejętności niezbędne do realizacji zadań jako instruktor sportu,
- niekarana.
Dlaczego warto zdobyć uprawnienia instruktora sportu?
Ustawa o sporcie, nazywana także ustawą deregulacyjną, zniosła konieczność posiadania uprawnień do pracy m.in. jako instruktor fitness. Istnieje jednak wiele powodów, aby zdobyć udokumentowane przygotowanie do pracy zapisując się na Kurs Instruktora Fitness (Aerobik) oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.
CHCESZ ROZPOCZĄĆ PRACĘ JAKO INSTRUKTOR FITNESS? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ WIEDZĘ ORAZ UMIEJĘTNOŚCI WRAZ Z PAKIS
Pierwszym argumentem jest wiedza i umiejętności, którą według ustawy muszą posiadać instruktorzy fitness. Realizując kurs oferowany przez PAKiS, absolwenci są przygotowani m.in. z zakresu:
- fizjologii wysiłku,
- żywienia i dietetyki w sporcie,
- anatomii człowieka,
- historii fitnessu,
- ćwiczeń wzmacniających.
Drugim argumentem jest znaczne wzmocnienie swojej pozycji na rynku pracy. Potencjalny pracodawca mając do wyboru dwóch kandydatów na stanowisko instruktora fitness z pewnością przychylniej spojrzy na osobę, która posiada potwierdzenie posiadania merytorycznej i praktycznej wiedzy. Trzecim argumentem przemawiającym za tym, że warto zrealizować kurs instruktorski jest możliwość osobistego rozwoju umiejętności oraz poszerzenia własnych horyzontów w kontekście treningu siłowego, co z pewnością pozytywnie wpłynie na prowadzone zajęcia.
Co więcej, PAKiS oferuje również kursy rozwijające umiejętności instruktora również w innych obszarach fitnessu – jak np. dla kobiet w ciąży, fitness pump czy dla osób niepełnosprawnych.