Zaktualizowano dnia 16 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/212/kurs-instruktora-indoor-cycling/src-blogCycling
Jazda na rowerze jest bardzo przyjemna, jednak zła pogoda często zniechęca do tego typu aktywności. Dlatego idealną alternatywą jest Indoor Cycling, trening na rowerach stacjonarnych, cieszący się coraz większą popularnością wśród bywalców klubów fitness. Ćwiczenia prowadzone przez wykwalifikowanego instruktora mogą przynieść ciału mnóstwo korzyści, dlatego zainteresowanie jest spore. Z tego powodu rośnie też zapotrzebowanie na instruktorów Indoor Cycling, jednak czy takie stanowisko jest opłacalne finansowo?
Obecnie w każdym, dobrze zarządzanym klubie fitness zajęcia przeprowadzane są wyłącznie przez instruktorów, którzy ukończyli przynajmniej podstawowy kurs Indoor Cycling. W trakcie ćwiczeń trener odpowiedzialny jest za kilkunastoosobową grupę, dlatego powinien być nie tylko dobrym praktykiem, ale też mieć opanowaną teorię. Doświadczony kolarz nie będzie potrafił przekazać swojej wiedzy innym, jeśli sam nie usystematyzuje jej w trakcie kursu. Zazwyczaj wśród początkujących instruktorów są osoby, które praktykowały już Indoor Cycling jako klienci. Jest to z pewnością bardzo pomocne na początku kariery, szczególnie jeśli ich własny trener był dla nich inspirujący. Zatrudnienie w charakterze instruktora Indoor Cycling łatwiej jest znaleźć osobom, które mają praktykę w innych dziedzinach sportowych. Kluby fitness chętnie bowiem przydzielają grupy trenerom, którzy już prowadzą zajęcia w ramach innych dyscyplin.
Na wysokość zarobków instruktorów Indoor Cycling ma wpływ bardzo wiele czynników, jednak dolna granica rzadko spada poniżej 30 złotych za godzinę pracy. W dużych miastach kluby oferują pracownikom wyższe stawki niż ma to miejsce w niewielkich miejscowościach. Suma miesięcznego wynagrodzenia jest też uzależniona od liczby zajęć prowadzonych w miesiącu. Dlatego popularny instruktor spokojnie może utrzymać się wyłącznie z prowadzenia grup Indoor Cycling. Jednak na początku kariery, kiedy trener dopiero zdobywa markę, z ilością tych godzin bywa różnie. Kluby Fitness często wolą rozdzielać grupy pomiędzy kilku instruktorów, zamiast powierzać wszystkie jednej osobie. Dlatego powszechną praktyką wśród wielu instruktorów, nie tylko Indoor Cycling, jest podejmowanie współpracy z kilkoma różnymi klubami. Osoby, pragnące poświęcić karierę tej dyscyplinie powinny nieustannie poszerzać swoje kompetencje, uczęszczając na kursy. Odpowiedni certyfikat nie tylko sprawi, że trener łatwiej znajdzie zatrudnienie, może dzięki temu liczyć na wyższą stawkę godzinową.
Zarówno placówki publiczne, jak i firmy prywatne systematycznie organizują szkolenia dla przyszłych instruktorów. Udając się na kurs można wybrać ten powiązany z dyscypliną Indoor Cycling. Chodzi tutaj głównie o Schwinn oraz Spinning – obie dziedziny są również uprawiane na rowerach stacjonarnych. Różnią się jednak od siebie dynamiką ćwiczeń oraz modelami rowerów, na których trenują uczestnicy. Jednak aby zdobyć więcej propozycji pracy, nie trzeba ograniczać się tylko do roweru. Zajęcia z Pilatesu, Jogi czy Zumby organizowane są nawet w niewielkich klubach. Jednak wybierając kurs przyszły trener nie może kierować się wyłącznie popularnością konkretnych zajęć. Raczej powinien zapisać się na szkolenie dotyczące dyscypliny, w której dobrze się czuje jako uczestnik zajęć. Długoletnia praktyka, a także zdobycie różnorodnych certyfikatów instruktorskich ułatwi trenerowi założenie własnego klubu fitness w przyszłości. Praca na własny rachunek jest bardzo satysfakcjonująca, a doświadczenie instruktorskie pomoże w tworzeniu własnej kadry oraz w opracowywaniu odpowiedniego harmonogramu zajęć. Ilość osób regularnie odwiedzających kluby fitness cały czas rośnie. I nic raczej nie wskazuje na to, aby w przyszłości ten trend miał się odwrócić.