Instruktor żeglarstwa zarobki. Ile zarabia instruktor żeglarstwa?

Więcej informacji na temat kursu znajdziesz na stronie: https://pakis.pl/kursy/136/kurs-instruktora-zeglarstwa/src-BlogZegla

Bezkresna woda, śpiew ptaków, piękne wschody i zachody słońca. Takie cudowne widoki można podziwiać z perspektywy pasażera łodzi. Spędzanie czasu nad wodą, to szansa na pewnego rodzaju aktywność fizyczną, którą łączy się bezpośrednio z możliwością relaksu. W takich warunkach pracuje instruktor żeglarstwa, człowiek, który jest w stanie przyciągnąć zainteresowanie tym sportem zarówno kobiety, jak i mężczyzn bez względu na wiek. Czy można dobrze zarabiać na sporcie, który wprawia każdego w dobry nastrój?

Przygoda na morskich falach lub spokojnym jeziorze może stanowić zarówno hobby, rozrywkę jak i sport wyczynowy. Miłośnicy żeglarstwa często spędzają ze sobą czas i korzystają z usług doświadczonego instruktora, który odpowiednio zaopiekuje się pasażerami łodzi. Tradycja żeglarska ma to do siebie, że należy ją przekazywać i podtrzymywać. To umiejętności, które powinny przechodzić z pokolenia na pokolenie.

Nie ma statku, łodzi bez osoby kapitana. Jeśli pasażerowie pragną się zrelaksować podczas rejsu, to powinni zadbać o obecność instruktora żeglarstwa. Na otwartych wodach każdy nieuzasadniony manewr, pomyłka może kosztować nas naprawdę wiele. Rozsądek podpowiada, aby nabierać wprawy pod okiem instruktora, który nie tylko nauczy teorii, techniki prowadzenia statku, ale także udzieli wielu cennych wskazówek. Czy przekazywanie wiedzy na temat żeglowania jest dochodowe?

Na wynagrodzenie instruktora żeglarstwa składa się kilka czynników. Warunki finansowe dotyczą dniówki za wykonywanie obowiązków, co oznacza, że średnio w Polsce dzień pracy instruktora wart jest od 100 do 130 złotych na rękę. Do tego dochodzi kwota za kurs od jednego kursanta. Bardzo często jest to kwota od 40 do 50 złotych od osoby. Z kolei wykłady dla osób szkolących się z zakresu żeglarstwa mogą kosztować nawet od 70 do 100 złotych za godzinę, wszystko zależy od ich stopnia zaawansowania. Instruktor żeglarstwa w sezonie może zarabiać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie.

Trener żeglarstwa bardzo często wypływa też na zagraniczne wody. Z tego też powodu powinien opanować przynajmniej jeden język obcy, którym bez problemu mógłby się porozumiewać. Z kolei warunkiem możliwości podjęcia legalnej pracy w klubach żeglarskich, ośrodkach rekreacyjnych, przystaniach jest posiadanie certyfikatu będącego potwierdzeniem zdanego egzaminu instruktorskiego. Co nie zmienia faktu, że instruktor żeglarstwa powinien się ciągle rozwijać. Dzięki temu będzie znał nowoczesne metody nauczania i będzie zaznajomiony na bieżąco z teorią żeglarstwa, ratownictwem, przepisami szkolenia żeglarskiego czy technikami manewrowania jachtem z żaglem lub silnikiem.

W Polsce, w praktycznie każdym mieście położonym niedaleko zbiorników wodnych z pewnością znajdziemy kogoś, kto może wykonywać zawód instruktora żeglarstwa. Sprawia to, że w tej specjalizacji istnieje duża konkurencja w momencie rozpoczęcia poszukiwań pracy. Uprawianie żeglarstwa w sposób samodzielny może być bardzo dotkliwe finansowo. Zdecydowaną większość osób, jak i nie wszystkich nie stać na początku na kupno żaglówki. Z tego też powodu mamy do dyspozycji różne wypożyczalnie, przystanie, gdzie za około 120-150 złotych jest możliwe wypożyczenie łodzi.

Warto pamiętać, że o jakości kadry decyduje jej doświadczenie, zarówno to żeglarskie jak i pedagogiczne w pracy z młodszymi pasażerami łodzi. Instruktor żeglarstwa powinien stać się autorytetem dla przyszłych żeglarzy. Ważne, żeby taka osoba była cierpliwa, wyrozumiała, otwarta wobec uczestników rejsu. Już samym zachowaniem powinna przekazywać adeptom podbojów morskich zasady i praktykę żeglarską. Każdy „wilk morski” krzewi żeglarstwo i obdarzony jest charyzmą, charakterystyczną dla środowiska członków załogi jachtu, łodzi. Praca instruktora żeglarstwa to nie tylko zawód, ale przede wszystkim beztroska przyjemność, którą można zarazić innych.