Zaktualizowano dnia 14 kwietnia 2021
Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/63/kurs-instruktora-karate/src-BlogKarate
Zawód, który wiąże się z dużą odpowiedzialnością jest bardzo często dobrze opłacalnym zajęciem. Podobnie jest w przypadku karate. Instruktor tej japońskiej sztuki walki musi być nie tylko dobrze przygotowany pod względem fizycznym, ale także powinien być odpowiednio wykształcony w wielu innych dziedzinach. Karate to nie tylko sport, ale także techniki, które można, a nawet należy wykorzystywać w życiu codziennym.
Sztuka walki jaką jest karate to realizacja części treningowej, ale również łączenia jej z dogmatami filozoficznymi. To nie tylko nauka dotycząca opanowania siły, ciosów czy uderzeń, które pozwolą na unieszkodliwienie napastnika czy też powalenie rywala. Karate to harmonia życia, proces udoskonalania duszy, umysłu oraz ciała. Kluczowa w tym przypadku jest rola instruktora karate, na którym spoczywa wspomniana odpowiedzialność.
Od trenera tej sztuki walki wymaga się wiele cierpliwości oraz zapału. Osobie, która traktuje karate jako dodatkowe zajęcie nigdy nie uda wspiąć się na sam szczyt tej dyscypliny. Szkolenie, przekazywanie swoim podopiecznym elementów niezbędnych do zrozumienia tego sportu musi być u instruktora stale rozwijane. Karate uczy się całe życie i podobnie jest w przypadku nabierania doświadczenia przez trenera. Cała kariera to konieczność ciągłego rozwoju, praca nad sobą i poznawanie nowych nurtów tej dyscypliny.
Im więcej poświęca się czasu na naukę i trening, tym poziom wtajemniczenia jest wyższy, a także efekty, owoce pracy instruktora są szybciej widoczne. Podobnie sytuacja klaruje się w przypadku zarobków. Frekwencja na treningach jest kluczowa w tym przypadku. Należy zachęcić uczniów, którzy pojawili się w wyniku chwilowego zainteresowania, aby zaczęli uczestniczyć w zajęciach systematycznie. Karate cieszy się popularnością wśród młodzieży. Daje możliwość upustu energii, młodzi ludzie lubią rywalizację, dlatego chętnie biorą udział w organizowanych zawodach sportowych. W efekcie podobne zdanie o karate mają rodzice, którzy widzą, że pociechy wracają po treningu bez szwanku. Doświadczenie i renoma instruktora wpływa też na mentalność podopiecznych, co również zauważają ich opiekunowie.
Znajomość pedagogiczna jest niesłychanie ważna. Instruktor karate powinien być mentorem, wzorem do naśladowania, zwłaszcza dla młodzieży. Poprzez ćwiczenia ogólnorozwojowe, za które odpowiedzialny jest trener, uczniowie są w stanie wykształcić u siebie wiele pożądanych postaw, a z drugiej strony zwalczyć nieśmiałość w dążeniu do celów. Karate właśnie z tego powodu nie jest zawodem dla każdego. Wymaga pasji obok przygotowania pedagogicznego i merytorycznego, a także fizycznego. Wartościowy kurs instruktorski oraz udział w warsztatach, stażach i licznych pokazach powinno rozwinąć wachlarz umiejętności każdego instruktora karate. Podczas kursu i spotkań można poszerzyć wiedzę na temat nie tylko uderzeń, ale podstaw dietetyki, analizy i obserwacji przeciwnika oraz kontroli postępów, walki z presją.
Pracę po zakończonym kursie można próbować znaleźć w ośrodkach rekreacyjnych, na koloniach, obozach, w komercyjnych klubach sportowych i prywatnych szkołach karate. Kolejną opcją jest założenie własnej działalności, placówki, co na początku wymaga sporych nakładów finansowych, ale później staje się dochodowym interesem. Instruktorzy karate mogą osiągać pensje przekraczające 5000 złotych miesięcznie. Oczywiście, ta kwota dotyczy trenerów, którzy za sprawą zdobytego doświadczenia są znani i cenieni przez lokalną społeczność, ale też nie tylko.
Początkujący instruktor karate, który jest zatrudniony przez pracodawcę zarabia średnio do 2400 do 3000 złotych miesięcznie. W miarę podwyższania swoich umiejętności te zarobki mogę wzrosnąć, ale wszystko zależy o d zamożności miejsca, w którym pracuje oraz wielkości miasta, co ma wpływ na potencjalną frekwencję, podczas zajęć. Karate nie traci na popularności, więc warto kształcić się w tym kierunku i poszerzać swoje horyzonty.