Instruktor dogoterapii zarobki. Ile zarabia instruktor dogoterapii?

Instruktor dogoterapii

Zaktualizowano dnia 27 grudnia 2021

Zostanie kompetentnym instruktorem dogoterapii wymaga skorzystania z wielu dodatkowych kursów i szkoleń. Jedynie zdobycie specjalistycznej wiedzy i umiejętności pozwala na bycie konkurencyjnym na rynku pracy w tej branży. Wykształcenie zawodowe definiuje nie tylko kurs instruktorski, ale przede wszystkim zdobywana latami wiedza kierunkowa. Czy instruktorzy dogoterapii należą do grona osób, które mogę liczyć na godziwe zarobki? Czy warto zainwestować w kurs dogoterapii online?

Leczenie chorych, niedołężnych oraz seniorów czy też rehabilitacja osób niepełnosprawnych za pomocą zooterapii odbywa się w sanatoriach, ośrodkach opiekuńczych, a także w placówkach prywatnych, klinicznych. W tych miejscach instruktor dogoterapii może liczyć na stałe zatrudnienie. Pierwszym krokiem do objęcia takiego stanowiska jest ukończenie kursu instruktorskiego, po którym osoba szkolona otrzymuje certyfikat.

Zarobki instruktora dogoterapii

Jak wyglądają zarobki osoby początkującej w tym zawodzie? To wszystko zależy od placówki, w której podejmie się zatrudnienia. Wysokość stawki zależy od regionu Polski, a także od wyszkolonego psa, bo nie tylko ważne jest doświadczenie instruktora, ale również dotychczasowy dorobek terapeutyczny prowadzonego przez tresera zwierzęcia. Na początek można liczyć na zarobki ok 1500 do 1900 złotych, jeśli nie dotyczy to wolontariatu.

Terapia prowadzona przez dogoterapeutę to najczęściej spotkanie grupowe i cykliczne. Podczas tych zajęć często łączy się zabawę z edukacją. W przypadku nauki podopiecznym przekazuje się wiedzę na temat doboru psa do własnych predyspozycji, o opiece i higienie posiadanego zwierzęcia. Z kolei zabawa polega na pokazach psich sztuczek oraz grach, w których uczestniczą osoby szkolone z psami.

Do tych i także wielu innych czynności związanych z kontaktem z osobą chorą wymagana jest wiedza pedagogiczna i psychologiczna. W przypadku pedagogiki powinna ona być ukierunkowana na tą specjalną, aby instruktor dogoterapii potrafił prowadzić rehabilitację dzieci niepełnosprawnych umysłowo i ruchowo.

Czy dogoterapeuta może liczyć na stałą pracę?

Stała posada jest oczywiście możliwa, np. w szpitalu. Wówczas pomoc z odpowiednio wyszkolonym psem może być niezwykłym doświadczeniem. Instruktor dogoterapii musi kochać psy, bez empatii do zwierząt nie jest w stanie przeprowadzić skutecznych zajęć. Sam człowiek nie musi posiadać żadnego konkretnego wykształcenia, ale powinna znać przynajmniej wspomniane wcześniej zagadnienia z kręgu psychologii, pedagogiki i terapii. Wykształcenie w tej branży, a wraz z nim wzrost zarobków liczony jest wraz z doświadczeniem i praktycznymi umiejętnościami.

Niestety w Polsce nadal wiele osób nie jest przekonanych do tego rodzaju terapii. Instruktor dogoterapii w takim wypadku może skorzystać z dodatkowych kursów zagranicznych w państwach, gdzie społeczeństwo jest lepiej wyedukowane i zdaje sobie sprawę z pozytywnych efektów leczenia. Podjęcie kursu w krajach Europy zachodniej pozwala także na kształcenie w kilku kierunkach, które związane są z pracą z psami. Weterynarz, groomer czy behawiorysta –  zawody te wymagają sporego zaparcia i nierzadko przekwalifikowania, ale czasami wymaga tego sytuacja finansowa.

Wykwalifikowani dogoterapeuci zarabiają więcej

Instruktor dogoterapii musi być dobrym obserwatorem, a najważniejsze w jego pracy jest kontrolowanie relacji pomiędzy osobą chorą a zwierzęciem, które prowadzi. Istotna jest akceptacja osoby upośledzonej wobec psa. Praca w szpitalu wymaga także takiej elastyczności, stąd warto poznać środowisko z każdej możliwej strony – od schronisk po kliniki weterynarii. Wykwalifikowany instruktor dogoterapii na etacie w szpitalu może liczyć na zarobki ok 3000 złotych. Nie są to nadal duże pieniądze, ale może postarać się o dodatkowy angaż w innych miejscach.

Każdy kto z kierunkowym wykształceniem stał się dogoterapeutą musi swoją wiedzę uzupełniać systematycznie. Nie trwa to krótko, ale w przyszłości może okazać się wybitnym specjalistą, który będzie bezkonkurencyjny w psiej branży.

Brzmi interesująco? Sprawdź kurs na instruktora dogoterapii dostępny online na naszej stronie.