Jak nauczać sztuki samoobrony?

kurs instruktora samoobrony

Umiejętności obrony przed agresją fizyczną innych osób są niezwykle cenne i pozwalają uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, a także uchronić przed utratą życia. Duże ryzyko napaści dotyczy nie tylko funkcjonariuszy, którzy przebywają na służbie, ale również kobiet i wszystkich innych osób – bez względu na wiek czy wykonywany zawód.

W ostatnim czasie sztuka samoobrony staje się coraz popularniejsza wśród osób, które chcą znać metody odpowiedniej reakcji w sytuacjach zagrożenia. Zajęcia z samoobrony prowadzą wykwalifikowani instruktorzy, którzy posiadają merytoryczne i praktyczne przygotowanie, niezbędne do efektywnej edukacji swoich podopiecznych. Kto może zostać instruktorem samoobrony i jak wyglądają takie zajęcia?

Dlaczego warto poznać podstawy samoobrony?

Sztuka samoobrony jest sposobem na zapewnienie sobie właściwego poczucia bezpieczeństwa i przygotowania fizycznego oraz psychicznego w sytuacjach zagrożenia. Jest to szczególnie ważne w kontekście wielu niepokojących sytuacji, konfliktów i przemocy, z jaką można spotkać się praktycznie wszędzie. Coraz większa świadomość tego typu zagrożeń sprawia, że coraz więcej osób – szczególnie kobiet, które cechują się z reguły mniejszą siłą fizyczną niż mężczyźni – decydują się na odbycie specjalnego kursu.

Trening samoobrony pozwala zapoznać się z wieloma różnymi scenariuszami zagrożeń, a także pokazać określone techniki, dzięki którym można w szybki sposób opanować strach wywołany daną sytuacją i odpowiednio zareagować. Do podstaw samoobrony należy zaliczyć nie tylko intensywną pracę nad aspektami fizycznymi, ale także psychologicznymi, które odgrywają równie ważną role w trakcie defensywy.

Zajęcia samoobrony – jak przebiegają i do kogo są skierowane?

Choć każdy konflikt lub groźną sytuację najlepiej rozwiązać w sposób bezkontaktowy (np. oddając portfel lub telefon napastnikowi, który tego żąda grożąc atakiem), bywają sytuacje, w których dochodzi do bezpośredniego kontaktu fizycznego.

Z tego powodu najwięcej czasu na zajęciach samoobrony poświęconych jest nauce:

  • chwytów obezwładniających przeciwnika,
  • miejsc wrażliwych na ból,
  • unikania ciosów,
  • wykorzystywania różnych przedmiotów do obrony własnej (w tym m.in. paralizatora czy gazu łzawiącego).

Z zajęć samoobrony najczęściej korzystają pracownicy, którzy są narażeni na fizyczny atak ze strony napastnika – m.in. funkcjonariusze służb oraz pracownicy ochrony. Drugą grupą, dla której umiejętności wyniesione z zajęć mogą okazać się bardzo przydatne, są kobiety, które po ukończeniu kursu nabywają dużą pewność siebie w przypadku ewentualnych zagrożeń.

sztuka samoobrony

Nauka samoobrony, czyli rola wykwalifikowanego instruktora

Zajęcia z samoobrony prowadzi instruktor, który posiada odpowiednie przygotowanie z tego zakresu. Musi posiadać wiedzę na temat podstaw i technik samoobrony, a także teorii wysiłku fizycznego (w tym prawidłowej rozgrzewki), co jest szczególnie ważne w trakcie zajęć z osobami niemającymi na co dzień styczności z jakąkolwiek aktywnością.

Rolą wykwalifikowanego instruktora jest również zademonstrowanie wszystkich najważniejszych chwytów pozwalających na obronę przed:

  • szantażem bronią krótką,
  • szantażem nożem,
  • chwytami od tyłu oraz duszeniem.

Kurs Instruktora Samoobrony

Zamiłowanie do sztuk walki czy posiadanie doświadczenia z walką wręcz nie wystarczy jednak, aby podjąć legalne zatrudnienie jako instruktor samoobrony. Żeby pracować na takim stanowisku, należy ukończyć Kurs Instruktora Samoobrony, który znajduje się w bogatej ofercie Polskiej Akademii Kultury i Sportu.

Na kurs mogą zapisać się osoby posiadające świadectwo ukończenia szkoły średniej lub zawodowej. Jego realizacja odbywa się za pośrednictwem platformy dydaktycznej, na której znajdują się wysokiej jakości materiały opracowane przez specjalistów. Na koniec każdego tematu kursanci przystępują do cząstkowych testów wielokrotnego wyboru sprawdzającego wiedzę.

Po realizacji wszystkich tematów, kursant przystępuje do egzaminu praktycznego w formie online. Wybiera on temat filmu spośród dostępnych na liście, a później w merytoryczny sposób dokonuje odpowiedniej prezentacji. Ostatnim krokiem do zakończenia kursu jest test generalny, składający się z 30 pytań pojawiających się w testach cząstkowych. Oferta przygotowana przez PAKiS to kurs z certyfikatem, ponieważ absolwenci – oprócz zaświadczenia – otrzymują certyfikat ukończenia kursu w języku polskim oraz angielskim.