Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/206/kurs-instruktora-hokeja-na-trawie/src-blogTraw
Sportowcy z pierwszych stron gazet potrafią podpisywać kontrakty na poziomie kilku milionów złotych. Jednak inaczej wyglądają przelewy na konta ludzi, którzy uprawiają sport czy też szkolą zawodników z mniej popularnych dyscyplin sportowych. Do tego grona zalicza się w Polsce hokej na trawie, o którym najwięcej się słyszy w momencie rozgrywania turnieju laskarzy, podczas igrzysk olimpijskich.
Niewielka jest gaża tych, którzy nie mają siły przebicia za pośrednictwem mediów. Nie wszystkie sporty drużynowe potrafią przyciągnąć przed ekrany telewizorów rzeszę fanów. Z drugiej strony, aby mieć taką szansę najpierw trzeba znaleźć sponsorów i reklamodawców, którzy zainteresują się daną dyscypliną. Hokej na trawie w Polsce wciąż zmaga się z tym problemem. Jest to sport mało popularny i uprawiany tylko w niektórych regionach naszego kraju. Licencjonowanych szkoleniowców jest także niewielu.
Niekiedy występy naszych laskarzy stoją na wysokim poziomie, ale to w głównej mierze zasługa instruktorów hokeja na trawie, od których zależy w tym sporcie naprawdę wiele. Szkoleniowiec hokeja na trawie to prawdziwy mentor, który swoją wiedzę musi przelać na swoich podopiecznych. Możliwość uprawiania hokeja na trawie wymaga użycia nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale przede wszystkim wytworzenia między zawodnikami chemii. Sprawia ona, że podopieczni instruktora zgrywają się.
Czy można trenować hokej na trawie za duże wynagrodzenia? Odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie jest bardzo trudno. Trenerzy z niższych lig mogą zarabiać nawet kwoty od 200 złotych wzwyż w skali miesiąca. Większość licencjonowaniu instruktorów pracujących na tym szczeblu traktuje swoje zajęcie nie jako zawód, a jako hobby. Z tego też względu musi posiłkować stałą pracą poza branżą sportową. Bardziej pozytywną zmianą może być angaż w szkole, która decydują się na utworzenie drużyny hokeja na trawie. Rozpoczynający swoją ścieżkę zawodową instruktor po ukończeniu kursu może postarać się o prowadzenie jak największej liczby takich grup.
Młodych zawodników trzeba uczyć podstaw, począwszy od posługiwania się kijem po utrwalenie niezbędnych zagrań i założeń taktycznych. Te elementy gry, które mogą sprawić początkującym największe problemy są opanowywane, podczas udzielanych lekcji przez instruktora. Mimo, że w Polsce sport ten nie jest tak rozwinięty, to bywa tak, że szkoleniowcy wyjeżdżają poza granicę Polski. Tam mogą rozwijać swoje skrzydła w dwojaki sposób.
Może być to wzięcie udziału w dostępnych kursach, warsztatach czy też stażach zagranicznych pod okiem bardziej doświadczonych instruktorów hokeja na trawie. Pobieranie nauki u takiego specjalisty to szansa na poznanie dyscypliny nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej. Zwłaszcza na początku kariery trenerskiej brak instruktorowi wiedzy użytkowej.
Drugi sposób na rozszerzenie swoich umiejętności poza granicami Polski, to podjęcie tam pracy jako asystent w sztabie szkoleniowym profesjonalnych drużyn hokeja na trawie. W państwach zachodniej Europy m.in. takich jak Holandia, Anglia, Niemcy oraz Belgia, sport ten jest popularny i to te kraje sięgają po światowe trofea zarówno na szczeblu seniorskim jak i grup młodzieżowych. Również w placówkach edukacyjnych uprawianie hokeja na trawie jest czymś częstym, dzięki czemu można wykorzystać swoje umiejętności pedagogiczne, psychologiczne z tym sportem. Studia na tych kierunkach w karierze trenerskiej są bardzo pożądane, podobnie jest w przypadku hokeja na trawie.
W kwestii zarobków etatowy pracownik klubu laskarzy grających na wysokim szczeblu krajowym może liczyć na dochód w wysokości od 2500 złotych miesięcznie wzwyż. Oczywiście nie jest to duża kwota, ale wszystko zależy od zamożności klubu w jakim się pracuje oraz wpływów sponsorskich na tej podstawie podpisywane są kontrakty. Na szczeblu reprezentacyjnym czy rynku europejskim te zarobki prezentują się znacznie lepiej, ale dojście na szczyt wymaga ciągłego kształcenia się w tej dziedzinie. Niedoświadczeni instruktorzy hokeja na trawie zarabiają bardzo niewielkie kwoty, które nie pozwalają na to, aby to zajęcie traktować jako główne źródło dochodu. W hokeju na trawie możliwości równają się pieniądzom, z czym zmagają się nie tylko szkoleniowcy, ale także zawodnicy walczący o dopłaty ministerialne czy też sponsorskie.