Instruktor dogoterapii najchętniej zatrudnianym specjalistą w tym roku! Czy wystarczy kurs instruktora dogoterapii czy trzeba skończyć studia?

Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021

Więcej informacji możesz znaleźć na stronie: https://pakis.pl/kursy/214/kurs-instruktora-dogoterapii/src-BlogDog

Dogoterapia to jeden z rodzajów zooterapii, którą stosuje się w rehabilitacji. Jest to jedna z najprzyjemniejszych form terapii dla osób chorych, ale też bardzo wymagająca dla osób, które taką terapię prowadzą. Podczas dogoterapii pracuje się z psami, które muszą być odpowiednio ułożone, wytrenowane i przygotowane do pracy z osobami, które nie zawsze zachowują się racjonalnie. Dlatego tak ważne jest przygotowanie do pracy instruktora i jego psa. Takie zajęcia najczęściej wykorzystuje się w rehabilitacji osób niedołężnych i seniorów, niepełnosprawnych zarówno fizycznie jak i umysłowo oraz w jako pomocnicze leczenie u dzieci nieuleczalnie chorych. Coraz częściej dogoterapię stosuje się dodatkowo w leczeniu depresji czy chorób nerwicowych. Jednak dogoterapia może być też formą wspomagającą przy leczeniu Alzheimera czy nawet osób chorych na padaczkę. Chcesz zostać instruktorem dogoterapii, bo kochasz psy i chcesz pomagać innym? A może już pracujesz przy rehabilitacji i chcesz podnieść swoje kwalifikacje zawodowe?

Kurs instruktora dogoterapii jest wystarczający, aby zacząć. Nie musisz mieć ukończonych studiów w zakresie pedagogiki, behawiorystyki, rehabilitacji i fizjoterapii. Ale z drugiej strony taki kurs może pomóc osobom po takich studiach znaleźć nowe, lepsze zatrudnienie, ponieważ ich kompetencje będą wyższe i będą mieć kolejną specjalizację w zawodzie. Dlatego też na kurs instruktora dogoterapii mogą zapisać się nie tylko osoby, które chcą pracować na przykład jako wolontariusze, opiekunowie w domach seniora i ośrodkach rehabilitacyjnych, ale też osoby, które już w takich placówkach pracują i chcą dostać awans albo otworzyć nowe zajęcia dla swoich podopiecznych. Bardzo często na kurs zapisują się też nauczyciele czy psychologowie.

Ale jak pogodzić kurs instruktora dogoterapii z pracą zawodową? Część kursu z powodzeniem można odbyć online. Wszystkie zagadnienia teoretyczne będą dostępne przez Internet, jeśli wybierzemy ten rodzaj kursu. W ten sposób można się przygotować do egzaminu, którego zdanie jest warunkiem uzyskania uprawnień, w wolnej chwili. Daje to możliwość ukończenia kursu praktycznie każdej osobie, która tylko chce się uczyć. Po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu otrzymuje się certyfikat i zaświadczenie uznawane przez MEN.

Warto też wiedzieć, że można zostać instruktorem dogoterapii nie tylko ze swoim psem. Także osoby, które nie mają psa, a chcą z nim pracować z powodzeniem mogą ukończyć kurs. A potem w ramach współpracy z wybraną placówką trenować z wybranym psem i wraz z nim uczestniczyć w dogoterapii. Z pewnością jest to dobre rozwiązanie dla wielu osób, które nie mogą mieć własnego psa z różnych względów.