Rola pionków w szachach, czyli pierwsza lekcja gry w szachy

kurs instruktora szachów

Trudno wyobrazić sobie popularniejszą grę planszową niż szachy. Pomimo nieustannego pojawiania się na rynku nowych i rozbudowanych tytułów, wciąż „królewska gra” budzi ogromne zainteresowanie na całym świecie. Bez względu na to, czy dany gracz chce wnieść swoje umiejętności na wyższy poziom w grze towarzyskiej lub sportowej, korzystanie z usług instruktora znacznie przyspiesza postępy. Objaśnia on poczatkującym nie tylko, jaką dokładnie pełnią rolę pionki w szachach, ale również przygotowuje ich pod kątem strategii ataków i obrony. Jak wyglądają pierwsze lekcje dla początkujących?

Królewska gra  – dlaczego jest tak popularna?

Pierwsze zmianki o grze planszowej przypominającej dzisiejsze szachy pojawiły się ponad 1500 lat temu w Indiach, gdzie sposób rozgrywki rozprzestrzenił się na sąsiednią Persję. To właśnie tam nadano grze nazwę znaną do tej pory oraz ujednolicono zasady, w tym ustawienia szachów. Na początku cieszyły się dużym powodzeniem wśród elit społecznych i umysłowych, skąd pochodzi potoczna nazwa „królewskiej gry”.

Szachy – korzyści

Genezy popularności tej gry, która rozprzestrzeniła się po całym świecie, należy dopatrywać się w wielu zaletach i korzyściach płynących z rozgrywki. Gracze podczas nauki i rozgrywania partii mogą:

  • poprawić koncentrację i pamięć,
  • rozwinąć logiczne myślenie,
  • poprawić zdolności analityczne,
  • poprawić samodyscyplinę oraz cierpliwość,
  • rozwinąć umiejętności społeczne,
  • poprawić samopoczucie oraz zredukować stres.

szachy kurs instruktora online

Ustawienie figur w szachach, czyli podstawy gry

Bez względu na wiek gracza, pierwsze zajęcia gry w szachy prowadzone przez instruktora mają za zadanie przybliżyć podstawowe zasady i ustawienie figur. W szachach rozgrywka odbywa się na szachownicy, czyli kwadratowej planszy dysponującej naprzemiennie ułożonymi 64 polami w kolorze białym i czarnym. Jej linie oznaczone są cyframi od 1 do 8 oraz literami – od „a” do „h”. Ustawiane są na nich pionki (zwane również figurami oraz bierkami) o przeciwnych kolorach (na białym polu ustawiany jest czarny pionek i odwrotnie).

Ruchy w szachach, czyli rola pionków

Każdy z graczy otrzymuje po 16 figur. Początkowe ustawienia szachów są za każdym razem takie same, a wszystko to ze względu na unikalne możliwości każdego z nich pod względem poruszania oraz eliminowania innych figur.

Jakie ruchy wykonują pionki w szachach?

Instruktor na pierwszej lekcji z pewnością objaśni podstawowe zasady dotyczące ruchów w szachach dla każdego z pionków. I tak:

  • król – porusza się we wszystkich kierunkach o jedno pole, może jednorazowo iść o dwa pola (gdy wykonuje roszadę), wykonuje bicie w taki sposób, w jaki się porusza,
  • hetman – porusza się we wszystkich kierunkach o dowolną ilość pól, nie może przeskoczyć innych figur, wykonuje bicie adekwatne do ruchu,
  • wieża – porusza się o dowolną liczbę pól w pionie lub poziomie, może stawać na polach czarnych oraz białych,
  • goniec – może poruszać się po liniach ukośnych o dowolną ilość pól, tylko po białych lub czarnych polach,
  • skoczek – może przeskakiwać inne pionki, porusza się o dwa pola w dowolnym kierunku, a następnie o jedno w prawo lub lewo, może zbijać figury przeciwnego koloru (podczas jednego ruchu może zbić tylko jedną figurę, której zajmie miejsce na planszy),
  • pionek – porusza się tylko do przodu, ale bije po skosie, na początku przesunąć się może o jedno lub dwa pola, a w kolejnych rurach tylko o jedno pole; kiedy dojdzie do końca szachownicy można go wymienić na inną figurę tego koloru (oprócz króla).

Najskuteczniejsza nauka gry pod okiem instruktora

Szachy to niezwykle pasjonująca i zarazem wymagająca gra. Z uwagi na szereg umiejętności, które należy wypracować, jak np. przewidywanie ruchów przeciwnika, samodzielna nauka może okazać się niezwykle czasochłonna i trudna. Choć pomocna okaże się gra z komputerem oraz innymi graczami, najskuteczniejszą metodą opanowania aspektów niezbędnych do wniesienia swoich umiejętności na wysoki poziom jest nauka pod okiem instruktora.

UKOŃCZ KURS INSTRUKTORA SZACHOWEGO I ROZPOCZNIJ NAUKĘ ASPIRUJĄCYCH MISTRZÓW

Lekcje prowadzone przez osobę z doświadczeniem i merytorycznym przygotowaniem do pracy, pozwalają zrozumieć aspirującemu mistrzowi nie tylko ruchy w szachach, ale również techniki strategii umożliwiające osiągnięcie przewagi nad przeciwnikiem.

Kurs Instruktora Szachowego, czyli jak zdobyć przygotowanie do nauki innych

Lekcje szachów cieszą się coraz większym zainteresowaniem nie tylko wśród początkujących graczy, ale również pasjonatów królewskiej gry, którzy upatrują swoich szans w sportowej rywalizacji. Aby zdobyć umiejętności i wiedzę niezbędną do prowadzenia zajęć, potwierdzone zaświadczeniem i certyfikatem, należy zapisać się na Kurs Instruktora Szachowego oferowany przez Polską Akademię Kultury i Sportu.