Instruktor najpiękniejszej dyscypliny sportowej, czyli o gimnastyce artystycznej

kurs instruktora gimnastyka artystyczna

Gibkość, zwinność i wysoki poziom ekspresji ruchów oraz swoich emocji to cechy charakterystyczne przede wszystkim dla dzieci. Nic dziwnego, że to właśnie w tym okresie rozpoczynają swoją przygodę z wieloma dyscyplinami. Jedną z nich jest gimnastyka artystyczna, w której wymienione predyspozycje odgrywają szczególną rolę. Choć naturalny potencjał znacznie pomaga w osiągnięciu wielu sukcesów w tej dyscyplinie, ogromne znacznie w procesie treningowym ma jednak udział instruktora. Jakie aspekty może rozwinąć u swoich podopiecznych?

Gimnastyka artystyczna, czyli połączenie tańca, baletu i gimnastyki

Wyrażanie siebie za pomocą tańca oraz ćwiczeń różnych części ciała znane jest od stuleci. To właśnie na kanwie tego typu aktywności powstała gimnastyka artystyczna, która przeszła po drodze kilka metamorfoz. Jedną z nich było dołączenie do ćwiczeń muzyki, która nie tylko uatrakcyjniła występy, ale pozwoliła również wykonującym odnaleźć odpowiednie tempo.

UKOŃCZ KURS INSTRUKTORA  I PROWADŹ ZAJĘCIA Z GIMNASTYKI ARTYSTYCZNEJ

Na przełomie XIX i XX wieku rozwijano tę aktywność jako gimnastyka nowoczesna. Dzisiejszą nazwę dyscyplina ta zawdzięcza Isadorze Duncan, której koncepcja baletu połączonego z nowoczesnym tańcem i rywalizacją sportową była odpowiedzią na restrykcyjne przepisy klasycznego baletu. Aktualnie jest to dyscyplina olimpijska uprawiana wyłącznie przez dziewczęta.

Ważna rola instruktora w gimnastyce artystycznej dla dzieci

Gimnastyka artystyczna dla dzieci to jeden z nielicznych sportów, który w tak dużym stopniu łączy wychowanie fizyczne, muzyczne oraz estetyczne. Widowiskowe walory nie występowałyby jednak, gdyby nie odpowiednie przygotowanie techniczne zawodniczek. Rola instruktora dotyczy bowiem rozwijania umiejętności pod kątem:

  • postawy ciała,
  • prawidłowego wykonywania figur,
  • koordynacji ruchowej i poruszania się,
  • poczucia rytmu.

Z uwagi na poziom trudności wykonywania różnych figur gimnastycznych, dla dzieci i młodzieży instruktor stanowi pewnego rodzaju gwarancję bezpieczeństwa pod kątem odpowiedniego przygotowania sali, jej wyposażenia, a także stosowania ochraniaczy. Odpowiednie umiejętności oraz wiedza z zakresu metodyki nauczania umożliwi aspirującym gimnastyczkom uniknąć również niepożądanych kontuzji.

Techniki nauczania gimnastyki artystycznej

Niezwykle ważna w pracy instruktora gimnastyki artystycznej jest także komunikacja oraz odpowiednie podejście do swoich uczniów. Szczególnie biorąc pod uwagę wiek uczestniczek, który wymaga empatii i zrozumienia niezależnie od wybranej techniki nauczania. W tej kwestii instruktorzy mogą wybrać ćwiczenia bez przyborów (np. ćwiczenia rytmiczne, z elementami tańca, ćwiczenia akrobatyczne) lub ćwiczenia z przyborami.

gimnastyka artystyczna kurs instruktora

Maczugi do gimnastyki artystycznej, czyli o konkurencjach i wyposażeniu

W gimnastyce artystycznej występuje pięć konkurencji określających również wyposażenie, które towarzyszy zawodniczce. Jest to:

  • skakanka – jej długość dostosowana jest do wzrostu zawodniczki, a ćwiczenia z nią są niezwykle dynamiczne i wymagają dużej skoczności, koordynacji oraz zwinności,
  • obręcz – jest na tyle sztywna, by utrzymała swój kształt w trakcie wykonywania różnorodnych i wymagających pod kątem technicznym ruchów,
  • maczugi – do gimnastyki artystycznej wykorzystuje się dwie sztuki, aby wykonywać rytmiczne i skoordynowane ćwiczenia, które wymagają od zawodniczki wiele wprawy,
  • wstążka – zamontowana do specjalnego kilka pozwala wykonywać płynne ruchy tworzące wyraźne kształty w przestrzeni, a ćwiczenia skupiają się na wytrzymałości ramienia oraz barku,
  • piłka – do gimnastyki artystycznej używa się także gumowej lub syntetycznej piłki, która towarzyszy podczas wykonywania ćwiczeń wymagających gibkości i koordynacji ruchowej.

Kurs Instruktora Gimnastyki Artystycznej

Gimnastyka to jeden z najpopularniejszych wyborów rodziców, którzy chcą wykorzystać potencjał swoich dzieci. Z tego powodu coraz więcej placówek poszukuje kadry instruktorskiej, która posiada odpowiednie przygotowanie – zarówno pod kątem praktycznym, jak i merytorycznym oraz dokumentację potwierdzające posiadaną wiedzę.

Razem z Polską Akademią Kultury i Sportu możesz zdobyć niezbędne kompetencje zapisując się na Kurs Instruktora Gimnastyki Artystycznej. Dzięki przystępnej formie zrealizujesz dopracowany i bogaty program w kilka dni – bez wychodzenia z domu.