Chyba każdy chciałby zatrzymać czas, którego upływ widoczny jest w wyglądzie zewnętrznym. Szczególnie po 40. roku życia zauważyć można pierwsze oznaki starzenia się skóry, co dla wielu osób – szczególnie kobiet – może być powodem do zmartwień. Choć chirurgia plastyczna oraz inne zabiegi medycyny są coraz łatwiej dostępne, wciąż są bardzo kosztowne i wiążą się z pewnym ryzykiem. Nie każdy może również korzystać ze specjalnych preparatów z uwagi na zbyt wrażliwą i alergiczną skórę. Istnieją jednak nowatorskie metody związane z naturalnym treningiem mięśni oraz masażu twarzy, które w ostatnim czasie zyskują coraz większą popularność. Jak zostać instruktorem jogi twarzy i na czym ona polega?
Czym jest joga twarzy?
Pierwsze wzmianki o jodze twarzy wywodzą się z tekstów Pengali, w których opisywano klasyczną formę Kathak, czyli indyjskiego tańca. Mimo, iż wykorzystywane w nim pozycje jogi nie były przeznaczone do odmłodzenia twarzy, szybko zauważono, że świetne nadają się do tego celu. W 2005 roku Analyse Hagen rozpoczęła propagowanie tej metody traktując jogę twarzy jako nautralną metodę liftingu oraz odmładzania. Eliminuje bowiem różne przyczyny oraz efekty starzenia się skóry twarzy. Filozofia ta jest hybrydą metod relaksacyjnych oraz techniki wellbeing, która dotyczy zdrowego trybu życia mającego ogromny wpływ na kondycję zewnętrzną ciała.
Joga twarzy po 40. roku życia ma szczególne znaczenie, ponieważ to właśnie w tym wieku rozpoczyna się zanik mięśni twarzy, których jest ponad 50. To właśnie one odpowiadają za jej kondycję i wizualne aspekty. Praktyka jogi twarzy pozwala zapobiegać zwiotczeniu mięśni oraz obwisaniu skóry, dzięki czemu można wymodelować konkretne jej partie.
Joga twarzy – efekty przed i po
Dzięki treningom mięśni twarzy można:
- wyrzeźbić kontur twarzy,
- zapobiec głębokim zmarszczkom mimicznym spowodowanym przez np. stres – joga twarzy pozwala odzyskać kontrolę nad mimowolnymi grymasami, które powodują zmarszczki,
- poprawić symetrię twarzy, w tym przez wielu znienawidzonego drugiego podbródka,
- odzyskać młodzieńczą skórę – trening powoduje stymulację skóry do usuwania toksyn oraz produkcji kolagenu oraz elastyny,
- pozbyć się oznak przemęczenia – krótkie serie ćwiczeń oraz relaksujący masaż może doraźnie pomóc w przypadku widocznych oznak zmęczenia na twarzy.
Joga twarzy – ćwiczenia
Podobnie jak pozostałe partie ciała, mięśnie twarzy również muszą być aktywne, aby zachowały odpowiednią siłę, napięcie oraz elastyczność. Skurcze mięśni, które są wywoływane ćwiczeniami, zwiększają dystrybucję tlenu w skórze oraz zwiększają przepływ krwi. Dzięki temu stymulowana jest sprężystość skóry, widoczna po pierwszych dniach treningów.
Istnieje kilka rodzajów aktywności, które ujędrniają mięśnie twarzy. Są to ćwiczenia:
- wzmacniające mięśnie czoła, oczu, policzków ust,
- redukujące bruzdy nosowo-wargowe (potocznie nazywane liniami śmiechu),
- wzmacniające szyję oraz okolice żuchwy.
Bardzo ważny w jodze twarzy jest również automasaż, który wzmacnia mięśnie, a także podnosi policzki.
Joga twarzy – kurs instruktorski
Z uwagi na fakt, że joga twarzy jest dość nowym zjawiskiem, wiele osób nie posiada odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności do wykonywania codziennych ćwiczeń. Z pomocą przychodzi instruktor jogi twarzy, który nie tylko wyjaśni rolę masażu konkretnych mięśni twarzy, ale przede wszystkim zaprezentuje prawidłowe wykonywanie konkretnych ćwiczeń.
W związku z rosnącą popularnością tego typu ćwiczeń oraz zapotrzebowaniem na instruktorów z tego obszaru, Polska Akademia Kultury i Sportu oferuje Kurs Instruktora Jogi Twarzy. Absolwenci mogą podjąć legalne zatrudnienie w ośrodkach sportowych i rekreacyjnych, a także współpracować przy projektach unijnych, które wymagają wykazania przez instruktora zawodowych uprawnień.
Więcej informacji przeczytasz na stronie Joga twarzy kurs.