Instruktor brydża sportowego zarobki. Ile zarabia instruktor brydża sportowego?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/202/kurs-instruktora-brydza-sportowego/src-blogBryd

Polscy brydżyści należą do światowej czołówki, ich sukcesy, wygrane turnieje są na porządku dziennym. Najlepsi plasują się w czołówce ogólnoświatowych rankingów. Gdyby przekuć te osiągnięcia na inne dyscypliny, to Polska zajmowałaby czołowe miejsce w klasyfikacji medalowej na igrzyskach olimpijskich. Czy instruktorzy brydża sportowego są w stanie utrzymać się z gry w karty? Gdzie mają szukać rozwoju i jaką dziedzinę wiedzy poszerzać?

Brydż sportowy nie należy do grona dyscyplin elitarnych, choć w pewnym sensie jest to emocjonująca i widowiskowa rozgrywka. Jednak trudno znaleźć transmisję w telewizji z zawodów, a zainteresowanie sponsorów nie jest tak wielkie jak w bardziej popularnych dyscyplinach sportu. Instruktorzy brydża sportowego to osoby, które całe swoje życie poświęcili swojej pasji. Możliwość godziwych zarobków jest realna tylko i wyłącznie, gdy w ktoś w pełni odda się temu zainteresowaniu.

Najlepiej opłacalni zawodnicy i trenerzy brydża sportowego są w stanie zarobić do nawet 600 tysięcy euro rocznie. Niestety w naszym kraju z racji niewielkiej popularności tego sportu tylko nieliczni mogą żyć wyłącznie z gry w karty. Inaczej też wygląda wypłacanie wynagrodzenia w przypadku turniejów o randze mistrzostw świata. Kwoty te wypłacane są z państwowej kasy. Z kolei turnieje komercyjne wspomagane są przez środki oferowane przez sponsorów. Stąd też zarobki w tego rodzaju turniejach mogą być nawet 20 razy wyższe.

Instruktor brydża sportowego jest w stanie osiągnąć zarobki około 5000 złotych w skali miesiąca. Pod warunkiem wygrania któregoś z turnieju. Inaczej prezentują się wynagrodzenia dla szkoleniowców brydża, kiedy to zajmują się prowadzeniem osób uczęszczających do klubów brydżowych, czyli np. dzieci, grup dorosłych amatorów. Stawka wynagrodzenia wówczas liczona jest godzinowo. Za godzinę nauki gry w brydża można zapłacić od 40 do 70 złotych. Lepiej opłacalnym jest zakup karnetu, ponieważ w jedną godzinę nie da się poznać wszystkich tajników gry.

Dyscyplina brydża sportowego wymaga logicznego myślenia. Instruktorzy prowadzący szkolenia muszą ją stale rozwijać, także podczas zagranicznych gier, szkoleń. Od poziomu wiedzy i kwalifikacji, zależy miejsce zatrudnienia instruktora. Poziom zarobków jest zdecydowanie wyższy w dużych miastach Polski. Część szkoleniowców brydża sportowego zakłada także swoją działalność i prowadzi zajęcia dla pojedynczych osób lub grupach. Wówczas sam jest w stanie ustalić wysokość stawki godzinowej oraz kwestię dojazdu, miejsca odbywania się zajęć.

Zdecydowanie gorzej wygląda sytuacja finansowa instruktora brydża sportowego zatrudnionego u pracodawcy. Osoba pracująca na zlecenie lub na umowę o pracę jest zdana na dobrą wolę osoby prowadzącej daną placówkę. Często też w takiej sytuacji zadania pracownika opierają się nie tylko na samym szkoleniu, ale wielu czynnościach administracyjnych, często mało związanych z samą dyscypliną.

Z racji tego, że w Polsce brydż sportowy nie jest mocno rozpropagowaną dyscypliną, to instruktorzy wybierają ścieżkę rozwoju za granicą. Na zachodzie Europy istnieje wiele zespołów światowych, które korzystają ze sponsoringu majętnych osób. Ci sami chcą nauczyć się gry w brydża, dlatego za samą możliwość nauki płacą bardzo dobrze. Wówczas z samych kart można żyć na wysokim poziomie, jednak nie w Polsce.

Brydż sportowy to gra oparta na rachunku prawdopodobieństwa, przewidywanie ruchów przeciwnika, to rywalizacja, która wymaga skupienia. Trzeźwość umysłu, bycie opanowanym, to elementy gry psychologiczne tej dyscypliny. Także w tym kierunku instruktor brydża sportowego powinien się kształcić, aby zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy. Ta gra w karty to nie tylko sportowa rywalizacja, ale rodzinna rozrywka, której popularność należy szerzyć. Oprócz zwiększania swojej wiedzy, kwalifikacji instruktor powinien dzielić się z innymi swoją pasją, tak aby móc liczyć na wyższe wynagrodzenie.