Czy rekreacja ruchowa nadal jest w cenie? Czynny wkład instruktorów daje drugie życie tej specjalizacji

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/70/kurs-instruktora-rekreacji-ruchowej/src-blogRuchowej

Rekreacja to nic innego jak wiele różnorodnych form spędzania wolnego czasu. Rekreacja ruchowa to zaspokojenie potrzeb dotyczących aktywności, odpowiedniej ilości ruchu. Nie trzeba jej poświęcać się zawodowo, czy też systematycznie ćwiczyć. Zakłada bowiem dużą dozę spontaniczności oraz często charakteryzuje się formą wypoczynkową. Nie stanowi wydzielonej dyscypliny, ale jest nacechowana wartościami sportowymi. Wywołuje pożądany ruch dla organizmu, a w naszym kraju jest takiej czynności wciąż mało. To zdrowe spędzanie czasu, co niesie za sobą dużą odpowiedzialność spoczywającą na barkach instruktorów rekreacji ruchowej. Zajęcia, które są przez nich prowadzone wpływają bezpośrednio na stan organizmu i samopoczucie podopiecznych.

W zdrowym ciele, zdrowy duch, nie trudno zgodzić się z tym powiedzeniem w przypadku rekreacji ruchowej. Osoba, która instruuje kogoś, uczy pewnych technik, udziela wskazówek i objaśnia jest niezbędnym „guru” podczas wykonywania ćwiczeń ruchowych. To od niej zależy, czy dana grupa szkoleniowa będzie w sposób właściwy i pełna entuzjazmu uczestniczyć w zajęciach fizycznych. Instruktor rekreacji ruchowej nie może być autokratyczny. Jego praca ma najczęściej charakter zabawowy, towarzyski, opiera się na różnego rodzaju wędrówkach, grach w plenerze czy w pomieszczeniach zamkniętych. Głównym celem jest zaspokojenie potrzeb rekreacyjnych, korekcyjnych, kompensacyjnych uczestników ćwiczeń.

Instruktor rekreacji ruchowej prowadząc i nauczając odprężające, korekcyjne zajęcia gimnastyczne uczy także samokontroli własnej sprawności fizycznej. Jego umiejętności pozyskane po zakończonym kursie instruktorskim pozwalają na prowadzenie zajęć w wielu miejscach np. na akwenach wodnych. Z nim nigdy nie jest nudno, to kreatywna osoba, która potrafi przeprowadzić różnego rodzaju gry ruchowe, organizuje turnieje sportowe czy też piesze wędrówki. Wszystko ma na celu rozwój fizyczny podopiecznych. Sport przez integrację, zabawę, a przede wszystkim ruch, to wręcz zjadliwa forma rekreacji nawet dla osoby stroniącej od jakiejkolwiek aktywności fizycznej. To także alternatywa na spędzenie wolnego czasu przez seniorów.

Czy zawód ten jest obecnie potrzebny w Polsce? Oczywiście, że tak, występuje stałe zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Warto udać się na kurs instruktora rekreacji ruchowej, aby poprawić swoją sytuację finansową. To także forma specjalizacji, którą można połączyć z wieloma innymi. Wówczas przy szerszym wachlarzu umiejętności można dosłownie zawojować rynek pracy. Dobrze płatna praca, która łączy się z pasją oraz poczuciem, że robi się coś dobrego dla wielu osób – tak właśnie w jednym zdaniu można opisać zawód instruktora rekreacji ruchowej.