Instruktor squasha zarobki. Ile zarabia instruktor squasha?

Zaktualizowano dnia 27 kwietnia 2021

Więcej informacji o kursie znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/92/kurs-instruktora-squasha/src-BlogSqua

Gra, która często staje się ofiarą stereotypów, ponieważ określana jest jako sport biznesmenów, szpanerów i mieszczuchów. Dwie rakiety, piłka oraz pomieszczenie zamknięte w szczelnych czterech ścianach. Squash, czyli jedna z najdynamiczniejszych i rozwijających się w bardzo szybkim tempie dyscyplin sportowych nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Jak jednak klaruje się sytuacja instruktorów tego sportu? Czy oni mogą stale się rozwijać i liczyć na wysoki dochód?

Squash należy do grona najbardziej elitarnych dyscyplin. Wynika to z kosztu uprawiania tego sportu, czyli wynajęcia odpowiedniego miejsca i posiadania sprzętu. Stan ten uległ poprawie, tj. squash stał się bardziej dostępny w momencie nastania na niego mody. Trening, gra w squasha pod okiem instruktora to atrakcyjna, aktywna forma spotkania towarzyskiego. Dyscyplina ta coraz mocniej jest propagowana wśród młodzieży i osób dorosłych. Wzrost popularności spowodował, że wciąż brakuje wolnych kortów, ponieważ niemal wszystkie są z góry zarezerwowane, a co najważniejsze – zaczęło brakować nauczycieli.

Dla instruktora squasha ważne jest zadowolenie klientów, którzy oczekują nowej jakości, ponieważ ten sport jest zgoła inny od pozostałych. W żadnej innej dyscyplinie dwóch zawodników nie odbija piłki o ściany za pomocą rakiet. W kategoriach fizycznych to bardzo wydajny sposób na poprawę kondycji, szybkości oraz zwrotności. Zwiększa się wytrzymałość ciała i można uzyskać atletyczną sylwetkę. Nie liczy się tylko siła. Istotna jest też technika, strategia, zamysł uderzenia. Ważne jest w jaki sposób uderzyć piłkę, aby odbiła się pod określonym kątem od danej ściany. W tej kwestii wydaje się niezbędne wsparcie instruktora squasha, jeśli wiąże się swoją aktywność z udziałem w turniejach lub nawet grą zawodową.

Systematyczny trening wraz z pogłębianiem wiedzy od doświadczonego szkoleniowca pozwoli na osiągnięcie sukcesów zawodnikowi. Doświadczony instruktor musi ukończyć kurs specjalistyczny, który przygotowuje do samodzielnej organizacji zajęć. Zapoznaje się w trakcie jego trwania z kwestiami metodycznymi, pedagogicznymi takimi jak rodzaje uderzeń, demonstrowanie odbić, umiejętność stopniowania trudności ćwiczeń, poznaje różne formy przeprowadzania rozgrzewki oraz strategii rozwoju szkolonych osób. Za sprawą uzyskanego certyfikatu może podjąć legalną pracę zawodową.

W Polsce coraz większą popularność zyskują szkółki squash, komercyjne kluby sportowe oraz wszelkiego rodzaju ośrodki rekreacji. Nadal należy to podkreślić, brakuje instruktorów ze specjalizacją squash. Jakich zarobków może spodziewać się świeżo upieczony trener? Mogą sięgać nawet od 60 do 100 złotych za godzinę przeprowadzanego treningu z jednym zawodnikiem. W bardzo szybkim tempie inwestycja związana z podjęciem kursu może się zwrócić. Jednak sama licencja to nie wszystko. Satysfakcjonująca praca oraz – co za tym idzie – zarobki to konieczność stałego rozwoju, zasięgnięcia wiedzy w różnych dziedzinach nauki. Dietetyka, udzielanie pierwszej pomocy, dydaktyka i metody nauczania w sporcie, to wszystko musi opanować instruktor squasha.

Pomocne wydają się kursy, warsztaty oraz otwarte treningi prowadzone przez doświadczonych trenerów. Warto też uczestniczyć w zawodach, czy to w roli widza czy zawodnika. Praca na etat to stałe wynagrodzenie, ale jeśli jest się zatrudnionym przez placówkę rekreacyjną, to pewien procent kwot wpłacanych przez osoby szkolone odprowadzany jest na konto siłowni czy też klubu. Tylko w sytuacji prowadzenia własnej szkółki squasha można liczyć na stuprocentowy zysk. Wysokość zarobków zależy wówczas od zainteresowania. Początki bywają trudne, ponieważ należy zainwestować w sprzęt oraz infrastrukturę umożliwiającą grę w squasha.

Zaleca się młodym, niedoświadczonym jeszcze instruktorom squasha pracę na umowę zlecenie, co jest szansą na zdobycie doświadczenia u boku innego trenera. Można być też wtedy bardziej mobilnym i zatrudnić się w kilku miejscach. Pozwala to na uniknięcie monotonii w swojej pracy i otwiera wiele drzwi do bycia zauważonym, a co za tym idzie – szukania nowych dróg w swojej karierze zawodowej.