Zaktualizowano dnia 14 lipca 2023
Choć na sukces każdego sportowca ma wpływ również sfera mentalna, to zdecydowanie największy wpływ na jego wyniki ma przygotowanie fizyczne. Bez względu na rodzaj sportu, każdy z nich wymaga zaangażowania określonej partii mięśni oraz stawów, które bez odpowiedniego przygotowania mogą być źródłem wielu urazów i kontuzji. Dlatego tak ważny jest trening motoryczny pozwalający kompleksowo zadbać o formę nie tylko w okresie przygotowującym do zawodów, ale również w trakcie sportowych zmagań. Czym dokładnie jest i w jaki sposób się go wykonuje?
Kurs trenera motorycznego
Zawód trenera motorycznego jest często kojarzony z profesją trenera personalnego, co nie do końca jest trafnym skojarzeniem. Analizując specyfikę i metodykę pracy można dostrzec wiele różnic, które pojawiają się również w kontekście grupy docelowej. Trener przygotowania motorycznego pracuje z wyczynowymi sportowcami, z którymi relacja – z uwagi na dużo większą świadomość swoich możliwości i celów – jest bardziej profesjonalna.
Trener przygotowania motorycznego może skoncentrować się na zadaniach i technicznej stronie treningu, podczas gdy zadaniem trenera personalnego jest często wspieranie ćwiczących i pokonywanie oporów. Z tego względu aspirujący trener motoryczny musi posiadać szeroką i kompleksową wiedzę, a także umiejętności pozwalające prowadzić efektywny i bezpieczny trening. W uzyskaniu uprawnień niezbędne okaże się ukończenie Kursu Trenera Przygotowania Motorycznego oferowanego przez PAKiS.
ZAPISZ SIĘ NA KURS TRENERA MOTORYCZNEGO I ZACZNIJ PROWADZIĆ ZAJĘCIA PRZYGOTOWUJĄCE SPORTOWCÓW
Co daje ukończony kurs trenera motorycznego?
W trakcie nauki aspirujący trener zdobywa praktyczne i teoretyczne przygotowanie z zakresu:
- biomechaniki, anatomii i fizjologii człowieka,
- fizjologii wysiłku,
- żywienia i dietetyki w sporcie,
- kompetencji trenerskich,
- metodyki prowadzenia treningu.
Absolwenci kursu mogą podjąć legalne zatrudnienie w ośrodkach kultury, siłowniach czy klubach komercyjnych pracując z różnymi grupami sportowców – zarówno pod kątem płci, wieku, dyscypliny, jak i stopnia zaawansowania.
Trening motoryczny – jego rola w przygotowaniu sportowca i nie tylko
Niezależnie, czy dany sportowiec jedynie rekreacyjnie uprawia jogging czy stawia pierwsze zawodowe kroki w kulturystyce, angażuje określoną ilość mięśni oraz stawów, dzięki którym wykonuje konkretne aktywności.
Trening motoryczny jest zestawem ćwiczeń fizycznych skoncentrowanych wokół rozwoju i poprawie zdolności motorycznych, czyli:
- siły,
- szybkości,
- wytrzymałości,
- równowagi,
- koordynacji.
Trening ten jest szczególnie ważny w okresie przygotowawczym do sezonu oraz zawodów, podczas których precyzyjne i efektywne ruchy mogą znacznie wpłynąć na osiągane rezultaty. Trening motoryczny jest również niezwykle efektywny w powrocie do optymalnej formy po rehabilitacji, chorobach czy różnego rodzaju urazach.
Trening motoryczny – ćwiczenia pod okiem profesjonalisty
Aby zrealizować cel założony przez sportowca, bardzo ważne jest zindywidualizowanie planu treningowego. Jeśli chodzi o trening motoryczny ćwiczenia mogą opierać się na rozciąganiu (np. przy użyciu specjalnych taśm) czy podnoszeniu obciążeń w różnych pozycjach. Do przykładowych ćwiczeń zalicza się m.in.:
- spacer z tzw. walizką,
- przysiad bułgarski,
- martwy ciąg,
- deska na piłce szwajcarskiej,
- przysiady,
- pompki,
- wiosłowanie hantlami.
Trening motoryczny dla dzieci
Sportowe szkolenie dzieci oraz młodzieży ma duży związek z uwarunkowaniami ich biologicznego rozwoju. Z tego powodu trening motoryczny dla dzieci:
- powinien być składową programu treningowego, który kształtuje ruchowe zdolności, a nie być samodzielną jednostką treningową,
- nie powinien zawierać prób z maksymalnym ciężarem,
- nie powinien stosować rywalizacji w ćwiczeniach siłowych,
- powinien zawierać jak najwięcej dynamicznych ćwiczeń o charakterze koncentrycznym.
Kurs Trenera Przygotowania Motorycznego oferowany przez PAKiS okaże się niezwykle przydatny w prowadzeniu zajęć dla wielu grup sportowców w różnym wieku, co daje szerokie możliwości rozwoju zawodowego i znacznie zwiększa szanse na znalezienie zatrudnienia atrakcyjnego pod kątem zarobków.